Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигининг Коррупцияга қарши курашиш бўлимнинг асосий вазифалари қуйидагилардан иборат:
➖ коррупцияга қарши курашиш бўйича Агентлик марказий аппарати, худудий бўлинмалари ва қуйи ташкилотлари (Агентлик тизимидаги ташкилотлари) фаолиятини такомиллаштириш;
➖ Агентлик тизимидаги ташкилотларида коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларни олдини олиш ва уларга қарши курашиш;
Коррупцияга қарши курашиш бўйича директорни ишончли ахборот билан таъминлаш ва ички аудит амалга оширилиши натижалари бўйича ташкилот фаолиятини такомиллаштиришга доир таклифларни тайёрлаш;
Коррупцияга хуқуқбузарлик бўйича ички аудит жараёнида аниқланадиган камчиликларни бартараф этиш юзасидан ташкилот бошқарув органларига тавсияларни тезкорлик билан киритиш, уларнинг бартараф этилишини назорат қилиш;
➖ Коррупцияга қарши курашиш бўйича фаолиятни амалга оширувчи ва иштирок этувчи давлат органлари ва ташкилотлари билан ҳамкорликни олиб боради ҳамда амалга оширилган ишлар бўйича хисоботларни тайёрлайди ва белгиланган муддатларда топширишни амалга оширади.

Основными задачами отдела по борьбе с коррупцией Агентства по развитию фармацевтической отрасли являются:
➖ совершенствование деятельности центрального аппарата, территориальных подразделений и подведомственных организаций (организаций в составе Агентства) Агентства по противодействию коррупции;
➖ Предупреждение и борьба с коррупцией в организациях Агентства;
➖ Обеспечение и контроль эффективного функционирования антикоррупционной системы в организациях Агентства;
➖ предоставлять директору по противодействию коррупции достоверную информацию и готовить предложения по улучшению деятельности организации по результатам внутреннего аудита;
➖ оперативно вносить рекомендации в органы управления организации по устранению недостатков, выявленных в ходе внутреннего аудита коррупционных правонарушений, контролировать их устранение;
➖ взаимодействует с государственными органами и организациями, занимающимися и участвующими в антикоррупционной деятельности, готовит отчеты о проделанной работе и своевременно их сдает.