Sog‘liqni saqlash vaziri Abduhakim Xadjibayev boshchiligidagi delegatsiya Janubiy Koreyada bo‘lib turibdi
Delegatsiya tarkibidan yurtimiz sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosarlari Ulug‘bek Sabirov va Abdulla Azizov, qurilish vaziri o‘rinbosari Nasrulla Boboyev, Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori Sardor Kariyev, Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi direktori Mirzag‘olib Tillashayxov joy olgan.
Tashrifdan ko‘zlangan maqsad — saraton kasalligini davolash bo‘yicha Janubiy Koreyaning eng ilg‘or amaliyotlarini o‘rganish, ushbu mamlakatdagi sheriklar bilan sog‘liqni saqlash sohasida hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha muzokaralar o‘tkazish, shuningdek, maxsus saraton shifoxonalari va markazlarini qurish yuzasidan tajriba almashishdan iborat.
O‘zbekiston delegatsiyasi «Osong Bio-Valley» loyihasini amalga oshiruvchi “Osong” jamg‘armasi faoliyati bilan tanishdi. Jamg‘arma rahbari Cha Sang Xun bilan uchrashuvda «Tashkent Pharma Park» va «Osong Bio-Valley» farmatsevtika klasterlari o‘rtasida tajriba almashish va texnologiyalar, qo‘shma tadqiqotlar, yuqori malakali kadrlar tayyorlash, zamonaviy boshqaruv usullarini joriy etish, sanoat ishlab chiqarishini yaratish sohalarida o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish yuzasidan fikr almashildi.
Safar chog‘ida Janubiy Koreya tomoni biotexnologiya, yangi farmatsevtika, biotibbiyot preparatlari ishlab chiqarish, tibbiy asbob-uskunalari va hayvonlar laboratoriyasi sohasida o‘quv markazlarini barpo etish bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdi. Mazkur markazlar rahbarlari o‘z faoliyatlari, jumladan, Janubiy Koreyadagi yetakchi oliy taʼlim muassasalari, farmatsevtika va ilmiy-tadqiqot kompaniyalari, shuningdek, davlat idoralari bilan o‘zaro hamkorlik haqida batafsil maʼlumot berdi.
Tomonlar O‘zbekiston sog‘liqni saqlash vazirligi va tegishli tashkilotlar bilan yaqin va uzoq muddatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga tayyor ekanliklarini bildirdi.
Muzokaralar natijasida hamkorlikka oid ikki tomonlama hujjatni imkon qadar tez muddatda ishlab chiqish, o‘zbekistonlik mutaxassis hamda menejerlarni malaka oshirish va tajriba almashish uchun “Osong” fondiga taklif etish, shuningdek, «Tashkent Pharma Park» farmatsevtika klasterining Toshkent viloyatidagi filiali faoliyatini Janubiy Koreya mezonlariga muvofiq holda tashkil etish yuzasidan o‘zaro kelishuvga erishildi.

Делегация Узбекистана во главе с министром здравоохранения Абдухакимом Хаджибаевым начала свой визит в Южную Корею
В состав делегации вошли заместители министра здравоохранения Улугбек Собиров и Абдулла Азизов, заместитель министра строительства Насрулла Бабаев, директор Агентства развития фармацевтической отрасли Сардор Кариев, глава республиканского онкологического научного центра Мирзаголиб Тилляшайхов.
Цель визита - проведение переговоров с южнокорейскими партнерами в части укрепления сотрудничества в сфере здравоохранения, изучения передового опыта Южной Кореи в диагностике и лечении онкологических заболеваний, а также проектировании и строительстве специализированных онкологических больниц и центров.
Вчера делегация Узбекистана посетила Фонд медицинских инноваций «Осонг», который реализует проект фармацевтического кластера «Osong Bio-Valley». В ходе встречи с главой Фонда Ча Санг Хуном состоялся обмен мнениями относительно налаживания взаимодействия между фармацевтическими кластерами «Tashkent Pharma Park» и «Osong Bio-Valley» для обмена опытом и трансфера технологий, проведения совместных научных исследований, подготовки высококвалифицированных кадров, внедрения современных методов менеджмента и создание промышленных производств, и дальнейшего совместного развития.
В ходе визита южнокорейская сторона поделилась опытом по созданию и организации деятельности Центров подготовки кадров в сфере биотехнологий, новых фармацевтических препаратов, производства биомедицинских препаратов, медицинского оборудования и лабораторных животных. Руководителями данных центров предоставлена подробная информация о проводимой ими работе, включая взаимодействие с ведущими высшими учебными заведениями, фармацевтическими и исследовательскими компаниями, а также государственными учреждениями Южной Кореи. Выражена готовность наладить тесное и долгосрочное партнерство с министерством здравоохранения и причастными организациями Узбекистана.
По итогам проведенных переговоров и обсуждений достигнута договоренность о скорейшей проработке двустороннего документа о сотрудничестве, приглашении из Узбекистана специалистов и управленцев в Фонд медицинских инноваций «Осонг» для повышения квалификации и обмена опытом, а также направлению в фармацевтический кластер «Tashkent Pharma Park» экспертов Фонда для налаживания работы подразделений кластера в Ташкентской области по современным южнокорейским стандартам.