Фармацевтика соҳасида Афғонистон билан ҳамкорлик алоқалари кенгаяди
Ўзбекистон Бош вазири ўринбосари Жамшид Ходжаев бошчилигидаги делегация Афғонистон Ислом Амирлиги билан ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида Кобул шаҳрида бўлди.
Халқаро бизнес марказида ташкил этилган “Made in Uzbekistan” кўргазмасида Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори Абдулла Азизов раҳбарлигидаги бир гуруҳ соҳа масъул ходимлари ҳам иштирок этди. Бу ерда 300 дан ортиқ тиббий маҳсулотлар намойиш қилинди.
Шунингдек, икки давлат ишбилармон доиралари вакиллари ўртасида “B2B” форматидаги учрашувлар ўтказилиб, музокаралар олиб борилди. Кўргазмада 4000 га яқин тиббий маҳсулотлар тўғрисида маълумотлар тақдим этилди.
Афғонистон соғлиқни сақлаш вазирлиги Фармацевтика хизмати директори Ҳамид Формулой томонидан Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган дори препаратлари ва маҳсулотларини Афғонистонга етказиб бериш борасида рўйхатдан ўтказишни соддалаштириш бўйича таклифлар берилди.
Бу масалада тиббий маҳсулотларни рўйхатга олиш ваколатига эга бўлган Афғонистон озиқ-овқат ва дори воситалари миллий уюшмаси билан ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича амалий ёрдам кўрсатиладиган бўлди.
Учрашувлар доирасида Афғонистон тадбиркорлар маслаҳат кенгаши соғлиқ масаласи бўйича ўринбосари доктор Муҳаммад Ҳошим Ваҳааж билан ушбу мамлакатдаги хусусий шифохоналарга дори воситалари, тиббий буюм ва тиббий техникаларни юртимиздан импорт қилиш, беморларни Ўзбекистонга даволашга юбориш масаласи муҳокама этилди.
Шунингдек, Ўзбекистондаги тиббий маҳсулотлар ва даволаш жараёнлари билан танишиш мақсадида Афғонистон делегацияси ташрифи амалга оширилиши бўйича келишувга эришилди.
Кобул Савдо ва саноат палатаси кенгаши аъзоси Забиҳуллаҳ Момен Зада билан экспорт-импорт масалалари муҳокама қилинди.

Расширяется сотрудничество с Афганистаном в фармацевтической отрасли
Делегация во главе с заместителем Премьер-министра Узбекистана Жамшидом Ходжаевым посетила город Кабул с целью дальнейшего развития сотрудничества с Исламским Эмиратом Афганистан.
В выставке Made in Uzbekistan, организованной в международном бизнес-центре, приняла участие и группа ответственных лиц сферы во главе с директором Агентства по развитию фармацевтической отрасли Абдуллой Азизовым. На выставке было представлено более чем 300 видов медицинской продукции. (https://telegra.ph/file/3f03bdf6f525fea5d923c.jpg)
В рамках мероприятия между представителями деловых кругов двух стран были организованы встречи в формате B2B. На выставке была представлена информация о более чем 4000 медицинской продукции.
Директор фармацевтической службы Министерства здравоохранения Афганистана Хамид Фурмули выдвинул предложения по упрощению процедуры регистрации узбекских лекарственных препаратов и медицинской продукции для поставки в Афганистан.
В этом контексте решено оказать практическое содействие в налаживании сотрудничества с Национальным управлением по контролю за продуктами питания и лекарственными средствами Афганистана – уполномоченным органом по регистрации медицинской продукции.
На встрече с заместителем председателя Консультативного совета предпринимателей Афганистана по вопросам здравоохранения, доктором Мохаммадом Хашимом Вахаажом были обсуждены вопросы поставки из нашей страны лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в частные больницы Афганистана, отправки пациентов в Узбекистан.
Также достигнута договоренность о визите делегации Афганистана в Узбекистан с целью ознакомления с медицинской продукцией и системой здравоохранения нашей страны.
В заключении обсуждены вопросы экспорта и импорта с членом Совета Торгово-промышленной палаты Афганистана Забихуллой Моменом Зада.