Jamoatchilik kengashi: faoliyat ochiqligi va shaffofligini taʼminlash
Eʼtirof etish kerakki, so‘nggi yillarda mamlakatimizda davlat organlari va muassasalari faoliyati ustidan jamoatchilik nazoratini tashkil etish masalalariga eʼtibor kuchaytirildi. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi va Xalq qabulxonalari faoliyati yo‘lga qo‘yildi, ushbu munosabatlarni tartibga soluvchi «Jamoatchilik nazorati to‘g‘risida»gi qonun qabul qilindi.
Bu borada yurtimizda davlat organlari faoliyati ochiqligini taʼminlashning huquqiy asoslari shakllantirilib, davlat organlarining nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari bilan ijtimoiy sherikligini amalga oshirishning huquqiy mexanizmlari yaratildi, jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlarini ko‘rib chiqish tizimi tubdan isloh qilindi, «Elektron hukumat» tizimi bosqichma-bosqich joriy etilib, tobora keng qo‘llanilmoqda.
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi  huzurida ham Agentlik direktorining tegishli buyrug‘i bilan jamoatchilik kengashi tashkil etilgan bo‘lib, unda davlat va jamiyat o‘rtasida taʼsirchan hamda samarali muloqotni yo‘lga qo‘yish, davlat organlari faoliyati ustidan jamoatchilik nazoratini amalga oshirish, ular faoliyatining ochiqligi va shaffofligini taʼminlash masalalariga alohida eʼtibor qaratilgan.
Jamoatchilik kengashiga farmatsevtika sohasida namunali xizmat ko‘rsatgan 15ga yaqin mehnat faxriylari va tajribali mutaxasislar, nodavlat notijorat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari vakillari jalb etilgan.
Kuni kecha jamoatchilik kengashining navbatdagi majlisi o‘tkazilib, unda “Dori vositalari va tibbiyot buyumlarini ishlab chiqarish uchun mo‘ljallangan import qilishda qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilinadigan xom ashyolar ro‘yxatini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarori loyihasi, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 14 iyundagi PF 154 - son Farmoni bilan tasdiqlangan Davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligini monitoring qilish va baholash bo‘yicha metodikasining 8-ilovasiga asosan “Jamoatchilik kengashining faoliyati samaradorligini baholash mezonlari” muhokama qilindi. Bundan tashqari, kun tartibiga kiritilgan “Bojxona bojlaridan ozod qilinadigan texnologik va laboratoriya uskunalari, ularning butlovchi va ehtiyot qismlari, shuningdek, xom ashyo va materiallar, tibbiyot buyumlari va qadoqlash materiallari ro‘yxatini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarori loyihasi o‘rganib chiqildi.
Kengash aʼzolari retseptsiz farmatsevtika mahsulotlari savdosini erkinlashtirish bo‘yicha Agentlikda ishlab chikilgan takliflar bilan tanishib, o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar. Shuningdek, majlisda davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligini monitoring qilish va baholash bo‘yicha  jamoatchilik kengashining faoliyati samaradorligini baholash mezonlari  atroflicha ko‘rib chiqildi.
Kun tartibidagi barcha masalalar yuzasidan tegishli taklif va tavsiyalar ishlab chiqilib, ular ijrosini taʼminlash chora-tadbirlari belgilab olindi.
Maʼlumot uchun Jamoatchilik kengashining asosiy vazifalarilari bilan quyidagi manzilda tanishishingiz mumkin.

Public Council: ensuring openness and transparency of activities
In recent years in our country, special attention has been paid to issues of public control over the activities of state bodies and institutions. In particular, the Virtual reception of the President of the Republic of Uzbekistan, and the People's Reception were launched. The law "On Public Control" regulating these relations was also adopted.
In this regard, the country formed the legal basis for ensuring the openness of the activities of state bodies and created the legal mechanisms for the implementation of a social partnership of state bodies with NGOs and other institutions of civil society. State fundamentally reformed the system of reviewing the appeals of individuals and legal entities, and the "Electronic Government" system was has been introduced gradually and is being used more and more widely.
A Public Council that was formed at the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry focuses on establishing an effective and efficient dialogue between the state and society, public control over the activities of state bodies, and ensuring the openness and transparency of their activities.
About 15 labor veterans and experienced specialists, NGOs, mass media, and other institutions of civil society are involved in the Public Council.
Public Council held a meeting on July 28, 2022, in which the draft decision "On approval of the list of raw materials exempted from value-added tax in the import intended for the production of drugs and medical products" as well as the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 14, 2022 PF-154 - No. "Criteria for evaluating the effectiveness of the public council" was discussed based on the 8th appendix of the methodology for monitoring and evaluating the openness of the activities of state bodies and organizations.
In addition, participants of the meeting studied the draft decision On approval of the list of technological and laboratory equipment exempted from customs duties, their components, spare parts, raw materials, medical products, and packaging materials.
The members of the Council got acquainted with the proposals developed by the Agency for the liberalization of trading non-prescription pharmaceutical products and expressed their opinions. Members reviewed the criteria for evaluating the effectiveness of the Public Council for monitoring and evaluating the transparency of state bodies, and organizations.
Appropriate proposals and recommendations were developed for all issues on the agenda, and measures to ensure their implementation were determined.
For information, you can get acquainted with the main tasks of the Public Council at the following address.