Дори воситаларини ишлаб чиқарувчи корхоналар билан ишлаш бўлими
· Доимий равишда дори воситаларни ишлаб чиқарувчи корхоналарни хатловдан ўтказиб, мавжуд рўйхатни янгилаб бориш;
· Корхоналар билан мунтазам равишда иш олиб бориш (муаммоларини ва таклифларини ўрганиш);
· Корхоналарга ишлаб чиқариш жараёни билан боғлиқ муаммоларни бартараф этишда ваколат доирасида амалий ёрдам кўрсатиш;
· Статистика агентлиги томонидан тақдим этиладиган рақамларни таҳлил қилиб ҳисоботлар тайёрлаш;
· Статистика агентлиги томонидан ажратилган 03877 (ДБИБТ) код рақамига доимий равишда корхоналарни бириктириб бориш;
· Хар ойнинг 5-санасига қадар ўтган ой бўйича ҳисоботлар тайёрлаб бориш;
· Маҳаллийлаштириш дастурига кирган корхоналар билан маълумотлар алмашиниш ҳамда улар томонидан Статистика агентлигига ҳисоботларни топшириш бўйича чораларни кўриш, мониторинг олиб бориш;
· Сертификацияга тушадиган маҳаллий ҳамда импорт қилинган дори воситаларини таҳлилини олиб бориш;
· Давлат божхона қўмитаси томонидан мунтазам равишда тақдим этиладиган маълумотлар таҳлилини олиб бориш. Бунда кўп миқдорда импорт қилинадиган дори воситаларни маҳаллийлаштиришга қаратилган таклифлар ишлаб чиқариш йўли билан импортни ўрнини босиш бўйича ишлар олиб бориш;
· Импорт маҳсулотларнинг таҳлил натижалари асосида хар чорак якунига кўра маҳаллий корхоналарга ўзлаштириш юзасидан таклифлар тақдим этиб бориш;
· Маҳаллий корхоналар томонидан ишлаб чиқариш учун олиб келинадиган хомашё ва материалларни Божхона божидан озод қилиш ҳамда қўшимча қиймат солиғидан озод қилинадиган маҳсулотлар рўйхатини мунтазам равишда янгилаб бориш чораларини кўриш;

Отдел по работе с предприятиями по производству лекарственных средств
· Постоянное обновление существующего списка, проведение инвентаризации предприятий-производителей ЛС;
· Проведение регулярной работы с предприятиями (изучение их проблем и предложений);
· Оказание практической помощи предприятиям в решении проблем, связанных с производственным процессом, в пределах полномочий;
· анализирование цифр, предоставленных Агентством статистики, подготовка отчета;
· прикрепление предприятия к кодовому номеру 03877 (ДБИБТ) на постоянной основе, присвоенному Агентством статистики;
· Подготовление отчетов за предыдущий месяц до 5 числа каждого месяца.
· Принятие мер по обмену информацией с предприятиями, включенными в программу локализации, и представить отчетность в Агенства статистики, проведение мониторинга;
· Провдение анализа отечественных и импортных лекарственных средств, подлежащих сертификации;
· Проведение анализа данных, регулярно предоставляемых Государственным таможенным комитетом. В этом случае провести работу по импортозамещению путем подготовки предложений, направленных на локализацию крупных партий импортируемых препаратов;
· Предоставление предложений по освоению отечественным предприятиям по результатам анализа импортной продукции в конце каждого квартала;
· Принятие мер по регулярному обновлению перечня продукции, освобождаемой от таможенной пошлины на сырье и материалы, ввозимые для производства местными предприятиями.