O'zbekiston va Afg'oniston o'rtasida farmatsevtika sohasidagi aloqalar mustahkamlanmoqda
O'zbekiston Respublikasi Farmatsevtika tarmog'ini rivojlantirish agentligi direktori Ulug'bek Egamov raisligida Afg'oniston Islom Amirligi Oziq-ovqat va dori-darmon milliy idorasi (AFDA) raisi doktor Abdul Bori Umar bilan muzokaralar bo'lib o'tdi.
Zoom platformasi orqali “O'zbekiston va Afg'oniston Islom Amirligi o'rtasida farmatsevtika sohasida aloqalarni mustahkamlash, qo'shma loyihalarni ishga tushirish, eksportni rag'batlantirish” mavzusida tashkil etilgan yig'ilishda O'zbekiston farmatsevtika mahsulotlari Osiyo davlatlariga eksport qilinayotgani, Afg'onistonning farmatsevtika korxonalarini O'zbekistonda qo'shma loyihalarni ishga tushirish borasidagi takliflar o'rtaga tashlandi.
Xususan, Afg'onistonda O'zbekiston Respublikasi farmatsevtik mahsulotlari "Shouruming"i tashkil etilishi, O'zbekiston farmatsevtik mahsulotlarini Afg'onistonning tegishli idoralarida ro'yxatdan o'tkazish hamda ro'yxatdan o'tkazilish muddatlarini qisqartirish, yurtimizdagi farmatsevtik mahsulotlar ishlab chiqaruvchi korxonalarni Afg'onistonning dori-darmon bo'yicha davlat xaridlarida (tenderlarida) ishtirok etishi kabi takliflar bildirildi.
Bundan tashqari, Afg'onistoning farmatsevtika sohasida yirik distribyuterlari bilan uchrashib, O'zbekiston farmatsevtik mahsulotlari nomenklaturasi bilan tanishtirish, hamkorlikni yo'lga qo'yish bu borada ikki mamlakatning texnik ishchi guruhi tuzilishi takliflar o'rtaga tashlandi. Bu orqali yaqindan axborot almashuvi hamda muammolarni hal qilish bo'yicha amaliy choralar ko'rish, ikki tomonlama hamkorlik bo'yicha kelishuv imzolash masalalari ham muhokama qilindi.
Muzokaralar doirasida O'zbekiston farmatsevtika sohasi rivojlanishi bilan yaqindan tanishish uchun Afg'oniston Islom Amirligi Oziq-ovqat va dori-darmon milliy idorasi raisi doktor Abdul Bori Umar O'zbekistonga taklif qilindi.
Shuningdek, Afg'oniston tomoni O'zbekiston korxonalari ishlab chiqargan farmatsevtika mahsulotlarini ro'yxatdan o'tkazish masalalari, O'zbekiston ishlab chiqaruvchilari va davlat korxonalari Afg'oniston tenderlarida ishtirok etishi yuzasidan muammolar yo'qligi, mamlakatlar tadbirkorlari bilan o'zaro hamkorlikni rivojlantirish borasida barcha zarur choralar ko'rilishi masalalariga alohida to'xtaldi.
Muzokaralar yakunida O'zbekiston va Afg'oniston Islom davlatining texnik ishchi guruhi tuzilishiga oid taklif qo'llab-quvvatlandi va uning tarkibini tez kunlarda tasdiqlash hamda taqdim etishga kelishib olindi.

Укрепляются отношения в сфере фармацевтики между Узбекистаном и Афганистаном
Под председательством директора Агентства по развитию фармацевтической отрасли Республики Узбекистан Улугбека Эгамова состоялись переговоры с председателем Национального управления по контролю за продуктами питания и лекарственнами средствами(AFDA) Исламского Эмирата Афганистан доктором Абдулом Бори Умаром.
В ходе встречи, организованной на тему «Укрепление отношений между Узбекистаном и Исламским Эмиратом Афганистан в области фармацевтики, запуск совместных проектов, продвижение экспорта» через платформу Zoom, были выдвинуты предложения по запуску совместных проектов фармацевтических предприятий Афганистана в Узбекистане, экспортируемая фармацевтическая продукция Узбекистана в страны Азии.
В частности, были внесены предложения, такие как создание «Шоу-рума» фармацевтической продукции Республики Узбекистан в Афганистане, регистрация фармацевтической продукции Узбекистана в соответствующих ведомствах Афганистана и сокращение срока регистрации, участие предприятий, производящих фармацевтическую продукцию в нашей стране, в государственных закупках (тендерах) Афганистана на лекарственные средства.
Кроме того, было предложено ознокомится с номенклатурой фармацевтической продукцией выпускаемой Узбекистаном при встречи с крупными фармацевтическими дистрибьюторами Афганистана, налаживание сотрудничества, а также создание технической рабочей группы двух стран. В рамках этого также были обсуждены вопросы тесного обмена информацией, принятия практических мер по решению проблем, подписания соглашения о двустороннем сотрудничестве.
В рамках переговоров в Узбекистан был приглашен доктор Абдул Бори Умар, председатель Национального управления по контролю за продуктами питания и лекарственнами средствами Исламского Эмирата Афганистан, для ознакомления с развитием фармацевтической отрасли Узбекистана.
Также особое внимание афганской стороной было уделено вопросам регистрации фармацевтической продукции, производимой узбекскими предприятиями, отсутствия проблем участия узбекских производителей и государственных предприятий в афганских тендерах, вопросу принятия всех необходимых мер по развитию взаимного сотрудничества с бизнесменами стран.
По итогам переговоров было поддержано предложение о формировании технической рабочей группы Исламского Государства Афганистан и Узбекистана и решено в ближайшее время утвердить и представить ее состав.