Oʻzbekiston vakillari birinchi Belarus-Oʻzbekiston ayollar biznes forumida ishtirok etdi
Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligi, farmatsevtika mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilar va distribyutorlar vakillaridan iborat Oʻzbekiston delegatsiyasi “Birinchi Belarus-Oʻzbekiston ayollar biznes forumi”da ishtirok etish maqsadida Belarus Respublikasida boʻldi.
Forum doirasida Belarus davlatining “Belfarmprom” xolding boshqaruv kompaniyasi rahbariyati va Oʻzbekiston Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligi direktor maslahatchisi X.Gʻaniyeva boshchiligidagi delegatsiya vakillari uchrashdi.
Tashriflar davomida Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligi va “Belfarmprom” xolding oʻrtasida oʻzaro manfaatli hamkorlik memorandumi imzolandi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi hududida qoʻshma korxona tashkil etish va texnologiyalar transferi masalalari muhokama qilindi.
Delegatsiya vakillari “Belmedpreparat" RUK, “Minskinterkaps”, “Ekzon” OAJ va boshqa qon preparatlari jumladan, albumin va ayrim qon omillari ishlab chiqarish texnologiyalari oʻrganiladigan korxonalar rahbariyati bilan uchrashdi.
Tadbir doirasida Belarus davlatining transfuziologiya markaziga tashrif amalga oshirilib, unda farmatsevtika sohasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari, tibbiyot fanini rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlari va prognozlari muhokama qilindi.
Oʻzbekiston delegatsiyasi vakillari birinchi Belarus-Oʻzbekiston ayollar biznes forumining “Ayollar biznesda – Belarus va Oʻzbekiston oʻrtasidagi ishbilarmonlik hamkorligini rivojlantirish salohiyati” mavzusidagi yalpi majlisida ham ishtirok etdi.
Deklaratsiyaga koʻra, forum ishtirokchilari bir-biri bilan kesishmaydigan yoʻnalishlarda dori vositalari ishlab chiqarish boʻyicha qoʻshma korxonalar tashkil etishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Representatives of Uzbekistan took part in the first Belarusian-Uzbekistan women's business forum
A delegation of Uzbekistan, consisting of representatives of Pharmaceutical industry development agency, manufacturers and distributors of pharmaceutical products, visited the Republic of Belarus to participate in the “First Belarusian-Uzbek Women’s Business Forum”.
Within the framework of forum, representatives of delegation led by management of "Belfarmprom" holding company of the Republic of Belarus and Kh. Ganieva, Advisor to the Director of the Pharmaceutical Industry Development Agency of Uzbekistan met.
During the visits, a memorandum of mutually beneficial cooperation was signed between the Pharmaceutical Industry Development Agency and the "Belfarmprom" holding.
The issues of creating a joint venture and technology transfer on the territory of the Republic of Uzbekistan were also discussed.
Representatives of delegation met with management of enterprises RUE "Belmedpreparaty", JSC "Minskinterkaps", "Ekzon", where production technologies for the production of blood products, including albumin and some blood factors, are being studied.
As part of the event, a visit to the Center for Transfusiology of Belarus took place, where current issues of cooperation in the field of pharmaceuticals, priority areas and forecasts for the development of medical science were discussed.
Representatives of the delegation of Uzbekistan also took part in the plenary meeting of the first Belarusian-Uzbek women's business forum on “Women in business - the potential for developing business cooperation between Belarus and Uzbekistan”.
According to the declaration, the forum participants confirmed that they are ready to create joint ventures for the production of medicines in non-overlapping positions.