Давра суҳбатида Ўзбекистондаги фармацевтика бозорининг хавфсизлиги ва бошқа долзарб масалалар муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 26 январь куни пойтахтимиздаги Hilton меҳмонхонасида фармацевтика бозори хавфсизлиги ва истеъмолчиларни қалбакилаштирилган ва контрабанда дори воситаларидан ҳимоя қилишга бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди.
Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ва Хорижий фармацевтика компаниялари ва ишлаб чиқарувчиларининг Ўзбекистондаги ваколатхоналари ассоциацияси томонидан ташкил этилган тадбирда соҳанинг юздан ортиқ вакили, шунингдек, Монополияга қарши курашиш, Божхона ва Солиқ қўмиталари мутахассислари ҳамда “Ernst & Young” компанияси экспертлари иштирок этди.
Давра суҳбати иштирокчилари “эркин муомалага чиқариш” режимида дори воситаларига қўшилган қиймат солиғи, айрим товар турлари, шу жумладан, дори воситалари учун мажбурий рақамли маркировкалаш тизимини жорий этиш бўйича бир қатор масалаларни муҳокама қилдилар.
Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори Сардор Кариевнинг сўзларига кўра, бугунги кунда долзарб масалалардан бири бу фармацевтика бозорининг хавфсизлиги ва истеъмолчиларни қалбакилаштирилган ва контрабанда дори воситаларидан ҳимоя қилишдир ва айнан шу масала давра суҳбати иштирокчилари ўртасида қизғин мунозарага сабаб бўлди.
Бундан ташқари, тадбир иштирокчилари пандемия даврида фармацевтика саноати томонидан олиб борилган ишларни муҳокама қилдилар. Хорижий фармацевтика компаниялари ва ишлаб чиқарувчиларининг Ўзбекистондаги ваколатхоналари ассоциацияси кенгаши раиси Мухаббат Aсқарова таъкидлаганидек, фармацевтика соҳасида фаолият юритадиган барча ишлаб чиқарувчилар ва компаниялар, соғлиқни сақлаш тизимидаги идоралар ушбу оғир даврда халқ соғлиги ва мамлакат келажаги учун бирлашиб ҳаракат қилдилар. Ва бу йўлни жиддий оқибатларсиз ўтишга муваффақ бўлинди.
Шунингдек, давра суҳбати давомида референт нархларни шакллантиришда иштирок этган ташкилотлар, компаниялар ва муассасаларнинг фаолияти алоҳида қайд этилди. Референт нархлар механизмининг йўлга қўйилиши дори воситаларининг нархлардаги фарқигини минимумга олиб келади, импорт билан шуғулланувчиларнинг нархларни манипуляция қилишини олдини олади ҳамда дори воситаларини давлат томонидан харид қилинишида бюджет маблағларини тежашга имкон яратилади.

Безопасность фармацевтического рынка Узбекистана и другие актуальные вопросы обсуждены в ходе круглого стола
26 января текущего года в столичном отеле Hilton состоялся круглый стол, посвящённый вопросам безопасности фармацевтического рынка и защите потребителей от фальсифицированных и контрабандных лекарственных средств.
На мероприятии, организованном Агентством по развитию фармацевтической отрасли Республики Узбекистан и Ассоциацией представительств иностранных фармацевтических компаний и производителей участвовали свыше ста представителей сферы, а также специалисты Антимонопольного, Таможенного  и Налогового комитетов Узбекистана и эксперты компании «Ernst & Young».
Участники круглого стола обсудили ряд вопросов касательно НДС лекарственных средств в режиме «выпуск в свободное обращение», о введении системы обязательной цифровой маркировки отдельных видов товаров, в том числе, лекарственных средств.
По словам Директора агентства по развитию фармацевтической отрасли Сардора Кариева, одной из актуальных вопросов на сегодняшний день является безопасность фармацевтического рынка и защита потребителей от фальсифицированных и контрабандных лекарственных средств, и именно этот вопрос вызвал бурное обсуждение среди участников круглого стола.
Кроме того, участники мероприятия обсудили и работу фармацевтической промышленности в период пандемии. Как отметила, Председатель Правления Ассоциации представительств иностранных фармацевтических компаний и производителей Мухаббат Аскарова, все производители и компании, ведущие деятельность в фармацевтической сфере, государственные учреждения системы здравоохранения сплотились в этот непростой период ради народа, ради будущего страны.  «И этот путь удалось пройти без существенных негативных последствий».
Также, в ходе круглого стола была отмечена и работа организаций и компаний, а также других учреждений, которые были задействованы в формировании референтных цен на лекарственные средства, внедрение которого обеспечит снижение стоимости препаратов с разницей в ценах до минимума, предотвратит манипуляции цен со стороны импортеров и сэкономит бюджетные средства при государственных закупках лекарств.