“Nobel Pharmsanoat” компанияси фавипиравир фаол моддаси асосида «Ковипир» дори воситасини ишлаб чиқаришни йўлга қўяди
Ўзбекистонда фаолият кўрсатаётган “Nobel Pharmsanoat” компанияси «Ковипир» номи остида фавипиравир фаол моддаси асосида дори воситасини ишлаб чиқариш учун давлат рўйхатидан ўтказиш жараёнини бошлади.
“Nobel Pharmsanoat” - Туркиянинг энг машҳур 100 ширкати рўйхатидан ўрин олувчи “Ulkar Holding - Nobel İlaç” компаниясининг тўғридан-тўғри сармоялари асосида ташкил қилинган бўлиб, Ўзбекистонда 2002 йилдан буён фаолият кўрсатиб келмоқда. Корхона 73 тур, 150 шаклдаги замонавий дори-дармон маҳсулотларини халқаро GMP стандартларига мос маҳаллий шароитларда ишлаб чиқариш, мамлакат бозорига тақдим этиш билан бирга, хорижий давлатларга экспорт қилиш билан ҳам шуғулланади. Бугунги кунда мазкур корхонада 395 нафар мутахассис меҳнат қилмоқда.
Компания сифат бўйича директори Шамшод Шарипов сўзларига кўра, ушбу дори воситасининг патенти Япониянинг “Toyama Chemical” компаниясига тегишли ҳисобланади. РНК сақловчи вирус (грипп, риновирус, нафас олиш тизими вируслари ва бошқа)ларга қарши кенг таъсир доирасига эга ушбу дори воситасини коронавирусга қарши ижобий таьсири исботланган бўлиб, 2020-йил февраль ойидан бошлаб Японияда коронавирусга чалинган беморларни даволашда қўллана бошланган. Шу ойнинг ўзидаёқ Хитойнинг “Zhejiang Hisun Pharmaceutical” компанияси уни "Фавилавир" савдо номи остида ишлаб чиқаришни бошлади. Россияда эса май ойидан эътиборан "Авифавир" номида "ХимРар" ва Россиянинг инвестиция фонди ҳамкорлигида ишлаб чиқарилиши йўлга қўйилди.
“Nobel Pharmsanoat” коронавирусга қарши ушбу «Ковипир» дори воситасини энг аввало Ўзбекистон эҳтиёжлари учун ишлаб чиқаради ва хорижга экспортини ҳам амалга оширади.

Nobel Pharmsanoat Is Going to Launch Production of Kovipir, a Drug Based on Favipiravir Active Ingredient
Nobel Pharmsanoat Company, operating in Uzbekistan, has begun the process of state registration of Kovipir, a drug based on Favipiravir active ingredient.
Nobel Pharmsanoat is a company founded to a direct investment of Ulkar Holding - Nobel Ilac, one of the 100 most popular companies in Turkey, and has been operating in Uzbekistan since 2002. The enterprise is engaged in the production of 73 types, 150 forms of modern pharmaceutical products meeting international GMP standards. These products are supplied to the domestic market and exporting to foreign countries. The company employs 395 specialists.
According to Shamshod Sharipov, Quality Director, Nobel Pharmsanoat Company, the patent for the drug belongs to the Japanese Toyama Chemical Company. It has been proven that this drug, which has a wide spectrum of action against viruses RNA stores (influenza, rhinovirus, respiratory viruses, etc.), has a positive antiviral effect and has been used to treat patients with coronavirus in Japan since February 2020. Earlier this month, Zhejiang Hisun Pharmaceutical Co. Ltd. of China began production of this drug under the brand name Favilavir. In May, the ChemRar Company together with the Investment Fund of Russia launched the production of Avifavir in Russia.
Nobel Pharmsanoat Company will produce the antiviral Kovipir, primarily for the needs of Uzbekistan, and for exporting.