«Фармацевтика саноатининг ҳозирги кундаги ҳолати: муаммолар ва истиқболлар» конференцияси
Маълумки, 2019 йил 27 декабр куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги ихтисослаштирилган мактабда ёшлар билан учрашди ва унинг давомида давлат идоралари билан халқ, айниқса ёшлар билан мулоқотни ривожлантириш, ёшларнинг фуқаролик позициясини ошириш ва ёшларнинг ҳар томонлама ривожланишига қаратилган бир қатор вазифаларни белгилаб берди.
Мазкур вазифаларни бажариш мақсадида жорий йилнинг 27 январь куни Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги томонидан Тошкент давлат фармацевтика институтида талабалар билан очиқ мулоқот ташкил этилди.
Йиғилишни очиб берган Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Нозим Бердиев давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ишлаб чиқилган Харакатлар стратегияси ва унинг доирасида мамлакатда рўй бераётган улкан ижобий ўзгаришлар, шунингдек, Президентнинг яқинда Олий Мажлисга қилган мурожаатида республиканинг илмий салоҳиятини ривожлантириш ва ёш авлодни юқори маълумотли ва ҳар томонлама етук шахслар қилиб тарбиялаш муҳимлиги қайд этилди.
Aнжуман давомида Фармацевтика агентлигининг экспорт масалалари бўйича бош мутахассиси, “Ёшлар иттифоқи” етакчиси Шарофиддин Мирхайитов “Ёшларга оид давлат сиёсатининг устувор йўналишлари” мавзусида маъруза қилди.Унинг доирасида мамлакатда норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга мувофиқ амалга оширилаётган тизимли ишлари борасида маълумот тақдим этилди.
Тадбир сўнггида мутахассислар ёшлар билан очиқ мулоқот ўрнатиб, фармацевтика соҳасидаги янги инновацион дастурлар, янги қонун лойиҳалари борасидаги фикр-мулоҳазаларини улашдилар.
Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори биринчи ўринбосари Нозим Бердиев, агентлик мутахассислари Aзиз Дўстматов ва Муҳаббат Ибрагимова талабаларни қизиқтирган саволларга атрофлича жавоб бердилар.

Конференция «Современное состояние фармацевтической отрасли: проблемы и перспективы»
Известно, что 27 декабря 2019 года Президент Республики Узбекистан встретился с молодёжью в Специализированной школе имени Мухаммада Аль-Хорезми, во время которого обозначил ряд задач, направленных развитие диалога государственных органов с народом, особенно с молодёжью, повышения гражданского позиции молодых людей и всестороннего развития подрастающего поколения, т.д.
В целях исполнения задач, поставленных Президентом Шавкатом Мирзиёевым во время декабрьской встречи с молодёжью, 27 января текущего года Агентством по развитию фармацевтического отрасли был организован открытый диалог со студенческой молодёжью в Ташкентском государственном фармацевтическом институте. На мероприятии приняли участие ведущие специалисты и руководители Фармагентства, представители профессорско-преподавательского состава Института и студенты.
Открывая встречу, первый заместитель директора Агентства по развитию фармацевтической отрасли Назим Бердиев большое внимание уделил приоритетным направлениям Стратегии действий, инициированной главой государства и тем большим положительным изменениям, происходящим в стране в рамках неё, а также недавнему Посланию Президента Олий Мажлису, в котором была отмечена важность развития научного потенциала республики и воспитания подрастающего поколения высокообразованными и всесторонне развитыми личностями.
В рамках конференции главный специалист по вопросам экспорта Фармагентства Шарофиддин Мирхаитов провёл презентацию на тему «Приоритетные направления государственного молодёжной политики», в котором представил информацию о системной работе, проводимой в стране в соответствии с нормативно-правовыми актами.
В завершение, был организован открытый диалог специалистов с молодёжью, который прошёл в конструктивном русле. Студенты получили ответы на все интересующие их вопросы.