Fan va taʼlimni rivojlantirish boshqarmasi quyidagi vazifalarni bajaradi:
➖ Agentlikning ilmiy-tadqiqot institutlari (OʼzKFITI, ToshVZITI va ShTITI) fundamental, davlat ilmiy-texnik dasturlari va innovatsion ishlarini amalga oshirish boʼyicha faoliyatini muvofiqlashtiradi;
➖ import oʼrnini bosuvchi dori vositalarini yaratish boʼyicha innovatsion loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishda qatnashadi;
➖ mahalliy dorivor substantsiyalar va tayyor dori vositalarining ishlab chiqishini nazorat qiladi;
➖ ilmiy-ishlab chiqarish institutlari va farmatsevtika korxonalari oʼrtasida yangi dori vositalarini ishlab chiqish va yangi tadqiqot yoʼnalishlar boʼyicha hamkorlikni taʼminlaydi;
➖ ilmiy tadqiqotlar va ishlanmalarni tijoratlashtirish va yangi tadqiqot yoʼnalishlarini boshlashda koʼmaklashadi;
➖ Agentlikning Ilmiy-texnik kengashi yigʼilishlarini tashkil etadi;
➖ amaliy tadqiqotlar va innovatsion loyihalar tanloviga Innovatsion rivojlanish vazirligiga taqdim etish uchun tegishli institutlarning ilmiy loyihalarini tanlashda ishtirok etadi;
➖ farmatsevtika sohasi mutaxassislari uchun qayta tayyorlash, stajirovka va malaka oshirish kurslarini tashkil etishga koʼmaklashish.

Управление по развитию науки и образования выполняет следующие задачи:
➖ координирует деятельность научно-исследовательских институтов Агентства (УзКФИТИ, ТашНИИВС и НИИВМ) по выполнению фундаментальных, Государственных научно-технических программ и инновационных работ;
➖ участвует в разработке и реализации инновационных проектов по созданию импортозамещающих лекарственных средств;
➖ ведет мониторинг выпуска отечественных лекарственных субстанций и готовых лекарственных средств;
➖ обеспечивает кооперацию научно-исследовательских институтов и фармацевтических предприятий по освоению в производстве новых лекарственных средств и инициированию новых направлений исследований;
➖ содействует в коммерциализации научно-исследовательских разработок и инициированию новых направлений исследований;
➖ организует проведение заседаний Отраслевого научно-технического совета Агентства;
➖ участвует в отборе научно-исследовательских работ профильных институтов для представления на конкурс проектов прикладных исследований и инновационных разработок в Министерство инновационного развития;
➖ оказывает помощь в организации курсов по переподготовке, стажировке и повышении квалификации специалистов для фармацевтической отрасли.