Самарқандда дори воситаларини рақамли маркировкалаш бўйича учрашувлар бўлиб ўтмоқда
Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ҳузуридаги “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш Давлат маркази”нинг Дори воситалари ва тиббий буюмларни рақамли маркировкалаш бўлими мутахассислари хизмат сафари билан Самарқанд вилоятида бўлиб туришипти.
Ташриф давомида Самарқанд вилоятида дори воситалари ва тиббий буюмларни ишлаб чиқарувчи ва уларнинг улгуржи реализацияси билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъектлари вакиллари билан учрашувлар ташкил қилинмоқда.
Куни кеча "Samarkand England Eco-Medical" МЧЖ, "Integro DD" МЧЖ, "Bionica" МЧЖ чет эл корхонасида бўлиб ўтган учрашувларда юртимизда дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тартибига ўтиш ҳамда олиб борилаётган ишлар самарадорлигини ошириш, шу билан бирга мазкур тизимига ўтиш борасида юзага келиши мумкин бўлган муаммолар ўрганилди ва тадбиркорларга маркировкалашнинг аҳамияти ҳақида кенг қамровли тушунтириш бериб ўтилди.
Эслатиб ўтамиз, Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарорига мувофиқ, дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тизими 2022–2025 йиллар давомида босқичма-босқич жорий қилиниши белгиланган бўлиб, Қарорга кўра, 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб иккиламчи (ташқи) қадоқларда ишлаб чиқарилган дори воситалари мажбурий рақамли маркировкаланиши лозим.

Meetings on the digital marking of medicines are taking place in Samarkand
Specialists of the Department of Digital Marking of Medicines and Medical Products of the "State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Products, and Medical Equipment" under the Agency for the Development of the Pharmaceutical Network visited Samarkand region on a business trip.
During the visit, meetings are being organized with representatives of business entities that manufacture and wholesale medicines and medical products in the Samarkand region.
At the meetings held with "Samarkand England Eco-Medical" LLC, "Integro DD" LLC, and "Bionica" LLC, specialists discussed the transition to the mandatory digital marking of medicines and medical products in our country. Participants explored the work's improvements and suggested effective transitioning to this system.
Speakers delivered a comprehensive explanation of the importance of branding during the meeting. We remind you that officials are gradually working on introducing the mandatory digital marking system of drugs and medical products from 2022-2025. According to the decision by the Cabinet of Ministers, starting from September 1, 2022, drugs produced in secondary (outer) packaging must be digitally marked.