Dorivor o‘simliklar xom ashyosidan mahsulot ishlab chiqaruvchilar uchun bir qator imtiyozlar beriladi
☑️ dorivor o‘simliklar xom ashyosidan biologik faol qo‘shimchalar, essensiyalar va ekstraktlar ishlab chiqaruvchilar tomonidan o‘z ehtiyojlari uchun olib kelinadigan O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan texnologik va laboratoriya uskunalari, ularning butlovchi va ehtiyot qismlari, sendvich-panellar va ventilyatsiya tizimlari hamda biologik faol qo‘shimchalar ishlab chiqarish uchun ishlatiladigan xom ashyo va materiallar, qadoqlash materiallari belgilangan tartibda shakllantiriladigan ro‘yxatlar bo‘yicha 2025 yil 1 yanvarga qadar bojxona bojidan ozod qilinadi;
☑️ dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash uchun foydalaniladigan texnologik va laboratoriya uskunalari, ularning butlovchi va ehtiyot qismlari, sendvich-panellar va ventilyatsiya tizimlari, asbob-uskunalar, xom ashyo, materiallar, kimyoviy preparatlar hamda himoya vositalarini olib kirishda qo‘shimcha qiymat solig‘ini 180 kunga kechiktirib to‘lash imkoniyati beriladi;
☑️ dorivor o‘simliklar xom ashyosi hamda undan tayyorlangan biologik faol qo‘shimchalar, essensiyalar va ekstraktlarni eksport qiluvchi tadbirkorlik subyektlarining eksport uchun sarflangan avtomobil, temir yo‘l va havo transportida tashish xarajatlarining 50 foizigacha qismi Eksportni rag‘batlantirish agentligi tomonidan qoplanadi.

☑️ Technological and laboratory equipment not produced in the Republic of Uzbekistan, their components and spare parts, sandwich panels and ventilation systems, and raw materials used for the production of biologically active additives brought by manufacturers of biologically active additives, essences, and extracts from raw materials of medicinal plants for their own needs items and materials, packaging materials will be exempted from customs duty until January 1, 2025, according to the lists formed in the prescribed manner;
☑️ 180 days late payment of value-added tax on import of technological and laboratory equipment used for growing and processing medicinal plants, their components and spare parts, sandwich panels and ventilation systems, equipment, raw materials, materials, chemical preparations, and protective means given the opportunity;
☑️ Up to 50% of the expenses of road, rail, and air transport of the business entities exporting raw materials of medicinal plants and biologically active additives, essences, and extracts made from them will be covered by the Export Promotion Agency.