Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори Абдулла Азизов Белорусиянинг “Belpharm” МЧЖ Хорижий Корхонаси раҳбари Борислав Казимирович Воронеский билан учрашди.
Маълумот учун: “Belpharm” МЧЖ Хорижий Корхонаси 2019 йилда қурилиш ва реконструкция ишларини якунлаб, 2022 йилнинг декабр ойида дори воситаларини ишлаб чиқаришни йўлга қўйган. Корхона томонидан 2 хил турдаги: флаконларда стерил антибиотик кукунлар ва қаттиқ дори воситалари, шу жумладан таблеткалар (қобиқ билан қопланган ва қопланмаган), капсулалар ва саше пакетлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилган. Корхона GMP ҳамда GMP/EAEU/BY/ сертификатига эга.
Корхона фаолиятини кенгайтириш, янги турдаги дори воситаларини ишлаб чиқариш, қўшимча инвестиция жалб қилиш ва янги иш ўринларини яратиш масалалари кун тартибидан жой олди. Шунингдек, корхонанинг мавжуд ҳолати ўрганилди ва муаммоларни ижобий ҳал қилиш мақсадида тегишли кўрсатмалар берилди.

Директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли Абдулла Азизов встретился с руководителем ИП ООО "Белфарм" Бориславом Казимировичем Воронеским.
Для справки: ИП ООО «Белфарм» в 2019 году завершило строительно-реконструкционные работы и в декабре 2022 года приступило к производству лекарственных средств. Предприятие освоило выпуск лекарственных средств 2-х видов: стерильных порошков антибиотиков во флаконах и твердых препаратов, в том числе таблеток (покрытые оболочкой и без оболочки), капсул и саше. Предприятие имеет сертификаты GMP и GMP/EAEU/BY.
В повестку дня были включены вопросы расширения деятельности предприятия, производства новых видов лекарственных средств, привлечения дополнительных инвестиций и создания новых рабочих мест. Также было изучено текущее состояние предприятия и даны соответствующие указания по положительному решению возникших проблем.