Hindistonlik investor mamlakatimiz Prezidentiga “Dorivor oʼsimliklar yetishtirish boʼyicha plantatsiyani barpo etish” loyihasini taqdim etdi
Respublikamiz hududlarida farmatsevtika sanoatida xalqaro xamkorlikni yanada kengaytirish, toʼgʼridan-toʼgʼri xorijiy investitsiyalarnii jalb etish maqsadida, 2018 yil noyabrь oyida MChJ "NovoFarm" Oʼzbekiston-Hindiston qoʼshma korxonasi tashabbusi bilan Surxondaryo viloyatida “Boysun farm” erkin iqtisodiy zonasida sarmoyaviy loyihani amalga oshirishga bel bogʼlangan edi. Besh bosqichdan iborat boʼlgan ushbu loyiha qiymati 10,0 mln. АQSh dollariga teng.
Mamlakatimiz Prezidentining joriy yil 1 mayda Surxondaryo viloyatiga amalga oshirgan tashrifi chogʼida xorijiy investor mazkur loyihaning ikki bosqichi, yaʼni qattiq va suyuq turdagi dori vositalari shaklidagi dori vositalarini ishlab chiqarish samarali natijalar bera boshlagani borasida loyiha taqdimotini oʼtkazdi.
Shu bilan bir qatorda, qoʼshma korxona navbatdagi bosqichda kukun shaklidagi inʼektsion dori vositalarini hamda, dorivor oʼsimliklar asosida galen preparatlarini ishlab chiqarishni ham yoʼlga qoʼyishni rejalashtirgan. Buning uchun esa dorivor oʼsimliklarni yetishtirish va ularni qayta ishlashni yoʼlga qoʼyish zarur.
Shu maqsadda, Hindistonlik investor mamlakatimiz Prezidentiga “Dorivor oʼsimliklar yetishtirish boʼyicha plantatsiyani barpo etish” loyihasini ham taqdim etib, dorivor oʼsimliklar yetishtirishga moʼljallangan, sugʼoriladigan lalmikor yer maydonlaridan 10 gektarini ajratib berish taklifini ilgari surdi. Mazkur loyihani toʼliq ishlab chiqish, amalga oshirish, investorga koʼmaklashish Farmatsevtika tarmogʼini rivojlantirish Аgentligi raxbari Sardor Kariev zimmasiga yuklatildi.

Indian Investor Submitted to the President of Uzbekistan a Project on ‘Creating a Plantation for Medicinal Plants
With the aim of further expanding international cooperation in the pharmaceutical industry in the regions of the Republic of Uzbekistan and attracting foreign direct investment, in November 2018, the Uzbek-Indian NovoPharm LLC JV initiated an investment project in the Boysun Pharm free economic zone in Surkhandarya region. The project estimated at 10 million USD.
During the visit of the President of the country to Surkhandarya region on May 1 this year, a foreign investor held a presentation of two successful stages of the project - the production of solid and liquid dosage forms.
At the same time, the joint venture plans to start production of injection preparations in the form of powder and herbal preparations based on medicinal plants. For this, it is necessary to establish the process of growing and processing medicinal herbs.
To this end, the Indian investor submitted to the President of Uzbekistan a project on ‘Creating a plantation for medicinal plants’ and made a proposal to allocate 10 hectares of irrigated land for growing medicinal plants. Sardor Kariev, Director of the Agency on Development of the Pharmaceutical Industry, was assigned the responsibility for development of the project, its implementation and assistance to the investor.