Самарқандда дори воситаларини рақамли маркировкалаш бўйича учрашувлар бўлиб ўтмоқда
Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ҳузуридаги “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш Давлат маркази”нинг Дори воситалари ва тиббий буюмларни рақамли маркировкалаш бўлими мутахассислари хизмат сафари билан Самарқанд вилоятида бўлиб туришипти.
Ташриф давомида Самарқанд вилоятида дори воситалари ва тиббий буюмларни ишлаб чиқарувчи ва уларнинг улгуржи реализацияси билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъектлари вакиллари билан учрашувлар ташкил қилинмоқда.
Куни кеча "Samarkand England Eco-Medical" МЧЖ, "Integro DD" МЧЖ, "Bionica" МЧЖ чет эл корхонасида бўлиб ўтган учрашувларда юртимизда дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тартибига ўтиш ҳамда олиб борилаётган ишлар самарадорлигини ошириш, шу билан бирга мазкур тизимига ўтиш борасида юзага келиши мумкин бўлган муаммолар ўрганилди ва тадбиркорларга маркировкалашнинг аҳамияти ҳақида кенг қамровли тушунтириш бериб ўтилди.
Эслатиб ўтамиз, Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарорига мувофиқ, дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тизими 2022–2025 йиллар давомида босқичма-босқич жорий қилиниши белгиланган бўлиб, Қарорга кўра, 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб иккиламчи (ташқи) қадоқларда ишлаб чиқарилган дори воситалари мажбурий рақамли маркировкаланиши лозим.

В Самарканде проходят встречи по цифровой маркировке лекарственных средств
Специалисты Отдела цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения Государственного центра экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники Агентства по развитию фармацевтической отрасли находятся в служебной командировке в Самаркандской области.
В ходе поездки организуются встречи с представителями хозяйствующих субъектов, занимающихся производством и оптовой реализацией лекарственных средств и изделий медицинского назначения в Самаркандской области.
В ходе встреч, проведенных на днях в иностранных предприятиях ООО «Samarkand England Eco-Medical», ООО «Integro DD», ООО «Bionica», были изучены процессы перехода на систему обязательной цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также меры по повышению эффективности реализуемой работы в данном направлении. Были также рассмотрены проблемы, которые могут возникнуть в процессе перехода на данную систему, и даны подробные разъяснения предпринимателям о значении маркировки.
Напоминаем, что согласно соответствующему постановлению Кабинета Министров, в течение 2022-2025 годов намечено поэтапное внедрение системы обязательной цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения. В соответствии с решением, начиная с 1 сентября 2022 года лекарственные препараты, выпускаемые во вторичной (внешней) упаковке, должны пройти обязательную цифровую маркировку.