Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги
Куни кеча Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги вакиллари ҳукумат делегацияси таркибида Корея Республикасида бўлиб қайтди
Куни кеча Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги вакиллари ҳукумат делегацияси таркибида Корея Республикасида бўлиб қайтди.
Ташрифнинг илк кунида 1996 йилда асос солинган «NCG Group» компанияси раиси билан учрашув бўлиб ўтди. Қурилмаларни лойиҳалаштириш борасида етакчилардан бўлган мазкур компания фармацевтик инвестицион лойиҳалар билан ҳам шуғулланиб, учрашув чоғи юртимизда шундай лойиҳалардан бирини ишга тушириш борасида музокаралар ўтказилди. Натижада компания вакиллари жорий йил октябрида шифобахш женьшень ўсимлигини қайта ишлаш лойиҳасини йўлга қўйиш мақсадида Ўзбекистонга ташриф буюрадиган бўлди.
Ташрифнинг иккинчи куни бизнеc-форум якунига кўра «Bookook Securities Co.» ҳамда «K&U Investment and Consulting» молиявий-инвестицион компаниялари, тиббий ускуналарни ишлаб чиқарувчи «With Global» корхонаси, биотехнологиялар соҳасида, физик, кимёвий ҳамда тиббий ускуналар борасида изланишлар олиб борувчи «World Science» компанияси раҳбарлари билан музокаралар олиб борилди. Ҳамкорлик шартлари, “Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластери ва эркин иқтисодий зоналарда хорижий компанияларга яратилган преференция ва имтиёзлар билан танишиб чиққан хориж томони истиқболдаги ҳамкорлик учун Ўзбекистонда маркетинг тадқиқотларини ўтказишга қарор қилди.
Шунингдек, Корея Экспорт-импорт банки (KEXIM) ҳамда Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт жамғармаси (EDCF) вакиллари билан ҳам учрашув ташкиллаштирилиб, унда “Tashkent Pharma Park” қурилиш лойиҳасини деталлаштириш учун консультантлар тайинлашни тезлаштириш, лойиҳа иккинчи босқичига консультантларни саралаш учун техник вазифани ишлаб чиқиш масалалари муҳокама этилди.

Представители Агентства по развитию фармацевтической отрасли недавно посетили Республику Корея в составе правительственной делегации.
В первый день визита состоялась встреча с председателем «NCG Group», основанной в 1996 году. Эта компания, являющаяся одним из лидеров по проектированию устройств, также занимается инвестиционными фармацевтическими проектами, и в ходе встречи были проведены переговоры о запуске одного из таких проектов в нашей стране. В результате представители компании в октябре текущего года посетят Узбекистан с целью запуска проекта по переработке растения лекарственного женьшеня.
По итогам бизнес-форума во второй день визита также состоялись переговоры с руководителями финансово-инвестиционных компаний «Bookook Securities Co» и «K&U Investment and Consulting», компании по производству медицинского оборудования «With Global», и компании «World Science», проводящей исследования в области биотехнологий, физических, химический и медицинских оборудований. Ознакомившись с условиями сотрудничества, инновационным научно-производственным фармацевтическим кластером «Tashkent Pharma Park», а также преференциями и льготами, созданными для иностранных компаний в свободных экономических зонах, иностранная сторона приняла решение провести маркетинговое исследование в Узбекистане для дальнейшего сотрудничества.
Также была организована встреча с представителями Корейского экспортно-импортного банка (KEXIM) и Фонда экономического сотрудничества и развития (EDCF), в ходе которой рассмотрены вопросы ускорения назначения консультантов для детализации проекта строительства «Tashkent Pharma Park», обсуждалась разработка технического задания по отбору консультантов для второго этапа проекта.