Xorijiy farmatsevtika ishlab chiqaruvchilari Аssotsiatsiyasi vakillari bilan davra suhbati bo’lib o’tdi
Joriy yilning 26 aprel kuni Sog’liqni saqlash vazirligi huzuridagi farmatsevtika tarmog’ini rivojlantirish Аgentligida xorijiy farmatsevtika ishlab chiqaruvchilari Аssotsiatsiyasi vakillari bilan davra suhbati bo’lib o’tdi. Uchrashuvning asosiy mavzusi O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 10 apreldagi PF-5707-sonli “2019-2021 yillarda respublikaning farmatsevtika tarmog’ini yanada jadal rivojlantirish chora-tadbirlari to’g’risida”gi Farmonining mazmun-mohiyatini tushuntirib berish hamda belgilangan imtiyoz va preferentsiyalar bilan tadbirkorlarni tanishtirish.
Yig’ilishda 30 dan ortiq xorijiy farmatsevtika kompaniya vakillari ishtirok etishdi. Uchrashuv moderatori Farmatsevtika tarmog’ini rivojlantirish Аgentligi direktori S. Kariev hamda xorijiy farmatsevtika ishlab chiqaruvchilar Аssotsiatsiyasi raisi M. Аskarova bo’ldi.
Uchrashuv ishtirokchilari bir qator masalalarni muhokama qildilar, jumladan farmatsevtika sanoatida xalqaro standartlarni joriy etish, ochiq saytlarda sertifikatlangan farmatsevtika mahsulotlarining miqdori bo’yicha farmatsevtika mahsulotlarini yetkazib beruvchilarni xabardor qilish, respublikada olib borilayotgan farmnazorat ishlarini keng yoritish, davlat tasarrufidagi laboratoriyalarning moddiy-texnik bazasini xalqaro standartlarga muvofiq modernizatsiya qilish va takomillashtirish, farmatsevtika mahsulotlarini sertifikatlash, davlat xaridlari, shartnoma asosida ishlab chiqarish va brend dori-darmonlar franchayzingi amaliyotini joriy etish, shuningdek, patentlangan ilg’or xorijiy kompaniyalarning savdo nomlarini mahalliy farmatsevtika komppaniyalari tomonidan foydalanishi masalalari ko’rib chiqildi.

Деловая встреча c членами Ассоциации иностранных фармацевтических производителей
26 апреля текущего года в Агентстве по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан прошла деловая встреча c членами Ассоциации иностранных фармацевтических производителей.
В рамках встречи был проведён круглый стол, были обсуждены вопросы реализации задач, предусмотренных в Указе Президента Республики Узбекистан №УП-5707 от 10 апреля 2019 года. На встрече присутствовали представители более 30 иностранных фармацевтических компаний, а также руководство Агентства по развитию фармацевтической отрасли и представители его подведомственных подразделений. Модератором встречи выступили директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли С. Кариев и руководитель Ассоциации иностранных фармацевтических производителей М. Аскарова.
Участники встречи обсудили ряд вопросов, такие как, внедрение международных стандартов в фармацевтическую отрасль, налаживание практики информирования поставщиков фарм продукции о количествах сертифицированной фарм продукции на открытых сайтах, широкое информирование работ по фармаконадзору в республике, модернизация и улучшение материально-технической базы государственных лабораторий в соответствии с международными стандартами, сертификации фармацевтической продукции, государственных закупок, внедрение практики контрактного производства и франчайзинга брендовых препаратов, а также вопросы по использованию отечественными фарм производителями торговых наименований патентованных брендовых зарубежных компаний.