Туркияда коррупцияга қарши курашиш бўйича махсус ўқув курслари ташкиллаштирилди
Туркия давлатида ISO 10018:2020 “Сифат менежменти тизими. Ходимларни жалб қилиш бўйича раҳбарлик кўрсатмалари” ва ISO 37002:2021 “Коррупция ва ноқонуний фаолият фактлари бўйича хабарларни бошқариш тизимлари. Раҳбарлик кўрсатмалари” халқаро стандартларини, шунингдек, коррупцияга қарши курашиш ҳамда бошқарув самарадорлигини ошириш борасидаги ҳалқаро амалиётнинг бошқа стандартларини жорий этиш бўйича махсус ўқув курслари ташкиллаштирилди.
Курсларда Ўзбекистон Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигининг коррупцияга қарши курашиш бўйича махсус комиссия аъзолари ҳамда Коплаенс, молиявий назорат ва ички аудит хизмати мутахассислари қатнашиб, ўқув курсини муваффақиятли тамомладилар.
Унинг доирасида коррупция хавф-хатарларини аниқ баҳолаш ва уларни камайтириш бўйича тегишли чораларни кўриш учун рақамли мониторинг тизимини жорий қилиш, коррупция хавфини баҳолаш методологиясини ишлаб чиқиш, коррупция ҳолатлари содир этилишини олдиндан аниқлашга йўналтирилган тадбир ва индикаторлар тизимини жорий қилиш ҳамда уларга боғлиқ бўлган бошқа масалалар юзасидан иштирокчиларнинг малакаси оширилди.
Ўқув курси якунида тингловчиларга Европа Иттифоқи томонидан тан олинган туркий намунадаги ISO 10018:2020 ва ISO 37002:2021 ҳалқаро стандартлари бўйича малака ошириш сертификатлари топширилди.
Таъкидлаб ўтиш жоизки, ўқув курслари Туркиянинг “Universal Certification” ва Ўзбекистон Республикасининг “Triple Point Enqineerinq” компаниялари ҳамкорлигида ташкил этилди. Хусусан, Туркиянинг “Universal Certification” компанияси Европа стандартларини жорий қилиш бўйича тадқиқотларни мувофиқлаштирувчи ва ўтказувчи, бошқарув тизимлари, маҳсулотлар сертификацияси ҳамда юридик ва жисмоний шахсларни сертификациялаш бўйича аккредитацияга эга бўлган ваколатли органи сифатида Туркиянинг Ҳалқаро тан олинган аккредитация ўтказувчи Миллий агентлиги (TURKAK) билан ҳамкорликда фаолият юритади.

Special anti-corruption training courses have been organized in Turkey
Special training courses titled ISO 10018: 2020 "Quality Management System in Turkey. Guidelines for Recruitment" and ISO 37002: 2021 "Message Management Systems for Corruption and Illegal Activities" were held in Turkey. They focused on implementing international standards and other forms of standard systems of international practice in the fight against corruption and improving governance.
Members of the Special Commission for Combating Corruption under the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry of Uzbekistan, specialists from Koplaens, Financial Control, and Internal Audit Service completed the course.
During the course experts introduced a digital monitoring system to accurately assess the corruption risks and take appropriate measures to reduce them. They explained how to develop a methodology for evaluating the corruption risks, and a system of measuring indicators aimed at early detection of fraud and other related issues.
At the end of the training course, students were awarded certificates of professional development following the international standards of the Turkish model ISO 10018: 2020 and ISO 37002: 2021, recognized by the European Union.
It is important to note that, the training courses were organized in cooperation with the Universal Certification of Turkey and Triple Point Engineering company of the Republic of Uzbekistan. In particular, the Turkish company Universal Certification cooperates with the Turkish National Agency for International Accreditation (TURKAK) as an authorized body to coordinate and conduct research on the implementation of European standards, management systems, product certification, and accreditation of legal entities and individuals.