USP вакиллари Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигида.
Жорий йилнинг 31 октябр куни Агентликда АҚШ Халқаро тараққиёт агентлигининг (USAID) PQM+ дастури вакиллари ва Агентлик раҳбарияти билан учрашуви бўлиб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, USAIDнинг АҚШ Фармакопеяси томонидан амалга оширилаётган PQM+ – “Дори воситалари сифатини ошириш” дастури соғлиқни сақлаш тизимида кўзланган мақсадларга эришиш йўлида дори воситалари сифатини таъминлаш тизимини мустаҳкамлаш учун техник ёрдам кўрсатади.
“Зарур амалиётлар маркази” ДУК вакиллари ҳамда PQM+ USP Асосий техник дастурлар директори Арчил Салакая, PQM+ USPнинг Ўзбекистондаги координатори Александр Квитанашвилли ҳамда PQM+ Ўзбекистондаги стратегияси бўйича консултанти Шамшод Шариповлар иштирок этган учрашувда сифатни бошқариш тизимининг GxP йўналишларида жорий этиш тамойиллари масалалари кўриб чиқилди.
Шунингдек, дастур юзасидан ҳамкорлик истиқболлари борасида музокаралар олиб борилди. PQM+ дастури Ўзбекистонда тиббий маҳсулотлар сифатини таъминлаш тизимини бошқаришни такомиллаштириш, аҳоли соғлиғини сақлашда муҳим аҳамиятга эга бўлган сифати кафолатланган тиббий маҳсулотларни етказиб беришни кенгайтириш каби мақсадларни кўзлайди.

Представители USP в Агентстве по развитию фармацевтической отрасли.
31 октября текущего года в агентстве прошла встреча между представителями программы PQM+ Агентства США по международному развитию (USAID) и руководством агентства.
Надо отметить, что программа USAID Продвижение качества лекарственных средств плюс (PQM+), реализуемая Фармакопеей США, предоставляет техническую помощь в устойчивом укреплении систем обеспечения качества лекарственных средств для достижения желаемых целей здравоохранения.
На встрече представители ГУП «Центр необходимых практик», директор основных технических программ PQM+ USP Арчил Салакая, координатор PQM+ USP в Узбекистане Александр Квитанашвили и консультант PQM+ по стратегии в Узбекистане Шамшод Шарипов обсудили вопросы принципов внедрения системы контроля качества по направлениям GxP.
Также были обсуждены перспективы сотрудничества по программе.
Целями программы PQM+ в Узбекистане являются улучшение управления системой обеспечения качества медицинской продукции, увеличение поставки основных медицинских продуктов гарантированного качества, имеющих значение для общественного здравоохранения и др.