Farmatsevtika hamda sog‘liqni saqlash sohasida O‘zbekiston va Afg‘oniston hamkorligi kengaymoqda
Ayni paytda O‘zbekiston Respublikasi vazirlik va idoralari mas’ullaridan iborat bir guruh vakillari Afg‘oniston davlatida bo‘lib turibdi.
Delegatsiya tarkibida Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi boshqarmasi boshlig‘i Sherzod Yakubov ham bo‘lib, farmatsevtika va sog‘liqni saqlash sohasida Afg‘oniston va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlik masalalarida muzokaralar olib bormoqda.
Xususan, Afg‘onistonning “Fyucher Vels Trayding“ kompaniyasi direktori G.Fahim bilan O‘zbekistondagi ishlab chiqaruvchilar tomonidan yiliga o‘rtacha 1 mln. dollarlik protein va vitamin komplekslarini yetkazib berish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Shuningdek, Afg‘oniston Aholi salomatligi vazirligining farmatsevtika xizmatlari direktori Hamid Furmuli bilan mazkur mamlakatdagi “Ibn Sina” korxonasi negizida shartnoma tuzish masalalari muhokama qilindi.
Ma’lumot o‘rnida aytadigan bo‘lsak, Afg‘onistonda davlat tomonidan aholini farmatsevtika mahsulotlari bilan ta’minlash xususiy sektor tomonidan amalga oshiriladi. Bu ishda “Ibn Sina” yirik distribyuter korxonasi jonbozlik ko‘rsatib kelmoqda.
Bundan tashqari, stomatologiya xizmatlari ko‘rsatish bo‘yicha Kobul shahrida atigi bitta korxona faoliyat ko‘rsatib kelayotgan bo‘lib, uchrashuvlar davomida Afg‘oniston tibbiyot xodimlarini “Health manager” bo‘yicha malakasini oshirish, qisqa muddatli kurslarda o‘qitish masalalari kelishildi.
Mazkur holatlar e’tiborga olinib, O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan dori mahsulotlarini ushbu mamlakat bozoriga yetkazish borasida Afg‘oniston “Oziq-ovqat va dori vositalarini sifatini nazorat qilish” milliy uyushmasi raisi, doktor A.Umar bilan samarali muzokaralar olib borildi.
Xususan, davlat ro‘yxatidan o‘tkazishning o‘zaro soddalashtirilgan tizimini (25 kungacha) joriy qilish bo‘yicha kelishuv loyihasi ishlab chiqilmoqda.

Расширяется сотрудничество между Узбекистаном и Афганистаном в сфере фармацевтики и здравоохранения
В настоящий момент в Афганистане находится группа представителей министерств и ведомств Республики Узбекистан.
В состав делегации, также входит начальник управления Агентства по развитию фармацевтической отрасли Шерзод Якубов, ведутся переговоры по вопросам сотрудничества Афганистана и Узбекистана в сфере фармацевтики и здравоохранения.
В частности, достигнуты договоренности с директором афганской компании «Fyucher Vels Trayding» Г. Фахимом по поставке белково-витаминных комплексов производителями из Узбекистана в среднем на 1 млн доллар. в год.
Также с директором фармацевтической службы Министерства здравоохранения Афганистана Хамидом Фурмули были обсуждены вопросы заключения контракта на базе предприятия «Ибн Сина» в этой стране.
Для информации, обеспечение населения фармацевтической продукцией государством в Афганистане осуществляется частным сектором. В этой работе активно участвует крупная дистрибьюторская компания «Ибн Сина».
Кроме этого, в городе Кабул имеется только одно предприятие, оказывающее стоматологические услуги, и в ходе встреч были согласованы вопросы повышения квалификации афганских медицинских работников по специальности «Health manager» и обучения на краткосрочных курсах.
Учитывая данные обстоятельства, были проведены эффективные переговоры с председателем Национальной ассоциации Афганистана «Контроль качества пищевых продуктов и лекарств» д-ром А.Умаром по вопросам поставок фармацевтической продукции, производимой в Узбекистане, на рынок этой страны.
В частности, разрабатывается проект соглашения о введении взаимно упрощенной системы государственной регистрации (до 25 дней).