Oʻzbekiston vakillari birinchi Belarus-Oʻzbekiston ayollar biznes forumida ishtirok etdi
Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligi, farmatsevtika mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilar va distribyutorlar vakillaridan iborat Oʻzbekiston delegatsiyasi “Birinchi Belarus-Oʻzbekiston ayollar biznes forumi”da ishtirok etish maqsadida Belarus Respublikasida boʻldi.
Forum doirasida Belarus davlatining “Belfarmprom” xolding boshqaruv kompaniyasi rahbariyati va Oʻzbekiston Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligi direktor maslahatchisi X.Gʻaniyeva boshchiligidagi delegatsiya vakillari uchrashdi.
Tashriflar davomida Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligi va “Belfarmprom” xolding oʻrtasida oʻzaro manfaatli hamkorlik memorandumi imzolandi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi hududida qoʻshma korxona tashkil etish va texnologiyalar transferi masalalari muhokama qilindi.
Delegatsiya vakillari “Belmedpreparat" RUK, “Minskinterkaps”, “Ekzon” OAJ va boshqa qon preparatlari jumladan, albumin va ayrim qon omillari ishlab chiqarish texnologiyalari oʻrganiladigan korxonalar rahbariyati bilan uchrashdi.
Tadbir doirasida Belarus davlatining transfuziologiya markaziga tashrif amalga oshirilib, unda farmatsevtika sohasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari, tibbiyot fanini rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlari va prognozlari muhokama qilindi.
Oʻzbekiston delegatsiyasi vakillari birinchi Belarus-Oʻzbekiston ayollar biznes forumining “Ayollar biznesda – Belarus va Oʻzbekiston oʻrtasidagi ishbilarmonlik hamkorligini rivojlantirish salohiyati” mavzusidagi yalpi majlisida ham ishtirok etdi.
Deklaratsiyaga koʻra, forum ishtirokchilari bir-biri bilan kesishmaydigan yoʻnalishlarda dori vositalari ishlab chiqarish boʻyicha qoʻshma korxonalar tashkil etishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Представители Узбекистана приняли участие в первом Белорусско-Узбекистанском женском бизнес-форуме
Делегация Узбекистана в составе представителей агентства по развитию фармацевтической отрасли, производителей и дистрибьюторов фармацевтической продукции посетила Республику Беларусь для участия в «Первом Белорусско-узбекском женском бизнес-форуме».
В рамках форума встретились представители делегации во главе с руководством управляющей компании холдинга «Белфармпром» Республики Беларусь и Х.Ганиевой советника директора Агентства развития фармацевтической отрасли Узбекистана.
В ходе визитов подписан меморандум о взаимовыгодном сотрудничестве между Агентством по развитию фармацевтической отрасли и холдингом «Белфармпром».
Также были обсуждены вопросы создания совместного предприятия и трансфера технологий на территории Республики Узбекистан.
Представители делегации встретились с руководством предприятий РУП «Белмедпрепараты», ОАО «Минскинтеркапс», «Экзон», на которых изучаются производственные технологии производства препаратов крови, в том числе альбумина и некоторых факторов крови.
В рамках мероприятия состоялся визит в Центр трансфузиологии Беларуси, где были обсуждены текущие вопросы сотрудничества в области фармацевтики, приоритетные направления и прогнозы развития медицинской науки.
Представители делегации Узбекистана также приняли участие в пленарном заседании первого Белорусско-Узбекистанского женского бизнес-форума на тему «Женщины в бизнесе – потенциал развития делового сотрудничества Беларуси и Узбекистана».
Согласно декларации, участники форума подтвердили, что готовы создать совместные предприятия по производству лекарств по непересекающимся позициям.