Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligida Chexiyaning EXPORTA s.r.o. kompaniyasi vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Uchrashuvda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori Abdulla Azizov, EXPORTA s.r.o. kompaniyasi direktori Petr Kostka (BB Pharma vakili) hamda O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi mas'ul xodimi Kamolxo‘ja Eshnazarov  qatnashdi.
Agentlikka ilk bor tashrif buyurgan Chexiya kompaniyasining asosiy maqsadi, farmatsevtika sohasida O‘zbekiston bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, xorij kompaniyalari faoliyati uchun yaratilgan shart-sharoitlar va ularga beriladigan imtiyozlar bilan tanishishdan iborat edi.
Uchrashuv avvalida, Agentlik direktori Abdulla Azizov farmatsevtika sanoatini rivojlantirishning o‘rta va uzoq muddatli istiqbollari, yaratilgan imkoniyatlar va shart-sharoitlar bilan tanishtirdi hamda O‘zbekistonning jadal rivojlanayotgan farmatsevtika sanoati sarmoyaviy jozibadorligi haqida ma’lumot berdi. Shundan so'ng tomonlar dori vositalarini ishlab chiqarishni mahalliylashtirish loyihasi muhokamasiga o‘tdi.
Uchrashuv yakuniga ko‘ra, Chexiya tomoni tez orada dori vositalarini ishlab chiqarishni mahalliylashtirish loyihasi bo‘yicha biznes reja va prezentatsiyasini taqdim etishini bildirdi.

В Агентстве по развитию фармацевтической отрасли состоялась встреча с представителем чешской компании EXPORTA s.r.o.
На встрече присутствовали директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли Абдулла Азизов, директор компании EXPORTA s.r.o. Petr Kostka (представитель BB Pharma) и представитель Министерства здравоохранения Республики Узбекистан Камолходжа Эшназаров.
Основной целью чешской компании, впервые посетившей агентство, было налаживание сотрудничества с Узбекистаном в сфере фармацевтики, ознакомление с условиями, созданными для деятельности иностранных компаний и предоставляемыми им льготами.
В начале встречи директор агентства Абдулла Азизов обрисовал средне- и долгосрочные перспективы развития фармацевтической отрасли, дал информацию об инвестиционной привлекательности быстро развивающейся фармацевтической промышленности Узбекистана, в частности рассказал о созданных условиях и привилегиях для роста бизнеса. После этого стороны обсудили проект локализации производства лекарственных средств.
По итогам встречи чешская сторона взяла на себя обязательство в ближайшее время предоставить бизнес-план и презентацию по проекту локализации производства лекарственных средств.