Самарқандда Доривор ўсимликлар маҳсулотларининг биринчи халқаро кўргазмаси бўлиб ўтмоқда
Самарқанд вилояти, Жомбой туманидаги “SOF EXPO SAMARKAND” кўргазмалар мажмуаси бугун яна бир нуфузли тадбирга мезбонлик қилмоқда.
Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги, Самарқанд вилоят ҳокимлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Савдо-саноат палатаси, Ўрмон ҳўжалиги давлат қўмитаси ташаббуси билан ташкил этилган “Avicenna Heritage” - “Абу Али ибн Сино мероси” деб номланган Доривор ўсимликлар маҳсулотларининг Биринчи халқаро кўргазмасида доривор ўсимликларни етиштирувчи ва уни қайта ишловчи ҳамда доривор ўсимликлар асосида биологик фаол қўшимчалар ишлаб чиқарувчи 100 га яқин маҳаллий тадбиркорлар шунингдек, Ўзбекистон кимё-фармацевтика илмий-тадқиқот институти, Ўзбекистон халқ табобати ассоциацияси, Шарқ табобати институти вакиллари ва худудлардан ташриф буюрган тиббиёт ходимлари иштирок этишмоқда.
Таъкидлаш жоиз, Республикада сўнгги йилларда доривор ўсимликларни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш, доривор ўсимликлар етиштириладиган плантациялар ташкил этиш ва уларни қайта ишлаш борасида изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Жумладан муҳтарам Президентимиз томонидан соҳага оид имзоланган бир қатор фармон ва қарорлар юртимизда доривор ўсимликларни етиштириш, қайта ишлаш шунингдек, уларнинг экспортини амалга ошириш борасида кенг имкониятлар яратди.
Ҳозирги кунда мамлакатимизда маҳаллий флорага мансуб 4,3 мингдан ортиқ ўсимликларнинг 750 та тури доривор ҳисобланиб, улардан 112 та тури илмий тиббиётда фойдаланиш учун рўйхатга олинган, шундан 70 та тури фармацевтика саноатида фаол қўлланиб келинмоқда.
Эндиликда туманлар қизилмия, заъфарон, каврак, лаванда, стевия, мойчечак, наъматак, равоч, маврак, далачой, тоғрайҳон, бўймадарон, кийик ўти, ковул, қалампир ялпиз ва бошқа доривор ўсимликлар етиштириш бўйича ҳудудлар кесимида ихтисослаштирилади. Бунда, 2022 йилдан 2026 йилгача 36 000 гектар майдонда янги доривор ўсимликлар плантациялари ташкил этилади.
Юртимизда доривор ўсимликлар етиштириш ва қайта ишлашни янада ривожлантириш учун қулай муҳит яратиш, соҳанинг экспорт салоҳиятини ошириш, шунингдек, таълим, илм-фан ва ишлаб чиқариш жараёнларини интеграциялаш мақсадида Самарқанд шаҳрида ташкил қилинган бугунги тадбир доривор ўсимликлар хом ашё базасидан самарали фойдаланиш, касалликларнинг олдини олиш ва даволашда доривор ўсимликларни кенг қўллаш, доривор ўсимликларнинг маданий плантацияларини барпо этаётган тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш орқали чуқур қайта ишлашни ташкил этиш ҳамда қўшимча қиймат занжирини яратишни янги босқичга олиб чиқиш учун кенг имконият майдони бўлиб хизмат қилади.

Samarkand hosts the First International Exhibition of Medicinal Plants
SOF EXPO SAMARKAND exhibition complex in the Jambay district of the Samarkand region is hosting another prestigious event today.
The First International Exhibition of Medicinal Plant Products titled "Avicenna Heritage" - "Heritage of Abu Ali ibn Sino" is organized by the Agency for Development of the Pharmaceutical Industry, Samarkand regional administration, the Ministry of Agriculture, the Chamber of Commerce and Industry, the State Forestry Committee. About 100 local entrepreneurs who process medicinal plants and produce biologically active additives, representatives of the Uzbek Chemical-Pharmaceutical Research Institute, the Association of Traditional Medicine of Uzbekistan, the Institute of Oriental Medicine, and visiting medical staff from the regions attended the exhibition.
It is crucial to note that in recent years, the Republic has been carrying out consistent reforms in the protection of medicinal plants, rational use of natural resources, and the establishment of plantations for the cultivation of medicinal plants and their processing. In particular, several decrees and resolutions signed by the President in this area have created ample opportunities for the cultivation, processing, and exporting of medicinal plants in Uzbekistan.
At present, 750 species of more than 4.3 thousand plants belonging to the local flora in the country are medicinal, of which 112 species are registered for use in scientific medicine, of which 70 species are actively used in the pharmaceutical industry.
Now the districts specialize in the cultivation of licorice, saffron, ferula, lavender, stevia, chamomile, hibiscus, rhubarb, sage, St. John's wort, oregano, boymadaron, organic wild mint bush, caper, peppermint, and other medicinal plants. At the same time, from 2022 to 2026, new plantations of medicinal plants will be established on an area of 36,000 hectares.
Today's event, organized in Samarkand to create a favorable environment for further development of cultivation and processing of medicinal plants in the country, increase the export potential of the industry, as well as integration of education, science and production processes, effective use of medicinal plants, disease prevention and The widespread use of medicinal plants in treatment, the organization of deep processing through the support of business entities building cultural plantations of medicinal plants, as well as a broad opportunity to take the creation of value chains to a new level.