USP вакиллари Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигида.
Жорий йилнинг 31 октябр куни Агентликда АҚШ Халқаро тараққиёт агентлигининг (USAID) PQM+ дастури вакиллари ва Агентлик раҳбарияти билан учрашуви бўлиб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, USAIDнинг АҚШ Фармакопеяси томонидан амалга оширилаётган PQM+ – “Дори воситалари сифатини ошириш” дастури соғлиқни сақлаш тизимида кўзланган мақсадларга эришиш йўлида дори воситалари сифатини таъминлаш тизимини мустаҳкамлаш учун техник ёрдам кўрсатади.
“Зарур амалиётлар маркази” ДУК вакиллари ҳамда PQM+ USP Асосий техник дастурлар директори Арчил Салакая, PQM+ USPнинг Ўзбекистондаги координатори Александр Квитанашвилли ҳамда PQM+ Ўзбекистондаги стратегияси бўйича консултанти Шамшод Шариповлар иштирок этган учрашувда сифатни бошқариш тизимининг GxP йўналишларида жорий этиш тамойиллари масалалари кўриб чиқилди.
Шунингдек, дастур юзасидан ҳамкорлик истиқболлари борасида музокаралар олиб борилди. PQM+ дастури Ўзбекистонда тиббий маҳсулотлар сифатини таъминлаш тизимини бошқаришни такомиллаштириш, аҳоли соғлиғини сақлашда муҳим аҳамиятга эга бўлган сифати кафолатланган тиббий маҳсулотларни етказиб беришни кенгайтириш каби мақсадларни кўзлайди.

USP representatives at the Pharmaceutical Industry development Agency.
On October 31 of this year, a meeting was held in the Agency with representatives of the PQM+ program of the United States Agency for International Development (USAID) and the agency's leadership.
It is worth noting that USAID's PQM Plus - "Medication Quality Improvement" program implemented by the US Pharmacopoeia provides technical assistance to strengthen the system of quality assurance of medicines in order to achieve the goals set in the health care system.
In the meeting, there were the representatives of the "Center of Necessary Practices" and PQM+ USP Main Technical Programs Director Archil Salakaya, PQM+ USP Coordinator in Uzbekistan Alexander Kvitanashvili and PQM+ Strategy Consultant Shamshod Sharipov attended and the principles of implementing GxP directions of the quality management system were discussed.
Also, the prospects of cooperation regarding the program were discussed. The PQM+ program aims to improve the management of the quality assurance system of medical products in Uzbekistan, and to expand the supply of quality-assured medical products, which are important in maintaining the health of the population.