Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ҳузурида Жамоатчилик кенгаши ташкил этилди
Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигининг 2020 йил 29 июндаги 48-сонли буйруғи билан Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ҳузурида 15 кишидан иборат таркибда Жамоатчилик кенгаши ташкил этилди.
Жамоатчилик кенгаши таркибига, йирик фармацевтика корхоналари раҳбарлари ва масъул ходимлари “Ўзбекистон Ногиронлар уюшмаси” , “Дори-дармон” АЖ , Ўзбекистон фармацевтика корхоналари уюшмаси вакиллари кирган.
Жамоатчилик кенгашининг асосий вазифалариларига қуйидагилар киради:
➖ қабул қилинаётган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларда, қарорларда, шунингдек, давлат, тармоқ ва ҳудудий ривожлантириш дастурларида жамоатчилик манфаатлари ва жамоатчилик фикри ҳисобга олиниши, фуқароларнинг, юридик шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини, жамият манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасида қонун ҳужжатлари талаблари ижросини таъминлаш, Агентлик зиммасига юкланган ҳамда ижтимоий ва жамоатчилик манфаатларига дахлдор вазифалар ва функцияларни бажариш, давлат хизматларини кўрсатиш, ижтимоий шериклик доирасида амалга ошириладиган битимлар, шартномалар, лойиҳалар ва дастурларни рўёбга чиқариш бўйича Агентлик ва унинг мансабдор шахсларининг фаолияти устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириш;
➖ биргаликда мулоқот қилиш, Агентликнинг нодавлат нотижорат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари билан самарали ҳамкорлигини таъминлаш учун Агентликни фуқаролар билан боғлаб турадиган «кўприк» ролини бажариш;
➖ Агентликга нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларидан келиб тушган социал ва ижтимоий аҳамиятга молик лойиҳаларни умумлаштириш ва баҳолаш;
➖ фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларига дахлдор энг муҳим масалалар юзасидан Агентликнинг фаолияти ҳақидаги жамоатчилик фикрини тизимли мониторинг қилиш ва ҳар томонлама таҳлил қилиш, социологик сўровлар ўтказиш, жумладан уларни ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда ўтказиш;
➖ Агентлик фаолиятида коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги давлат дастурлари ва бошқа дастурларни ишлаб чиқиш ҳамда амалга оширишда иштирок этиш, коррупцияга қарши курашиш бўйича олиб борилган ишлар устидан мониторинг ва таҳлил ўтказиш, шунингдек, уларнинг натижалари бўйича таклифлар тайёрлаш;
➖ Агентлик фаолиятининг очиқлигини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган тадбирларни мониторинг қилиш, унинг фаолияти тўғрисида батафсил ахборот олиш имкониятларини таҳлил қилиш, уларни янада кенгайтириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
➖ Агентлик фаолиятини ислоҳ қилишда фуқаролар иштирок этиши учун яратилган шарт-шароитларни ўрганиш ва уларни яхшилаш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
➖ Агентлик фаолияти бўйича фуқаролар ўртасида ўтказиладиган тушунтириш ишлари ва маънавий-маърифий тадбирларда иштирок этиш, уларнинг самарадорлигини ошириш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш;
➖ Агентлик ходимлари ва улар оилаларининг уй-жой, ижтимоий-маиший, хизмат шарт-шароитларини, уларга малакали тиббий ёрдам кўрсатиш шароитларини, шунингдек, ишдан бўшатилган ёки захирага олинган ходимларни ижтимоий ва касбий мослаштириш бўйича муаммоларни комплекс таҳлил қилиш ҳамда таҳлил якунлари бўйича мазкур шароитларни яхшилаш юзасидан таклифлар киритиш.
Жамоатчилик кенгашидан тармоқни инновацион ривожлантириш бўйича ғоя ва таклифларни кутиб қоламиз. Келгусида Жамоатчилик кенгашининг фаолияти Агентлик сайтида ва ижтимоий тармоқларида мунтазам ёритилиб борилади.

При Агентстве по развитию фармацевтической отрасли создан Общественный совет
Распоряжением Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан № 48 от 29 июня 2020 года создан Общественный совет Узфармагентства в составе 15 человек.
В Общественный совет вошли руководители и должностные лица крупных фармацевтических компаний, представители Ассоциации инвалидов Узбекистана, АО «Дори-Дармон», Ассоциации фармацевтических предприятий Узбекистана.
Основными задачами Общественного совета являются:
• учёт общественных интересов и общественного мнения в принимаемых нормативно-правовых актах, решениях, а также государственных, отраслевых и региональных программах развития, обеспечение соблюдения законодательства в области защиты прав и законных интересов граждан, юридических лиц, общества, осуществление общественного контроля за деятельностью Агентства и его должностных лиц при реализации возложенных на Агентство задач и функций в общественных интересах, оказании государственных услуг, реализации договоров, контрактов, проектов и программ в рамках социального партнерства;
• создание коммуникационного моста между Агентством и гражданами для обеспечения эффективно сотрудничества Агентства с неправительственными организациями, средствами массовой информации и другими институтами гражданского общества;
• обобщение и оценка социальных и социально-значимых проектов, поступающих в Агентство от негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества;
• систематический мониторинг и всесторонний анализ общественного мнения о деятельности Агентства по наиболее важным вопросам, связанным с правами, свободами и законными интересами граждан, проведение социологических опросов, в том числе с использованием информационно-коммуникационных технологий;
• участие в разработке и реализации государственных программ и иных программ в сфере противодействия коррупции в Агентстве, контроль и анализ проделанной работы по противодействию коррупции, а также подготовка предложений по её результатам;
• мониторинг принимаемых мер по обеспечению прозрачности деятельности Агентства, анализ возможностей получения подробной информации о деятельности Агентства, разработка предложений по их дальнейшему расширению; Изучение созданных условий для участия граждан в реформировании деятельности Агентства и разработка предложений по их улучшению;
• участие в разъяснительной работе и духовно-просветительской деятельности среди граждан по вопросам деятельности Агентства, разработка предложений по повышению их эффективности;
• комплексный анализ жилищных и социально-бытовых условий сотрудников Агентства и членов их семей, условий оказания им квалифицированной медицинской помощи, а также проблем социальной и профессиональной адаптации уволенных или переведённых в запас сотрудников и по результатам анализа внесение предложений по улучшению этих условий.
Ждем идеи и предложения от Общественного совета по инновационному развитию отрасли. В дальнейшем деятельность Общественного совета будет регулярно освещаться на сайте Агентства и в социальных сетях.