Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигида Испаниянинг “Gedepsa” компанияси вакили билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 3 февраль санасида Испаниянинг “Gedepsa” компанияси директори Александр Пастрана Молеро Агенлик директори Сардор Кариев билан учрашиш учун Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигига ташриф буюрди.
Икки томонлама манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйиш ва инвестиция ҳамда савдо-саноат алоқаларини мустаҳкамлаш мақсадида ўтказилган учрашувда Ўзбекистон томонидан Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори Сардор Кариев бошчилигида Агентлик вакиллари ҳамда Испания томонидан “Gedepsa” компанияси директори Александр Пастрана Молеролар қатнашишди.
Даставвал Александр Пастрана Молеро Испаниянинг Кастилья-Ла-Манча университети томонидан узоқ йиллар мобайнида олиб борилган илмий изланишлар натижасида саримсоқ пиёздан «аллицин» моддасини барча шифобахш хусусиятларини сақлаган ҳолда кукун кўринишида ишлаб чиқариш технологиялари тадқиқ этилганини билдирди.
У, шунингдек, ҳозирги кунда мазкур модда асосида инсон соғлиғи учун ўта муҳим бўлган табиий антибиотик вазифасини бажарувчи патентланган биоактив қўшимча ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш учун хомашё базаси мавжуд бўлган мамлакатлардан ҳамкорлар изланаётганини маълум қилди.
Агентлик директори Сардор Кариев ҳам ўз навбатида юртимизда фармацевтика тармоғида ва халқаро алоқаларни ривожлантириш соҳасида олиб борилган ишлар, шунингдек инвесторлар учун юртимизда яратилган имкониятлар ҳақида маълумот бериб, фармацевтик эркин иқтисодий зоналар, “Tashkent Pharma Park” кластери ва унда амалга оширилаётган инвестицион лойиҳалар ҳақида тақдимот ўтказди.

A meeting with Gedepsa representatives was held at the Pharmaceutical Industry Development Agency
On February 3, 2022, Alexander Pastrana Molero, Director of the Spanish company Gedepsa, visited the Pharmaceutical Industry Development Agency to meet with Sardor Kariev, Director of the Agency.
In order to establish mutually beneficial cooperation and strengthen investment and trade-industrial ties, the meeting was attended by representatives of the Agency for Development of Pharmaceutical Industry of Uzbekistan headed by Sardor Kariev, and Director of Gedepsa Alexander Pastrana Molero from Spain.
Initially, Alexander Pastrana Molero said that, as a result of many years of scientific research conducted by the University of Castilla-La Mancha in Spain, the technology of production of the substance "allicin" from garlic in powder form while retaining all its healing properties was studied.
He also said that, partners from countries with a raw material base are currently being sought on the basis of this substance to launch the production of a patented bioactive supplement that acts as a natural antibiotic that is essential for human health.
Director of the Agency Sardor Kariev, in turn, briefed on the work done in the pharmaceutical industry and the development of international relations, as well as opportunities for investors in the country. He also made a presentation on pharmaceutical free economic zones, Tashkent Pharma Park cluster and investment projects.