Oʻzbekiston-Ozarbayjon forumida farmatsevtika yo‘nalishida muhim kelishuvlarga erishildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Ozarbayjonga davlat tashrifi arafasida Boku shahrida ikki mamlakatning 250 dan ortiq yetakchi kompaniyalari vakillari ishtirokida biznes-forum boʻlib oʻtmoqda. Ushbu forumda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligining vakillari ham ishtirok etmoqda.
Forumda energetika, metallurgiya, shaharsozlik, farmatsevtika, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoati, shuningdek, neft va gaz sanoati hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari sifatida belgilandi. Oʻzbekiston-Ozarbayjon investitsiyaviy kompaniyasi koʻmagida metall buyumlar, farmatsevtika mahsulotlari, maishiy texnika va qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi qoʻshma korxonalar tashkil etish boʻyicha aniq takliflar bildirildi.
2022-yilda O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan 2,5 million dollarlik farmatsevtika mahsulotlari Ozarbayjonga eksport qilingan bo‘lsa, 2023-yilning birinchi yarim yilligida bu ko‘rsatkich 128 foizga oshgan. 2024-yilda eksport hajmini 4 million dollarga yetkazish kutilmoqda.
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi (O‘zbekiston) va Eksport va investitsiyalarni rag‘batlantirish agentligi (Ozarbayjon) bilan farmatsevtika sohasida investitsion loyihalarni amalga oshirishda hamkorlikni chuqurlashtirish to‘g‘risida Anglashuv memorandumi imzolandi. O‘zbekistonda farmatsevtika sanoatini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar e’tirof qilindi.
Shu maqsadda, Ozarbayjon Eksport va investitsiyalarni rag‘batlantirish agentligi - AZPROMO ikki davlat tadbirkorlarini jalb qilgan holda Ozarbayjonda insulin, antibiotiklar, yuqori texnologiyali tibbiy texnika ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish takliflari bildirildi.
O‘zbekiston-Ozarbayjon biznes-forumi ikki davlat o‘rtasida manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi. Sheriklikni mustahkamlash yo‘lidagi ushbu tashabbus va natijalar shubhasiz, O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasida farmatsevtika  sohasini rivojlantirishda muhim omil bo‘ladi.

Были достигнуты важные соглашения на Узбекско-Азербайджанском форуме по направлению фармацевтики
Накануне государственного визита Президента Республики Узбекистан в Азербайджан в городе Баку проходит бизнес-форум с участием представителей более 250 ведущих компаний двух стран. В форуме также принимают участие представители Агентства по развития фармацевтической отрасли.
Перспективными направлениями сотрудничества на форуме были названы энергетика, металлургия, градостроительство, фармацевтика, электротехника, сельское хозяйство и пищевая промышленность, а также нефтегазовая промышленность. При поддержке Узбекско-Азербайджанской инвестиционной компании были внесены конкретные предложения по созданию совместных предприятий по производству металлопродукции, фармацевтической продукции, бытовой техники и строительных материалов.
В 2022 году в Азербайджан было экспортировано произведенной в Узбекистане фармацевтической продукции на сумму 2,5 миллиона долларов, а за первое полугодие 2023 года этот показатель увеличился на 128%. В 2024 году объем экспорта ожидается довести до 4 миллионов долларов.
Подписан Меморандум о взаимопонимании с Агентством по развитию фармацевтической отрасли (Узбекистан) и Агентством поощрения экспорта и инвестиций (Азербайджан) по углублению сотрудничества в реализации инвестиционных проектов в фармацевтическом секторе. Была отмечена работа по развитию фармацевтической промышленности в Узбекистане.
С этой целью Азербайджанское агентство по поощрению экспорта и инвестиций - AZPROMO выступило с предложениями по запуску производства инсулина, антибиотиков и высокотехнологичного медицинского оборудования в Азербайджане с привлечением предпринимателей двух стран.
Узбекско-азербайджанский бизнес-форум служит укреплению взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами. Данная инициатива и результаты по укреплению партнерства, несомненно, станут важным фактором развития фармацевтической отрасли между Узбекистаном и Азербайджаном.