Қўшма Штатларда Биринчи Америка-Ўзбекистон фармацевтика саммити ўз ишини бошлади
Саммитни Ўзбекистоннинг АҚШдаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Жавлон Ваҳобов кириш сўзи билан очиб берди. Элчи жаноблари ўз нутқида Ўзбекистон иқтисодиётининг барча жабҳаларида кузатилаётган ривожланиш, мамлакатнинг кун сайин ортиб бораётган салоҳияти, жаҳон бозорида тутган ўрни ва халқаро ҳамкорлик масалаларига тўхталди. Саммит иштирокчиларини бундай тарихий воқеа билан қутлаган Жавлон Ваҳобов сўз навбатини Америка-Ўзбекистон савдо палатаси ижрочи директори Елена Сонга берди.
Елена Сон йиғилганларни олқишлаб, икки давлат ўртасидаги ҳамкорлик алоқалари бундан-да мустаҳкамланишига умид билдирди. Ва Ўзбекистоннинг тобора ривожланиб бораётган фармацевтика соҳаси ютуқларини таҳсинга сазовор деб баҳолади. Сўнг Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги раҳбари Сардор Кариев минбарга чиқди ва ўз нутқида бу тарихий воқеанинг аҳамияти сўзлади. Шунингдек, саммит иштирокчиларини Ўзбекистон фармацевтика тармоғининг янги замонавий имкониятлари билан таништириб, мамлакатнинг айнан шу соҳа ривожи йўлида амалга ошираётган ислоҳотларига алоҳида тўхталиб ўтди.
Эслатиб ўтамиз, АҚШ Фармакопея Конвенцияси (USP) вице-президенти, PQM Plus – “Дори воситалари сифатини ошириш” дастури директори Jude Nwokike модераторлик қилаётиган тадбир гибрид шаклда: онлайн ва оффлайн режимда бўлиб ўтмоқда.

The First American-Uzbek Pharmaceutical Summit has started in the United States
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to the United States, Javlon Vahobov, participated in the summit with his opening remarks. In his speech, the Ambassador touched upon the development of Uzbekistan in all spheres of the economy, the country's growth potential, its role in the world market, and its international partners. Then, congratulating the summit participants on such a historical event, Javlon Vahobov gave the floor to Elena Son, Executive Director of the American-Uzbek Chamber of Commerce.
Elena Son welcomed the participants and expressed hope for further strengthening the cooperation between the two countries. She praised the achievements of Uzbekistan's growing pharmaceutical industry. Then the floor was given to the head of the Pharmaceutical Industry Development Agency, Sardor Kariev, who spoke about the significance of this historical event in his speech. He also introduced the summit participants with the new modern opportunities in the pharmaceutical industry of Uzbekistan, pointing to the reforms being implemented by the country in developing this sector.
The event was moderated by Jude Nwokike, Vice President of the US Pharmacopoeia Convention (USP) and Director of the PQM Plus - Drug Quality Improvement Program. The meeting is being held in a hybrid format: online and in-person.