Hindistonlik investor mamlakatimiz Prezidentiga “Dorivor oʼsimliklar yetishtirish boʼyicha plantatsiyani barpo etish” loyihasini taqdim etdi
Respublikamiz hududlarida farmatsevtika sanoatida xalqaro xamkorlikni yanada kengaytirish, toʼgʼridan-toʼgʼri xorijiy investitsiyalarnii jalb etish maqsadida, 2018 yil noyabrь oyida MChJ "NovoFarm" Oʼzbekiston-Hindiston qoʼshma korxonasi tashabbusi bilan Surxondaryo viloyatida “Boysun farm” erkin iqtisodiy zonasida sarmoyaviy loyihani amalga oshirishga bel bogʼlangan edi. Besh bosqichdan iborat boʼlgan ushbu loyiha qiymati 10,0 mln. АQSh dollariga teng.
Mamlakatimiz Prezidentining joriy yil 1 mayda Surxondaryo viloyatiga amalga oshirgan tashrifi chogʼida xorijiy investor mazkur loyihaning ikki bosqichi, yaʼni qattiq va suyuq turdagi dori vositalari shaklidagi dori vositalarini ishlab chiqarish samarali natijalar bera boshlagani borasida loyiha taqdimotini oʼtkazdi.
Shu bilan bir qatorda, qoʼshma korxona navbatdagi bosqichda kukun shaklidagi inʼektsion dori vositalarini hamda, dorivor oʼsimliklar asosida galen preparatlarini ishlab chiqarishni ham yoʼlga qoʼyishni rejalashtirgan. Buning uchun esa dorivor oʼsimliklarni yetishtirish va ularni qayta ishlashni yoʼlga qoʼyish zarur.
Shu maqsadda, Hindistonlik investor mamlakatimiz Prezidentiga “Dorivor oʼsimliklar yetishtirish boʼyicha plantatsiyani barpo etish” loyihasini ham taqdim etib, dorivor oʼsimliklar yetishtirishga moʼljallangan, sugʼoriladigan lalmikor yer maydonlaridan 10 gektarini ajratib berish taklifini ilgari surdi. Mazkur loyihani toʼliq ishlab chiqish, amalga oshirish, investorga koʼmaklashish Farmatsevtika tarmogʼini rivojlantirish Аgentligi raxbari Sardor Kariev zimmasiga yuklatildi.

Индийский инвестор представил Президенту Узбекистана проект по «Созданию посадочной плантации для лекарственных растений»
В целях дальнейшего расширения международного сотрудничества в области фармацевтической промышленности в регионах Республике Узбекистан и привлечения прямых иностранных инвестиций, в ноябре 2018 года узбекско-индийским совместным предприятием ООО «НовоФарм» была инициирована реализация инвестиционного проекта в свободной экономической зоне «Бойсун Фарм» в Сурхандарьинской области. Стоимость проекта 10 миллионов долларов США.
В ходе визита Президента страны в Сурхандарьинскую область 1 мая этого года иностранный инвестор провёл презентацию двух успешных этапов проекта - производство твердых и жидких лекарственных форм.
В то же время совместное предприятие планирует запустить производство инъекционных препаратов в форме порошка и галеновых препаратов на основе лекарственных растений. Для этого необходимо наладить процесс выращивания и обработки лекарственных трав.
С этой целью индийский инвестор представил Президенту Узбекистана проект по «Созданию посадочной плантации для лекарственных растений» и выступил с предложением о выделении 10 гектаров орошаемых земельных участков для выращивания лекарственных растений. Ответственность за разработку проекта, её реализацию и содействие инвестору была возложена на главу Агентства по развитию фармацевтической отрасли Сардора Кариева.