Ўзбекистон ва Миср ўртасида йирик инвестиция лойиҳаси имзоланди
Жорий йилнинг 23 февраль куни пойтахтимизнинг Hyatt  Regency Tashkent меҳмонхонасида Мисрнинг SOLYPHAR компанияси билан “Таблеткалар, қаттиқ желатинли капсулалар ва дозаланган кукунлар шаклидаги дори воситаларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш” инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича уч томонлама битимни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Эслатиб ўтамиз, мазкур қўшма лойиҳа Миср Aраб Республикаси Президенти Aбдул-Фаттоҳ ас-Сисининг 2018 йил 4-5 сентябр кунлари Ўзбекистон Республикасига расмий ташрифи якунлари бўйича эришилган келишувлар доирасида амалга оширилади.
Инвестиция лойиҳасини амалга ошириш тўғрисидаги битимни Тошкент вилояти ҳокимининг ўринбосари Жамшид Aбдусаломов, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори Сардор Кариев ва SOLYPHARM компанияси Президенти Умар Муҳаммад Aбдулалим Муҳаммад имзоладилар.
Имзолаш маросимида, шунингдек, Мисрнинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Амира Фахмий, Соғлиқни сақлаш вазирининг ўринбосари Шохрух Шарахметов, йирик маҳаллий фармацевтика компаниялари, вазирлик ва идоралар вакиллари иштирок этишди.
Лойиҳа борасида журналистларнинг саволларига жавоб берар экан, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори Сардор Кариев Тошкент вилоятида барпо этилиши кўзда тутилган корхона қиймати 20 миллион долларни ташкил этишини айтди.
- Йиллик ишлаб чиқариш қуввати 500 миллион дона таблетка, 200 миллион дона капсула ва 10 миллион дона сашени ташкил этади. Жами, 120 дан ортиқ дори турлари ишлаб чиқарилади. Янги корхона Зарур ишлаб чиқариш амалиёти - GМР талабларига жавоб беради.
Шунингдек, корхона ишга туширилиши муносабати билан 200 дан ортиқ янги иш ўринлари яратилади. Янги ва илғор технологияларни жорий этиш орқали маҳаллий мутахассисларни юқори сифатли маҳсулотлар ишлаб чиқаришга тайёрлашни ташкил этиш режалаштирилган.
Учрашув якунида маросим иштирокчилари қўшма лойиҳа доирасида амалга ошириладиган ишларда муваффақиятли натижаларга эришишга умид билдирдилар.

Подписан крупный инвестиционный проект между Узбекистаном и Египтом
23 февраля текущего года в столичной гостинице Hyatt  Regency Tashkent прошла церемония подписания трёхстороннего соглашения по реализации инвестиционного проекта «Организация производства твёрдых лекарственных форм в виде таблеток, твёрдых желатиновых капсул и дозированных порошков» с египетской компанией «SOLYPHARM».
Напомним, совместные проект будет реализован в рамках договорённостей, достигнутых по итогам официального визита Президента Арабской Республики Египет Абдул-Фаттаха ас-Сиси в Республику Узбекистан 4 - 5 сентября 2018года.
Соглашение по реализации инвестиционного проекта подписано Заместителем хокима Ташкентской области Жамшидом Абдусаломовым, Директором Агентства по развитию фармацевтической отрасли Сардором Кариевым и Президентом компании «SOLYPHAR» Омаром Мохамед Абделалем Мухаммед.
В церемонии подписания также присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол Египта в Республике Узбекистан Амира Фахмий, Заместитель министра здравоохранения Шохрух Шарахметов, представители крупных местных фармацевтических компаний и другие представители министерств и ведомств.
Отвечая на вопросы журналистов касательно деталей, Директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли Сардор Кариев рассказал, что совместный проект предусматривает строительство нового объекта в Ташкентской области стоимостью более 20 миллионов долларов США.
- Годовая производственная мощность составит  500 млн. таблеток, 200млн. капсул и 10 млн. саше. В целом, более 120 видов препаратов. Новое производство будет отвечать требованиям Надлежащей производственной практики – GМР.
Также, за счёт запуска объекта будет обеспечено создание более 200 новых рабочих мест. За счёт внедрения новых и передовых технологий планируется наладить обучение местных специалистов к новым возможностям производства высококачественных продукции.
По итогам встречи, участники церемонии выразили надежду на достижение успешных результатов от совместной деятельности в ближайшем будущем.