“Nobel Pharmsanoat” компанияси “Ривароксабан”нинг Ўзбекистондаги илк женеригини ишлаб чиқариш учун давлат рўйхатидан ўтказиш жараёнини бошлади
Хабарингиз бор,  2021 йил 1 мартга қадар, COVID-19 инфекцияси билан касалланган беморларни даволашда қўлланиладиган дори воситаларини ишлаб чиқариш учун ишлатиладиган дори моддалари (субстанциялар) импорт қилинганда давлат рўйхатидан ўтказилмасдан ва мажбурий сертификатлаштирилмасдан божхона расмийлаштирувини амалга ошириш ва реализация қилишга рухсат берилиб, қўшилган қиймат солиғидан озод этилган.
Коронавирус инфекцияси кенг тарқалишига қарши курашишда мамлакатда дори воситалари, тақчиллигининг олдини олиш, шунингдек фуқароларнинг ҳаёти ва соғлиғини муҳофаза қилиш ҳамда коронавирус инфекцияси билан касалланган беморларга ўз вақтида тиббий ёрдам кўрсатилишини таъминлаш мақсадида яратилган имкониятлардан унумли фойдаланаётган “Nobel Pharmsanoat” компанияси яна бир хушхабарни маълум қилди.
Тромбоз  –  тиббиётнинг кенг тарқалган муаммоларидан бири бўлиб, COVID-19 пандемияси даврида янада долзарблик касб этди.
Бутун дунёда ушбу муаммонинг олдини олиш ва даволашда қўлланиладиган дори-дармонларга эхтиёж тобора ортиб бораётгани маълум. “Ривароксабан” – тромбнинг олдини олиш ва даволаш учун ишлатиладиган препаратлардан бири ҳисобланади. “Nobel Pharmsanoat” компанияси ушбу препаратнинг Ўзбекистондаги илк женеригини ишлаб чиқариш учун давлат рўйхатидан ўтказиш жараёнини бошлади.
“Ривароксабан” - Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни Сақлаш вазирлиги томонидан 2020 йил 20 сентябрда тасдиқланган «Коронавирус инфекциясини олдини олиш, диагностикаси, даволаш ва реабилитация қилиш бўйича вақтинчалик йўриқнома»нинг саккизинчи версиясида даволаш-профилактика жараёнларида фойдаланиш учун тавсия этилган. Шунингдек, Россия Федерациясида, МДҲнинг бошқа мамлакатларида ва узоқ хорижда COVID-19 инфекциясини даволаш бўйича тавсияномаларга киритилган.
“Nobel Pharmsanoat” фармацевтика компанияси Ўзбекистонда коронавирус инфекциясини олдини олиш юзасидан жорий қилинган тезкор чора-тадбирлар доирасида давлат кўмагига таянган ҳолда, яъни рўйхатдан ўтказишнинг соддалаштирилган тартиби туфайли, мамлакатдаги илк женерик препарат – “Ривароксабан”ни таблетка кўринишида ишлаб чиқариш учун зарур барча жараёнларни қисқа вақт ичида амалга оширди.
20 миллиграмм дозадаги “Ривароксабан Nobel”  2020 йил сентябрь ойининг охири - октябрь ойининг бошларида мамлакат дорихоналарига етказиб берилади. Препаратнинг 10 ва 15 миллиграмм кўринишдаги турларини ишлаб чиқариш бўйича жараёнлар давом этмоқда.
Эслатиб ўтамиз, “Nobel Pharmsanoat” компанияси аввалроқ Ўзбекистонда “Ковипир” номи остида фавипиравир фаол моддасини ишлаб чиқаришни йўлга қўйган эди. Бундан ташқари, яна бир муҳим препарат – 250 миллиграмм дозадаги “Витамин С” дори воситасини ҳам ишлаб чиқармоқда.

«Nobel Pharmsanoat» начал государственную регистрацию на производство дженерика Ривароксабана в Узбекистане
Как известно, разрешение на таможенное оформление без государственной регистрации и обязательной сертификации при ввозе лекарственных препаратов (субстанций), используемых для производства лекарственных средств, используемых при лечении больных с инфекцией COVID-19, также освобождение от налога на добавленную стоимость продлено до 1 марта 2021 года.
Рационально используя условия, созданные в стране для обеспечения эффективной борьбы против коронавирусной инфекции, предотвращения дефицита лекарственных средств, а также защиты жизни и здоровья граждан и оказания своевременной медицинской помощи пациентам с коронавирусной инфекцией, компания «Nobel Pharmsanoat» объявила о скором запуске производства первого в Узбекистане дженерика Ривароксабана.
Тромбоз - одна из самых распространенных болезней в медицине, которая стала ещё более актуальной во время пандемии COVID-19.
Во всем мире растёт спрос на препараты, используемые для профилактики и лечения этого недуга. Ривароксабан - один из препаратов, используемых для профилактики и лечения тромбозов. «Nobel Pharmsanoat» начала процесс государственной регистрации производства первого дженерика этого препарата в Узбекистане.
Ривароксабан включён в список лекарств, рекомендованных к применению в лечении и профилактике восьмой версии «Временных рекомендаций по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации коронавирусной инфекции», утвержденной Министерством здравоохранения Республики Узбекистан 20 сентября 2020 года. Этот препарат также он включён в рекомендации по лечению COVID-19 в Российской Федерации, других странах СНГ и за рубежом.
Фармацевтическая компания «Nobel Pharmsanoat» на основе государственной поддержки в рамках неотложных мер по профилактике коронавирусной инфекции в Узбекистане, завершила все необходимые процессы для производства первого в стране дженерика Ривароксабана в таблетированной форме, благодаря упрощенной процедуре регистрации.
Ривароксабан Nobel в дозе 20 мг поступит в аптеки страны в конце сентября - начале октября 2020 года. В настоящее время идёт налаживание производства препарата в дозах 10 мг и 15 мг.
Напомним, что ранее компания «Nobel Pharmsanoat» наладила производство фавипиравира в Узбекистане под торговой маркой Ковипир. Кроме того, компания также производит ещё один важный препарат - витамин С в дозе 250 мг.