Oʻzbekiston farmatsevtika sohasida Xitoy bilan hamkorligini kengaytirmoqda
Sir emas, Oʻzbekiston farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish, xususan xalqimizga sifatli dori vositalari hamda tibbiy buyumlarni yetkazib berish, import va eksportni qulay sharoitda tashkil qilish borasida dunyoning koʻplab davlatlari bilan samarali hamkorlikni yoʻlga qoʻygan.
Kuni kecha mazkur hamkorlik doirasida Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligi hamda Xitoy xalq respublikasining bir guruh farmatsevtika kompaniyalari vakillari oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Farmatsevtika bozorini o'rganish, yurtimiz mahalliy tibbiyot mahsulotlari eksport salohiyatini oshirish boʻyicha tashkil etilgan mazkur uchrashuv agentlik direktori Ulug'bek Egamovning yurtimizda soha rivoji yoʻlida yaratilgan imkoniyatlar hamda farmatsevtikamizning istiqbollari haqidagi taqdimoti bilan boshlandi. So'ngra faoliyati dori vositalari hamda tibbiy buyumlarni import va eksport qilishga yoʻnaltirilgan Xitoy savdo palatasi (CCCMHPIE) vakillari bilan muzokaralar olib borildi.
Maʼlumot uchun: 1989-yil tashkil topgan CCCMHPIE Xitoyning farmatsevtika sohasida xalqaro savdo va hamkorlikni rivojlantirish bilan shugʻullanuvchi eng yirik va ishonchli milliy sanoat assotsiatsiyasi hisoblanadi. Tashkilot 2400 dan ortiq korporatsiyani, jumladan, Xitoyning farmatsevtika va tibbiy mahsulotlarni ishlab chiqaruvchi hamda sotuvchi yirik kompaniyalarni birlashtirgan. Bundan tashqari, CCCMHPIE anʼanaviy xitoy tibbiyoti (TCM), tibbiy buyum va uskunalar, biofarmatsevtika preparatlari, funksional kosmetika va sogʻliq uchun foydali mahsulotlarni ham oʻz ichiga oladi.
Uchrashuv doirasida, shuningdek, agentlik vakillari Xitoyning “China Meheco Group Co., Ltd” korxonasi bilan ham istiqbolli aloqalarni oʻrnatdi.
Maʼlumot uchun: Inson salomatligini mustahkamlash va farmatsevtika sanoatini rivojlantirish bilan shugʻullanuvchi “China Meheco Group Co., Ltd” korxonasi taʼminot zanjirini muvofiqlashtirishda foydalanadigan tarqatish tizimini yaratgan. Taʼkidlash darkorki, ushbu tashkilot Pekin, Guangdong, Jiangsu, Xubey, Xenan, Xebey, Liaoning, Xeilongszyan va Shinjon kabi muhim shahar va viloyatlarni qamrab olgan milliy savdo tarmogʻini yaratib, sotish kanallarini tuzgan. Xalqaro savdoda yetakchi oʻrinni egallagan korxona hukumat loyihalarida ham alohida vakolatga ega.
Uchrashuv davomida Xitoyning vaksinani tadqiq qilish, ishlab chiqarish hamda tarqatishga ixtisoslashgan “Beijing Yiyuanli Biotechnology Co., Ltd.” zamonaviy biotexnologiya korxonasi bilan ham hamkorlik aloqalari oʻrnatildi.
Tomonlar tadbir soʻnggida aholini xavfsiz, barqaror va arzon dori mahsulotlari bilan taʼminlash, immunizatsiya qamrovini kengaytirish, yuqumli kasalliklar va oʻlim holatlarini kamaytirish, odamlar salomatligini muhofaza qilish borasida oʻzlarini qiziqtirgan koʻplab savollarga javoblar olishdi.

Узбекистан расширяет сотрудничество с Китаем в сфере фармацевтики
Не секрет, что Узбекистаном налажено эффективное сотрудничество со многими странами мира в сфере развития фармацевтической отрасли, в частности, снабжения нашего народа качественными лекарствами и товарами медицинского назначения, организации импорта и экспорта на выгодных условиях.
Недавно в рамках этого сотрудничества состоялась встреча представителей Агентства развития фармацевтической отрасли и группы фармацевтических компаний Китайской Народной Республики.
Данная встреча, организованная с целью изучения фармацевтического рынка и повышения экспортного потенциала отечественной медицинской продукции нашей страны, началась с презентации директора Агентства Улугбека Егамова о возможностях, созданных для развития отрасли в нашей стране и перспективы нашей фармацевтической промышленности. Затем были проведены переговоры с представителями Китайской торговой палаты (CCCMHPIE), деятельность которой сосредоточена на импорте и экспорте фармацевтических препаратов и товаров медицинского назначения.
Для справки: CCCMHPIE, основанная в 1989 году, является крупнейшей и пользующейся наибольшим доверием национальной промышленной ассоциацией Китая по развитию международной торговли и сотрудничества в фармацевтической отрасли. Организация объединяет более 2400 корпораций, в том числе крупнейшие компании Китая, занимающиеся производством и продажей фармацевтической и медицинской продукции. Кроме того, CCCMHPIE также охватывает традиционную китайскую медицину (ТCM), медицинские приборы и оборудование, биофармацевтические препараты, функциональную косметику и товары для здоровья.
В рамках встречи представители агентства также установили перспективные отношения с китайской компанией «China Meheco Group Co., Ltd».
Для справки: компания «China Meheco Group Co., Ltd.», занимающаяся укреплением здоровья человека и развитием фармацевтической промышленности, создала систему дистрибуции, которую использует для координации своей цепочки поставок. Следует отметить, что эта организация создала национальную торговую сеть и каналы продаж, охватывающие важные города и провинции, такие как Пекин, Гуандун, Цзянси, Хубэй, Хэнань, Хэбэй, Ляонин, Хэйлунцзян и Синьцзян. Компания, занимающая лидирующие позиции в международной торговле, также обладает особой компетенцией в государственных проектах.
В ходе встречи также были установлены отношения сотрудничества с современным биотехнологическим предприятием «Beijing Yiyuanli Biotechnology Co., Ltd.», китайская компания, специализирующаяся на исследованиях, производстве и распространении вакцин.
По итогам мероприятия стороны получили ответы на многие вопросы по обеспечению населения безопасными, стабильными и доступными лекарственнами средствами, расширению охвата иммунизации, снижению заболеваемости инфекционными заболеваниями и смертности, защите здоровья людей.