Fuqarolarning sog‘lig‘ini saqlash masalalari qo‘mitasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2022 yil 11 fevral kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Fuqarolarning sog‘lig‘ini saqlash masalalari qo‘mitasining navbatdagi yig‘ilishi onlayn va oflayn formatda bo‘lib o‘tdi.
Unda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi depututlari, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi hamda Sog‘liqni saqlash vazirligi va uning tizimidagi tashkilotlar vakillari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda Prezidentimizning 2022 yil 28 yanvardagi “Yangi O‘zbekistonning 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida”gi PF-60-son farmonida belgilangan vazifalar yuzasidan tegishli vazirlik va idoralarning kelgusi 5 yillikda amalga oshirilishi rejalashtirilgan ishlari yuzasidan axborotlar tinglandi.
Tadbirda ishtirok etgan Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori o‘rinbosari Alisher Temirov, Farmatsevtika sanoatini rivojlantirishga mo‘ljallangan 5 yillik dastur shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 21 yanvardagi PF-55-son Farmonida belgilangan respublikaning kelgusi 5 yillikdagi farmatsevtika sanoatining asosiy yo‘nalishlari hamda 2022-2026 yillarda sohada erishiladigan natijalar haqida maʼruza qildi.
Uchrashuvda qayd etilganidek, Taraqqiyot strategiyasi va uni 2022 yilda amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”da mamlakatimizni rivojlantirishning 7 ta ustuvor yo‘nalishi doirasida 100 ta maqsadga erishish nazarda tutilgani va bu yo‘nalishlardagi muhim vazifalar borasida alohida to‘xtalib o‘tildi.

On February 11, 2022, the Committee on Public Health of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis held an online and in-person meeting.
Deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, representatives of the Ministry for support of mahalla and family, and the Ministry of Health and its affiliates attended the meeting.
The meeting heard reports of relevant ministries and departments on the tasks set by Presidential Decree No. PF-60 of January 28, 2022 "On the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026" for the next five years.
Alisher Temirov, Deputy Director of the Pharmaceutical Industry Development Agency, spoke about the 5-year program for the development of the pharmaceutical industry and the main directions of the pharmaceutical industry for the next five years.
He reported on the main directions of the pharmaceutical industry of the Republic for the next five years and the results to be achieved in the field in 2022-2026, as defined by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 21, 2022 PF-55.
As mentioned earlier, The Development Strategy and the Roadmap for its implementation in 2022 envisaged achieving 100 goals within the framework of 7 priority areas of development of the country. The critical tasks in those areas were also highlighted.