O‘zbekiston hukumati delegatsiyasi Belarusga tashrifiga buyurdi
Joriy yil 20 iyun kuni Belarus Respublikasi Bosh vaziri Roman Golovchenkoning taklifiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov boshchiligidagi hukumat delegatsiyasi Minsk shahriga tashrif buyurdi. Delegatsiya tarkibidan o‘rin egallagan Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori Sardor Kariyev tashrif doirasida Belorus Sog‘liqni saqlash vaziri Dmitriy Pinevich bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Belarussiya o‘rtasidagi hamkorlik masalalarini kengaytirish, ikki mamlakat dori vositalarining ro‘yxatga olish tartiblari, biotexnologik yo‘nalishlarda o‘zaro tajriba almashish, istiqbolli loyihalarni birgalikda amalga oshirish mavzularida fikr almashildi.
Belarus O‘zbekistonning ishonchli savdo-iqtisodiy hamkori bo‘lib kelmoqda.
So‘nggi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi qariyb besh barobar o‘sdi. Bunda bir necha yil ichida qo‘shma korxonalar soni uch barobar ortgani muhim omil bo‘ldi.
Muzokara yakunida O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli amaliy hamkorlikni yana-da rivojlantirish bo‘yicha ikki mamlakat hukumatlari tomonidan “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqildi.

A delegation of the Uzbek government has arrived in Belarus
On June 20 this year, at the invitation of the Prime Minister of the Republic of Belarus Roman Golovchenko, a government delegation led by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov visited Minsk. During the visit, Sardor Kariev, Director of the Pharmaceutical Industry Development Agency, who is part of the delegation, met with Dmitry Pinevich, Minister of Health of Belarus.
During the meeting, the sides exchanged views on expanding cooperation between Uzbekistan and Belarus, procedures for registration of medicines of the two countries, exchange of experience in biotechnology, and joint implementation of promising projects.
Belarus is a reliable trade and economic partner of Uzbekistan.
In recent years, the volume of bilateral trade between our countries has grown almost fivefold. An influential factor in this was the fact that the number of joint ventures has tripled in a few years.
Following the talks, the governments of the two countries developed a "road map" for further development of mutually beneficial practical cooperation between Uzbekistan and Belarus.