Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi va Germaniyaning “Berlin-Chemie” kompaniyasi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Asosan surunkali kasalliklarni davolashda ishlatiladigan dori vositalarini ishlab chiqaruvchi mazkur kompaniya vakillari dastlab, O‘zbekiston farmatsevtika sohasidagi qulay sarmoyaviy muhit, investorlar uchun yaratilgan imtiyoz va preferensiyalar hamda agentlikning faoliyati bilan tanishdilar.
“Berlin-Chemie” Xalqaro tijorat markazi rahbari Heiko Schweigelning taʼkidlashicha, mazkur nemis kompaniyasining O‘zbekiston farmatsevtika bozoriga qiziqishi katta bo‘lib, mamlakatimizning Markaziy Osiyodagi geografik jihatdan qulay joylashuvi, qo‘shni davlatlarga eksportni amalga oshirish uchun yaratilgan imkoniyatlar ularni bu bozorga kirishga rag‘batlantirmoqda.
Xususan, “Berlin-Chemie” kompaniyasi kelgusida farm mahsulotlarni O‘zbekistonda to‘lov-shartnoma asosida ishlab chiqarishni yo'lga qo‘yishni rejalashtirmoqda.
Agentlik direktori Abdulla Azizov xorijiy kompaniya vakillariga R&D (tadqiqot va ishlanmalar) sohasida tajriba almashish taklifini berdi.
Uchrashuv yakuniga ko‘ra, hamkorlik istiqbollari va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha keyingi qadamlarni qo‘yish masalalari muhokama qilindi.

A meeting was held between representatives of the Pharmaceutical industry development agency and the German company "Berlin-Chemie".
Representatives of the company, which mainly produces drugs used in the treatment of chronic diseases, initially got acquainted with the favorable investment climate in the pharmaceutical sector of Uzbekistan, the benefits and preferences created for investors and the activities of the agency.
Heiko Schweigel, Head of the Chemie Foreign Trade Center “Berlin-Chemie", said that the German company interest in the Uzbek pharmaceutical market is great, and the geographically favorable location of our country in Central Asia, the opportunities created for the implementation of exports to neighboring countries encourage them to enter this market.
In particular, the company "Berlin-Chemie" plans to establish the production of farm products in Uzbekistan on a fee-contract basis in the future.
The director of the agency, Abdulla Azizov, offered foreign company representatives to exchange experience in the field of R&D (research and development).
At the end of the meeting, the prospects for cooperation and the issues of taking further steps towards the joint projects implementation were discussed.