“Nobel Pharmsanoat” компанияси фавипиравир фаол моддаси асосида «Ковипир» дори воситасини ишлаб чиқаришни йўлга қўяди
Ўзбекистонда фаолият кўрсатаётган “Nobel Pharmsanoat” компанияси «Ковипир» номи остида фавипиравир фаол моддаси асосида дори воситасини ишлаб чиқариш учун давлат рўйхатидан ўтказиш жараёнини бошлади.
“Nobel Pharmsanoat” - Туркиянинг энг машҳур 100 ширкати рўйхатидан ўрин олувчи “Ulkar Holding - Nobel İlaç” компаниясининг тўғридан-тўғри сармоялари асосида ташкил қилинган бўлиб, Ўзбекистонда 2002 йилдан буён фаолият кўрсатиб келмоқда. Корхона 73 тур, 150 шаклдаги замонавий дори-дармон маҳсулотларини халқаро GMP стандартларига мос маҳаллий шароитларда ишлаб чиқариш, мамлакат бозорига тақдим этиш билан бирга, хорижий давлатларга экспорт қилиш билан ҳам шуғулланади. Бугунги кунда мазкур корхонада 395 нафар мутахассис меҳнат қилмоқда.
Компания сифат бўйича директори Шамшод Шарипов сўзларига кўра, ушбу дори воситасининг патенти Япониянинг “Toyama Chemical” компаниясига тегишли ҳисобланади. РНК сақловчи вирус (грипп, риновирус, нафас олиш тизими вируслари ва бошқа)ларга қарши кенг таъсир доирасига эга ушбу дори воситасини коронавирусга қарши ижобий таьсири исботланган бўлиб, 2020-йил февраль ойидан бошлаб Японияда коронавирусга чалинган беморларни даволашда қўллана бошланган. Шу ойнинг ўзидаёқ Хитойнинг “Zhejiang Hisun Pharmaceutical” компанияси уни "Фавилавир" савдо номи остида ишлаб чиқаришни бошлади. Россияда эса май ойидан эътиборан "Авифавир" номида "ХимРар" ва Россиянинг инвестиция фонди ҳамкорлигида ишлаб чиқарилиши йўлга қўйилди.
“Nobel Pharmsanoat” коронавирусга қарши ушбу «Ковипир» дори воситасини энг аввало Ўзбекистон эҳтиёжлари учун ишлаб чиқаради ва хорижга экспортини ҳам амалга оширади.

Компания «Nobel Pharmsanoat» планирует запуск производства «Ковипира» на основе активного ингредиента фавипиравира
Компания «Nobel Pharmsanoat», работающая в Узбекистане, начала процесс государственной регистрации препарата под названием «Ковипир» на основе активного ингредиента фавипиравира.
«Nobel Pharmsanoat» является компанией, созданной на основе прямых инвестиций компании «Ulkar Holding - Nobel İlaç», одной из 100 самых популярных компаний в Турции, и ведёт свою деятельность в Узбекистане с 2002 года. Предприятие компании занимается производством 73 видов, 150 форм современных фармацевтических препаратов в соответствии с международными стандартами GMP, которые поставляются на внутренний рынок, а также экспортируются в зарубежные страны. На сегодняшний день в компании работают 395 специалистов.
По словам директора по качеству компании Шамшода Шарипова, патент на препарат принадлежит японской компании «Toyama Chemical». Было доказано, что этот препарат, обладающий широким спектром действия против вирусов, хранящих РНК (гриппа, риновируса, респираторных вирусов и т. д.), обладает положительным противовирусным эффектом и применяется для лечения пациентов с коронавирусом в Японии с февраля 2020 года. Ранее в этом месяце китайская компания «Zhejiang Hisun Pharmaceutical» начала производство этого препарата под торговым названием «Фавилавир”. В России с мая месяца компания «ХимРар» совместно с Инвестиционным фондом России запустила производство «Авифавира».
Компания «Nobel Pharmsanoat» будет производить противовирусный препарат «Ковипир», в первую очередь для внутреннего рынка Узбекистана, а также экспортировать за границу.