Fan va taʼlimni rivojlantirish boshqarmasi quyidagi vazifalarni bajaradi:
➖ Agentlikning ilmiy-tadqiqot institutlari (OʼzKFITI, ToshVZITI va ShTITI) fundamental, davlat ilmiy-texnik dasturlari va innovatsion ishlarini amalga oshirish boʼyicha faoliyatini muvofiqlashtiradi;
➖ import oʼrnini bosuvchi dori vositalarini yaratish boʼyicha innovatsion loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishda qatnashadi;
➖ mahalliy dorivor substantsiyalar va tayyor dori vositalarining ishlab chiqishini nazorat qiladi;
➖ ilmiy-ishlab chiqarish institutlari va farmatsevtika korxonalari oʼrtasida yangi dori vositalarini ishlab chiqish va yangi tadqiqot yoʼnalishlar boʼyicha hamkorlikni taʼminlaydi;
➖ ilmiy tadqiqotlar va ishlanmalarni tijoratlashtirish va yangi tadqiqot yoʼnalishlarini boshlashda koʼmaklashadi;
➖ Agentlikning Ilmiy-texnik kengashi yigʼilishlarini tashkil etadi;
➖ amaliy tadqiqotlar va innovatsion loyihalar tanloviga Innovatsion rivojlanish vazirligiga taqdim etish uchun tegishli institutlarning ilmiy loyihalarini tanlashda ishtirok etadi;
➖ farmatsevtika sohasi mutaxassislari uchun qayta tayyorlash, stajirovka va malaka oshirish kurslarini tashkil etishga koʼmaklashish.

Science and Education Development Department performs the following tasks:
➖ coordinates the activities of the Agency’s research institutes for the implementation of fundamental, state scientific and technical programs and innovative works;
➖ participates in the development and implementation of innovative projects for the creation of import-substituting medicines;
➖ monitors the production of domestic medicinal substances and finished medicines;
➖ provides the cooperation of research institutes and pharmaceutical enterprises for the development of new medicines in production and the initiation of new research areas;
➖ assist in the commercialization of research and development and the initiation of new research areas;
➖ organizes meetings of the Agency’s Scientific and Technical Council;
➖ participates in the selection of research projects of relevant institutes for submitting to the Contest of Applied Research and Innovation Development Projects to the Ministry of Innovative Development;
➖ assists in organizing retraining, internship and advanced training courses for specialists in the pharmaceutical industry.