Дори воситаларини ишлаб чиқарувчи корхоналар билан ишлаш бўлими
· Доимий равишда дори воситаларни ишлаб чиқарувчи корхоналарни хатловдан ўтказиб, мавжуд рўйхатни янгилаб бориш;
· Корхоналар билан мунтазам равишда иш олиб бориш (муаммоларини ва таклифларини ўрганиш);
· Корхоналарга ишлаб чиқариш жараёни билан боғлиқ муаммоларни бартараф этишда ваколат доирасида амалий ёрдам кўрсатиш;
· Статистика агентлиги томонидан тақдим этиладиган рақамларни таҳлил қилиб ҳисоботлар тайёрлаш;
· Статистика агентлиги томонидан ажратилган 03877 (ДБИБТ) код рақамига доимий равишда корхоналарни бириктириб бориш;
· Хар ойнинг 5-санасига қадар ўтган ой бўйича ҳисоботлар тайёрлаб бориш;
· Маҳаллийлаштириш дастурига кирган корхоналар билан маълумотлар алмашиниш ҳамда улар томонидан Статистика агентлигига ҳисоботларни топшириш бўйича чораларни кўриш, мониторинг олиб бориш;
· Сертификацияга тушадиган маҳаллий ҳамда импорт қилинган дори воситаларини таҳлилини олиб бориш;
· Давлат божхона қўмитаси томонидан мунтазам равишда тақдим этиладиган маълумотлар таҳлилини олиб бориш. Бунда кўп миқдорда импорт қилинадиган дори воситаларни маҳаллийлаштиришга қаратилган таклифлар ишлаб чиқариш йўли билан импортни ўрнини босиш бўйича ишлар олиб бориш;
· Импорт маҳсулотларнинг таҳлил натижалари асосида хар чорак якунига кўра маҳаллий корхоналарга ўзлаштириш юзасидан таклифлар тақдим этиб бориш;
· Маҳаллий корхоналар томонидан ишлаб чиқариш учун олиб келинадиган хомашё ва материалларни Божхона божидан озод қилиш ҳамда қўшимча қиймат солиғидан озод қилинадиган маҳсулотлар рўйхатини мунтазам равишда янгилаб бориш чораларини кўриш;

Department for work with drug production enterprises
· to update continuous of the existing list, conduct an inventory of drug manufacturing enterprises;
· to carry out regular work with enterprises (studying their problems and proposals);
· to provide practical assistance to enterprises in solving problems related to the production process, within the limits of authority;
· to analyze of figures provided by the Statistics Agency, preparation of a report;
· to attache the enterprise to code number 03877 (DBIBT) on a permanent basis, assigned by the Statistics Agency;
· to prepare reports for the previous month by the 5th of each month;
· to take measures to exchange information with enterprises included in the localization program and submit reports to the Statistics Agency, conducting monitoring;
· to conduct analysis of domestic and imported medicines subject to certification;
· to conduct analysis of data regularly provided by the State Customs Committee. In this case, carry out work on import substitution by preparing proposals aimed at localizing large quantities of imported drugs;
· to provide proposals for development to domestic enterprises based on the results of analysis of imported products at the end of each quarter;
· to take measures to regularly update the list of products exempt from customs duties on raw materials and supplies imported for production by local enterprises.