Janubiy Koreya Farmatsevtika sohasida O‘zbekiston bilan hamkorlikni kuchaytirmoqda.
2023-yil 1-noyabr kuni Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi rahbariyati Janubiy Koreyaning “DKConsulting” kompaniyasi vakillari bilan uchrashdi.
Uchrashuv avvalida agentlik direktori Abdulla Azizov Agentlikning asosiy vazifalari haqida so‘zlab, farmatsevtika sanoatini rivojlantirishning o‘rta va uzoq muddatli istiqbollari, yaratilgan imkoniyatlar va shart-sharoitlar bilan tanishtirdi hamda O‘zbekistonning jadal rivojlanayotgan farmatsevtika sanoati sarmoyaviy jozibadorligi haqida ma’lumot berdi.
“DKConsulting” boshqaruv direktori Chulsoo Kim mazkur kompaniya faoliyati bilan bog‘liq ma’lumotlarni taqdim etdi. Kompaniya yiliga 5 mln tabletka ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lgan farmatsevtik korxonani O‘zbekiston hududida qurish niyatida ekanligini ma’lum qildi. Ushbu loyiha bosqichma-bosqich amalga oshirilishi rejalashtirildi.
Agentlik direktori “DKConsulting” kompaniyasiga Janubiy Koreyaning Top-5 farmatsevtik kompaniyalarini jalb qilish va loyihalarni amalga oshirishda qo‘llab-quvvatlashni taklif etdi.

Южная Корея укрепляет сотрудничество с Узбекистаном в сфере фармацевтики
1 ноября 2023 года руководство Агентства по развитию фармацевтической отрасли встретилось с представителями южнокорейской компании «DKConsulting».
В начале встречи директор агентства Абдулла Азизов рассказал об основных задачах агентства, обрисовал средне- и долгосрочные перспективы развития фармацевтической отрасли, дал информацию об инвестиционной привлекательности быстро развивающейся фармацевтической промышленности Узбекистана, в частности рассказал о созданных условиях и привилегиях для роста бизнеса.
Chulsoo Kim, управляющий директор DKConsulting, в свою очередь, предоставил информацию о деятельности этой компании. Он также рассказал о планах компании по строительству фармацевтического завода с производственной мощностью 5 миллионов таблеток в год на территории Узбекистана. Данный проект планируется реализовать поэтапно. Стороны договорились, что DKConsulting также окажет содействие в привлечении ТОП-5 фармацевтических компаний Южной Кореи и реализации проектов в сфере фармацевтик