Инсулин ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш режалаштирилмоқда
Яқинда Россиянинг “ГЕРОФАРМ” ва Ўзбекистоннинг “ZUMA PHARMA” компаниялари ўртасида  мамлакатимизда аналог ва инсон инсулинини ишлаб чиқариш технологиясини жорий қилиш тўғрисидаги Битим имзоланди.
Ҳужжат доирасида Россия компанияси инсулин аналоглари —гларгин, лиспро ва икки фазали лиспронинг биосимилярларини шприц қаламлари ва картридж шаклида ишлаб чиқариш технологиясини ўзбекистонлик ҳамкорларига етказади.  Бундан ташқари, қисқа ва ўрта таъсирли инсон инсулинлари ҳамда икки фазали комбинацияланган препаратни маҳаллийлаштириш режаси ҳам бор. Шу мақсадда 2023 йил давомида Ўзбекистоннинг “ZUMA PHARMA” компаниясида ишлаб чиқаришни техник жиҳатдан қайта жиҳозлаш ишлари амалга оширилади ва технологиялар етказилиб ўрнатилиши, трансфери йўлга қўйилади.
Россиянинг “ГЕРОФАРМ” компанияси Ўзбекистон компаниясига биосимилар ишлаб чикариш технологиясининг қуйиш, қадоқлаш ва сифатни назорат қилиш босқичларини такдим этади. Шу билан бирга, ушбу ҳамкор корхона қўшма маҳсулот ишлаб чиқаришда керак бўладиган фаол фармацевтик ингредиентларни, бир марталик шприц қаламини йиғиш учун зарур компонентларни, шунингдек, қайта ишлатиладиган шприц қаламларини етказиб беришни давом эттиради.
— Ўзбекистон бошқа давлатлар билан тиббиёт соҳасида ҳамкорликни фаол ривожлантирмоқда. Россия бу йўналишдаги илмий ҳамкоримиз эканидан хурсандмиз. Имзоланган бу келишув биз учун беморлар ҳаётини сақлаб қоладиган дори билан та’минлаш яхшиланиши нуқтаи назаридан ниҳоятда кимматлидир. Шу билан биргаликда, дори воситаларини кооперация асосида ишлаб чиқариш импорт мустақиллигига эришиш ва янги иш ўринларини яратиш имконини беради, — деб таъкидлади  Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов.

Планируется локализация производства инсулинов
Компании «ГЕРОФАРМ» (РФ) и «ZUMA PHARMA»(Узбекистан) подписали Соглашение об основных условиях сотрудничества в рамках трансфера технологии производства аналоговых и человеческих инсулинов на площадку узбекской фармацевтической компании.
В рамках документа будет осуществлена передача российской компанией технологии производства биосимиляров аналогов инсулина – гларгин, лизпро и лизпро двухфазный в шприц-ручках и картриджах. Есть также намерение локализовать в дальнейшем человеческие инсулины короткого, среднего действия и двухфазный комбинированный препарат. С этой целью в 2023 году будет осуществлено техническое дооснащение производства узбекской компании «ZUMA PHARMA» и начат трансфер технологии.
Российский производитель «ГЕРОФАРМ» предоставит узбекской компании технологию производства биосимиляров в части осуществления стадий розлива, упаковки и выпускающего контроля качества. При этом он продолжит поставлять активные фармацевтические субстанции для производства совместного продукта, компоненты для сборки одноразовой шприц-ручки, а также многоразовые шприц-ручки.
— Узбекистан активно развивает сотрудничество в сфере медицины с другими странами. И мы рады, что Россия — наш научный партнер в этом направлении. Подписанное соглашение является ценным для нас не только с точки зрения обеспечения наших пациентов жизненно важным препаратом. Кооперация предприятий по совместному выпуску лекарственных препаратов позволит обеспечить импортонезависимость и рост рабочих мест, — сказал по этому поводу министр инновационного развития Республики Узбекистан Иброхим Абдурахмонов.