Oʻzbekiston farmatsevtika sohasida Xitoy bilan hamkorligini kengaytirmoqda
Sir emas, Oʻzbekiston farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish, xususan xalqimizga sifatli dori vositalari hamda tibbiy buyumlarni yetkazib berish, import va eksportni qulay sharoitda tashkil qilish borasida dunyoning koʻplab davlatlari bilan samarali hamkorlikni yoʻlga qoʻygan.
Kuni kecha mazkur hamkorlik doirasida Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligi hamda Xitoy xalq respublikasining bir guruh farmatsevtika kompaniyalari vakillari oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Farmatsevtika bozorini o'rganish, yurtimiz mahalliy tibbiyot mahsulotlari eksport salohiyatini oshirish boʻyicha tashkil etilgan mazkur uchrashuv agentlik direktori Ulug'bek Egamovning yurtimizda soha rivoji yoʻlida yaratilgan imkoniyatlar hamda farmatsevtikamizning istiqbollari haqidagi taqdimoti bilan boshlandi. So'ngra faoliyati dori vositalari hamda tibbiy buyumlarni import va eksport qilishga yoʻnaltirilgan Xitoy savdo palatasi (CCCMHPIE) vakillari bilan muzokaralar olib borildi.
Maʼlumot uchun: 1989-yil tashkil topgan CCCMHPIE Xitoyning farmatsevtika sohasida xalqaro savdo va hamkorlikni rivojlantirish bilan shugʻullanuvchi eng yirik va ishonchli milliy sanoat assotsiatsiyasi hisoblanadi. Tashkilot 2400 dan ortiq korporatsiyani, jumladan, Xitoyning farmatsevtika va tibbiy mahsulotlarni ishlab chiqaruvchi hamda sotuvchi yirik kompaniyalarni birlashtirgan. Bundan tashqari, CCCMHPIE anʼanaviy xitoy tibbiyoti (TCM), tibbiy buyum va uskunalar, biofarmatsevtika preparatlari, funksional kosmetika va sogʻliq uchun foydali mahsulotlarni ham oʻz ichiga oladi.
Uchrashuv doirasida, shuningdek, agentlik vakillari Xitoyning “China Meheco Group Co., Ltd” korxonasi bilan ham istiqbolli aloqalarni oʻrnatdi.
Maʼlumot uchun: Inson salomatligini mustahkamlash va farmatsevtika sanoatini rivojlantirish bilan shugʻullanuvchi “China Meheco Group Co., Ltd” korxonasi taʼminot zanjirini muvofiqlashtirishda foydalanadigan tarqatish tizimini yaratgan. Taʼkidlash darkorki, ushbu tashkilot Pekin, Guangdong, Jiangsu, Xubey, Xenan, Xebey, Liaoning, Xeilongszyan va Shinjon kabi muhim shahar va viloyatlarni qamrab olgan milliy savdo tarmogʻini yaratib, sotish kanallarini tuzgan. Xalqaro savdoda yetakchi oʻrinni egallagan korxona hukumat loyihalarida ham alohida vakolatga ega.
Uchrashuv davomida Xitoyning vaksinani tadqiq qilish, ishlab chiqarish hamda tarqatishga ixtisoslashgan “Beijing Yiyuanli Biotechnology Co., Ltd.” zamonaviy biotexnologiya korxonasi bilan ham hamkorlik aloqalari oʻrnatildi.
Tomonlar tadbir soʻnggida aholini xavfsiz, barqaror va arzon dori mahsulotlari bilan taʼminlash, immunizatsiya qamrovini kengaytirish, yuqumli kasalliklar va oʻlim holatlarini kamaytirish, odamlar salomatligini muhofaza qilish borasida oʻzlarini qiziqtirgan koʻplab savollarga javoblar olishdi.

Uzbekistan is expanding cooperation with China in the pharmaceutical sector
It is no secret that Uzbekistan has established effective cooperation with many countries of the world in the development of the pharmaceutical industry, in particular, supplying our people with high-quality medicines and medical supplies, organizing imports and exports on favorable terms.
Recently, as part of this cooperation, a meeting was held between representatives of the Pharmaceutical Industry Development Agency and a group of pharmaceutical companies of the People's Republic of China.
This meeting, organized with the aim of studying the pharmaceutical market and increasing the export potential of our country’s domestic medical products, began with a presentation by the Director of the Agency, Ulugbek Egamov, about the opportunities created for the development of the industry in our country and the prospects for our pharmaceutical industry. Negotiations were then held with representatives of the China Chamber of Commerce (CCCMHPIE), whose activities focus on the import and export of pharmaceuticals and medical supplies.
For reference: CCCMHPIE, founded in 1989, is China's largest and most trusted national industry association for the promotion of international trade and cooperation in the pharmaceutical industry. The organization unites more than 2,400 corporations, including the largest companies in China engaged in the production and sale of pharmaceutical and medical products. In addition, CCCMHPIE also covers traditional Chinese medicine (TCM), medical devices and equipment, biopharmaceuticals, functional cosmetics and health products.
During the meeting, agency representatives also established promising relations with the Chinese company China Meheco Group Co., Ltd.
For reference, China Meheco Group Co., Ltd., a company dedicated to promoting human health and developing the pharmaceutical industry, has created a distribution system that it uses to coordinate its supply chain. It should be noted that this organization has established a national sales network and sales channels covering important cities and provinces such as Beijing, Guangdong, Jiangxi, Hubei, Henan, Hebei, Liaoning, Heilongjiang and Xinjiang. The company, which holds a leading position in international trade, also has special competence in government projects.
During the meeting, a cooperative relationship was also established with a modern biotechnology enterprise, Beijing Yiyuanli Biotechnology Co., Ltd., a Chinese company specializing in vaccine research, production and distribution.
As a result of the event, parties received answers to many questions on providing population with safe, stable and affordable medicines, expanding immunization coverage, reducing incidence of infectious diseases and mortality, and protecting people's health.