Жорий йилнинг 23 феврал санасида, пойтахтимизда Мисрнинг «SOLYPHAR» компанияси билан “Таблеткалар, қаттиқ желатинли капсулалар ва дозаланган кукунлар шаклидаги дори воситаларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш” инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича уч томонлама ҳамкорлик битими имзолаш маросими бўлиб ўтгани ҳақида хабар берган эдик.
Ушбу келишувга биноан, Тошкент вилоят ҳокимининг тегишли қарори билан, "Бўстонлиқ-фарм" эркин иқтисодий зонасидан «SOLYPHAR» компанияси томонидан амалга ошириладиган лойиҳа учун 8 гектар ер ажратилди. Янги корхона Зарур ишлаб чиқариш амалиёти - GМР талабларига жавоб беради.
Мазкур лойиҳа 2021-2024 йилларда уч босқичда амалга оширилади. Йиллик ишлаб чиқариш қуввати 500 миллион дона таблетка, 200 миллион дона капсула ва 10 миллион дона сашени ташкил этиб, жами, 120 дан ортиқ дори турлари ишлаб чиқарилади.
"Бўстонлиқ-фарм" ҳудида барпо этиладиган янги корхона қиймати 20 миллион доллардан иборат бўлиб, 200 дан ортиқ янги иш ўринлари яратилиши кутилмоқда.

Egyptian company SOLYPHAR will build a pharmaceutical company in Tashkent region
The Khokimiyat of Tashkent region, in accordance with previous agreements with the Egyptian company "SOLYPHAR", allocate officially a land plot on the territory of the free economic zone "Bustanlikfarm" in the amount of 8 hectares for the organization of production of solid dosage forms in the form of tablets, hard gelatin capsules and dosed powders, and oral solutions.
This joint project will be implemented in accordance with the agreements reached during the official visit of the President of Egypt, Mr.Abdul-Fattah al-Sisi in Uzbekistan in September 2018.
It is envisaged to implement the project in three stages from 2021 to 2024, the amount of investment from the company "SOLYPHAR" will be more than 20 million US dollars, in accordance to the international GMP standards.