Саудия Арабистонидаги “Жамжум Фарма” йирик фармацевтика корхонаси Ўзбекистонга сармоя киритишни режалаштирмоқда
Шу кунларда Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директор ўринбосари Жамшид Эшмурадов бошчилигидаги делегация Саудия Арабистонидаги ишбилармонлар билан бизнес учрашувлар ўтказмоқда.
Бундан асосий мақсад — Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев раҳбарлигида 2022 йил 12 апрель куни ўтказилган кенгайтирилган йиғилишнинг 34 сонли баёнининг 6 банди ижросини таъминлаш, йирик хорижий компаниялар билан музокаралар ўтказиб, 10 та етакчи хорижий фармацевтика компаниялар (брендини) мамлакатимизга жалб қилиш, жорий йил якунига қадар фармацевтика маҳсулотлари ва хизматлари экспортини 150 млн долларга етказишдан иборат.
Ташриф доирасида агентлик вакиллари Саудия Арабистонидаги фармацевтика маҳсулотларининг йирик ишлаб чиқарувчиси — "Жамжум фарма" корхонаси таъсисчилари билан учрашдилар.
Учрашув давомида икки давлат ўртасида фармацевтика саноатидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича ўзаро фикр алмашилинди.
Агентлик директори ўринбосари Жамшид Эшмурадов хориж ишбилармонларига Ўзбекистоннинг инвестиция жозибордорлиги юзасидан атрофлича ахборот берилди. Жумладан, мамлакатимиздаги фармацевтика эркин иқтисодий зоналарда янги инвесторлар учун қатор имтиёзлар берилиши, уларнинг фаолиятини ривожлантириш мақсадида қулай шарт-шароитлар яратилганлиги ҳақида гапириб, давлатимиз раҳбари томонидан тадбиркорларни ва инвестиция лойиҳалари ташаббускорларини амалий қўллаб-қувватлашга катта эътибор қаратилаётганлигини таъкидлади. Тадбир давомида ўтказилган "Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластери лойиҳаси тақдимоти иштирокчиларда катта қизиқиш ўйғотди.
Ўзбекистон делегацияси аъзоларидан бири, "Азия Иммунопрепарат" раҳбари Миркамол Мирсалиев "Жамжум Фарма" корхонаси раҳбари, жаноб Маҳмуд Жамжум билан юртимизда шартнома асосида дори воситаларини ишлаб чиқаришни ва улар экспортини йўлга қўйиш юзасидан ҳамкорлик келишувини имзолаш масаласини муҳокама қилишди.
“Жамжум Фарма” корхонаси вакиллари Ўзбекистонга сармоя киритиш имкониятига қизиқиш билдиришиб, яқин келажакда биргаликда ҳамкорлик қилиш истиқболлари ҳақида ўз фикрларини билдирдилар.

Jamjum Farma, a large pharmaceutical enterprise in Saudi Arabia, plans to invest in Uzbekistan
These days, the delegation headed by the deputy director of the Agency for the Development of Pharmaceutical Industry, Jamshid Eshmuradov, is holding business meetings with business people in Saudi Arabia.
The main goal of the meeting is to ensure the implementation of paragraph 6 of Statement No. 34 of the extended meeting held on April 12, 2022, under the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev. The paragraph reads several aims such as holding negotiations with large foreign companies, attracting ten leading foreign pharmaceutical companies (brands) to our country, and exporting pharmaceutical products and services to reach 150 million dollars by the end of the year.
During the visit, the agency officials met with the founders of Jamjum Farma, a large producer of pharmaceutical products in Saudi Arabia.
During the meeting, the two countries exchanged views on further strengthening the mutually beneficial cooperation in the pharmaceutical industry.
Jamshid Eshmuradov, deputy director of the Agency, gave detailed information on the investment attractiveness of Uzbekistan to foreign business circles. In particular, he spoke about the provision of some benefits for new investors in the pharmaceutical-free economic zones of our country and the creation of favorable conditions for the development of their activities. He also noted that the head of our state pays great attention to the practical support of entrepreneurs and the initiators of investment projects. The presentation of the innovative research and production pharmaceutical cluster project "Tashkent Pharma Park" during the event aroused great interest among the participants.
Mirkamol Mirsaliev, a member of the delegation from Uzbekistan, head of Aziya Immunopreparat, discussed the issue of signing a cooperation agreement on the establishment of contract production and export of medicines in our country with the head of the Jamjum Farma enterprise, Mr. Mahmud Jamjum.
The representatives of the Jamjum Farma enterprise expressed their interest in the possibility of investing in Uzbekistan and expressed their opinion about the prospects of cooperation soon.