Андижонда “InnоWеек-2022” инновацион ғоялар ҳудудий кўргазмаси бўлиб ўтмоқда
Андижон қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти биносида “InnоWеек-2022” инновацион ғоялар ҳудудий кўргазмаси ўз ишини бошлади. Мазкур кўргазмада Андижон вилоят фармацевтика тармоғини ривожлантириш бўлинмаси вакиллари ҳам иштирок этишмоқда. Агентлик стендида вилоятда ишлаб чиқарилаётган фармацевтик маҳсулотлар ўрин эгалаган.
Маълумот учун, «InnoWeek»дан кўзланган мақсадлар:
- давлат органлари, эркин иқтисодий ва кичик тадбиркорлик субъектлари, технопарк ва хусусий тадбиркорлик муассасалари ва шу билан биргаликда, иқтисодиётнинг реал секторлари билан илмий академик ва саноат илмий тадқиқотчилик муассасалари ўртасидаги ҳамкорликни чет элнинг етакчи сармоядор фондлари, инновацион марказлари ва бошқа ташкилотлари иштирокида мустаҳкамлаш;
- Ўзбекистон ва ривожланган мамлакатларда технологиялар трансфери жараёнини, шунингдек, иқтисодиёт ва хусусий тадбиркорликни реал сектор корхоналарида ишлаб чиқишни амалга ошириш натижалари билан амалий танишиб чиқишни таъминлаш орқали ички инновацион ғоялар, технологиялар ва лойиҳаларни тижоратлаштириш учун шарт-шароитлар яратиш;
- инновацион ғояларни, технологиялар ва лойиҳалашда ва ишлаб чиқишда ва жорий этишда сармояларни кенг жалб этиш, давлат ва хусусий секторлардаги ютуқ ва илм-фанни ички ва ташқи бозорда амалда самарали татбиқ этиш;
- саноат корхоналарини жадал такомиллаштиришга, илмий-тадқиқот муассасалари, хусусий тадбиркорлар ва инвесторлар ўртасида кооперация алоқаларини кенгайтиришга йўналтирилган минтақавий ва халқаро алоқаларни ривожлантириш;
- халқаро инвестицион форумлар, давра суҳбатлари, семинарлар, маҳорат дарслари ва бошқа тадбирларни ўтказиш;
- илмий тадқиқотлар, инновацион ва ихтирочилик ғоялари, технологиялари ва лойиҳалари учун доимий фаолият кўрсатадиган ва тўлдирилган ахборот банкини яратиш.

Andijan is hosting The Regional Exhibition of innovative ideas InnoWeek-2022
The regional exhibition of innovative ideas "InnoWeek-2022" has started in the building of the Andijan Institute of Agriculture and Agro-Technology. Representatives of the Andijan branch of the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry are taking part in this exhibition. The agency stand featured pharmaceutical products produced in the region.
The goals of InnoWeek are:
- to strengthen cooperation between state bodies, free economic and small business entities, technology parks, and private business institutions, and at the same time, with the real sectors of the economy and scientific academic and industrial scientific research institutions with the participation of leading foreign investment funds, innovation centers, and other organizations;
- To create conditions for the commercialization of internal innovative ideas, technologies, and projects by providing a practical introduction to the process of technology transfer in Uzbekistan and developed countries, as well as the results of the development of economy and private entrepreneurship in real sector enterprises;
- Wide involvement of innovative ideas, technologies, and investments in design and development and implementation, effective implementation of achievements and science in the domestic and foreign markets in the public and private sectors;
- development of regional and international relations aimed at rapid improvement of industrial enterprises, expansion of cooperative relations between research institutions, private entrepreneurs, and investors;
- conducting international investment forums, roundtables, seminars, workshops, and other events;
- a creation of a constantly functioning and replenished information bank for scientific research, innovative and inventive ideas, technologies, and projects.