Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 2020 йил 28 августдаги 227-сон буйруғига асосан Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясининг биринчи нашри, биринчи жилди тасдиқланди.
Давлатимиз раҳбарияти томонидан аҳоли соғлиғини сақлаш масалаларига алоҳида эътибор бериб келинаётган бўлиб, бунда шубҳасиз, дори воситаларининг ўрни муҳим аҳамият касб этади. Маҳаллий фармацевтика соҳасини жадал суръатлар билан ривожланиб бораётганлиги  -  фармацевтика корхоналари сони ва салмоғини ошиб бораётганлиги, янги оригинал дори воситаларини яратилиб, амалиётга жорий этилиши, дори воситалари муомаласининг бошқарув тизимининг такомиллаштирилиши ва сифат назоратини кучайтирилиши ва қатор бошқа муаммоли масалаларни ҳал этилишида ўз аксини топмоқда.
Дори воситаларининг сифати белгиланган тартибда экспертизадан ўтказилиб, тасдиқланган стандартлар талабларига мослиги билан баҳоланади ва у дори воситаларини яратиш, ишлаб чиқаришни ташкил этиш, сақлаш, ташиш ва белгиланган усулда қўллаш жараёнлари кетма-кетлиги мажмуасида амалга ошириб борилади.
Давлат фармакопеяси – дори воситалари ва тиббий буюмлар сифатини белгиловчи замонавий талаблар жамланмасидан иборат бўлиб, у ўз навбатида, бир томондан, алоҳида давлатда фармацевтика соҳасини ривожланганлиги даражасини кўрсатувчи омил бўлса, иккинчи томондан, келгусида шу давлатда дори воситалари сифатини янада яхшиланиб, такомиллаштирилиб боришнинг асосини ҳам ташкил қилади.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг маълумотларига кўра, бугунги кунда жами 56 та миллий, 4 та ҳудудий ва халқаро фармакопеялар қайд этилган. Мавжуд бўлган фармакопеялар тузилиши, уларда ёритилаётган мақолаларнинг қай даражада кенг ифодаланиши, стандартларга қўйилган талаблар, белгиланган меъёрлар даражасининг турлича эканлиги билан фарқланади.
Юқорида келтирилган маълумотдан кўриниб турибдики, бугунги кунда кўпчилик давлатлар ўзларининг миллий фармакопеяларига эга эмаслар, яъни уларда муомалага киритиладиган дори воситалари ва тиббий буюмларнинг сифатига қўйиладиган талаблар ва назорат усуллари, маҳсулотни ишлаб чиқарувчи турли давлатларда белгиланган талабларни қабул қилиш ва қўллаш билан чегараланади.
Бу эса ўз навбатида турли давлатларда ишлаб чиқарилган бир хилдаги маҳсулотлар сифатига турли мезонларни белгиланиши, сифат кўрсаткичлари паст бўлган маҳсулотларни муомалага кириб бориши ва бошқа шу каби негатив ҳолатларни юзага келишига сабабчи бўлиши мумкин.
Айни вақтда Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясини ишлаб чиқилишини ташкиллаштириш, уни тасдиқланиши ва амалиётга жорий этилиши, юртбошимиз томонларидан фармацевтика соҳасига ажратилаётган алоҳида катта эътиборининг яна бир исботи бўлиб, у маҳаллий фармацевтика корхоналари томонидан ишлаб чиқарилаётган дори воситалари ва тиббий буюмларни, шу жумладан, республикада яратилган янги, оригинал фармацевтика маҳсулотларини халқаро тиббиёт амалиётида қўллашга тақдим этилишида муҳим аҳамият касб этади.
Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясини нашр этиш асослари Ўзбекистон Республикасининг “Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисида”ги Қонунида (2016 йил 5 январдаги ЎРҚ-399-сон) ўз аксини топган бўлиб, унинг 8-моддасида “Давлат фармакопеяси дори воситаларига ва тиббий буюмларга доир талабларни, умумий фармакопея мақолаларини, фармакопея мақолаларини, дори воситалари ва тиббий буюмларнинг сифатини назорат қилишни ўз ичига олган ҳужжатлар тўплами бўлган расмий нашридир” деб таъкидланган.
Юқоридагиларга биноан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 10 апрелдаги “2019-2021 йилларда Республика фармацевтика тармоғини янада жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5707-сон фармонига мувофиқ 2020 йилнинг сентябрь ойига қадар Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш вазифаси белгиланган. Ушбу вазифа ижросини таъминлаш мақсадида Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги томонидан 2019 йилнинг 17 июлидан “Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясини ишлаб чиқиш ва нашрга (қайта нашр) тайёрлаш ишларини ташкил қилиш тўғрисида”ги 24-сон буйруғи имзоланди ва буйруқ ижроси бўйича қатор долзарб тадбирлар амалга оширилиб келинмоқда.
Европа фармакопеяси замонавий дори воситалари ва тиббиёт буюмларни сифат назорати усулларини ўзида максимал жамлаган ҳудудий фармакопеядир. Европа фармакопеяси бугунги кунда 38 та давлатларда, шу жумладан Европа ҳамжамияти мамлакатлари томонидан қабул қилинган, қолаверса унинг асосий монографиялари 100 дан ортиқ мамлакатларда қўлланилиб келинади.
Европа фармакопеясининг диққатга сазовор яна бир жиҳати, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти томонидан “Pharmacopeial Discussion Group” (PDG) – Фармакопея дискуссия гуруҳи ташкил этилган бўлиб, у Европа, АҚШ ва Япония фармакопеяларини ўзаро уйғунлаштириш вазифаси билан шуғулланиб келинаётганлигидадир. Бу эса ўз навбатда, Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясини ишлаб чиқишда Европа фармакопеясидан асосий манба сифатида фойдаланиб, у билан уйғунлаштириш, бу кўп жиҳатдан бизнинг давлатимиз фармакопеясини АҚШ ва Япония фармакопеялари билан ҳам мувофиқлаштириб борилиши демакдир.
Фармацевтика маҳсулотларининг сифатига қўйиладиган халқаро замонавий талабларни ҳисобга олган холда, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази” ДУК билан Европа Иттифоқи Дори воситалари ва тиббий ёрдам сифати бўйича Европа бошқармаси (EDQM) ўртасида 2019 йил 20 мартда имзоланган икки томонлама келишувга биноан Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясини ишлаб чиқиш ва нашрга тайёрлашда унинг матнлари асосий манба сифатида Европа фармакопеясининг 8-10-нашрлари билан уйғунлаштириб борилди.
Шунингдек, амалга оширилган таққосий таҳлилга кўра, Евроосиё иқтисодий иттифоқи фармакопеясининг биринчи жилди, биринчи қисмига киритилган 157 номдаги умумий фармакопея мақолалари (монографиялари)нинг 155 номдагиси ҳам Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеяси матнлари билан ўзаро уйғунлиги кузатилади.
Қолаверса, бугунги кунда фармацевтика соҳасида халқаро миқёсида кечаётган глобаллашув жараёнларини ҳисобга олган ҳолда дори воситалари ва тиббий буюмлар сифати назорати усулларини такомиллаштира бориб, маҳаллий фармацевтика маҳсулотларини ташқи бозорларга экспортини енгиллаштириш мақсадида Давлат фармакопеяига киритилган ва келгусида киритиладиган асосий монографияларнинг матнларини ҳам қатор халқаро миқёсида эътироф этилган, дунёнинг етакчи фармакопеялари – халқаро фармакопея, АҚШ Фармакопеяси (USP), Британия Фармакопеяси (BP), Япония Фармакопеяси (JP), Россия Фармакопеяси (ГФ РФ), Белоруссия Фармакопеяси (ГФ РБ), Қозоғистон Фармакопеяси (ГФ РК), Украина Фармакопеяси (ДФУ) ва бошқалар билан қўшимча равишда уйғунлаштирилиб борилишига эътибор қаратилган.
Ўзбекистон Республикасининг тегишли қонун ҳужжатларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясига ветеринария амалиётида қўлланиладиган дори воситалари ва тиббий буюмларга алоқадор фармакопея мақолалари матнларини киритилмаслигига қарор қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясини яратишда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг “Зарур фармакопея амалиёти (GPhP)” кўрсатмаларини максимал равишда ҳисобга олиб борилмоқда. Бу эса ўз навбатида маҳаллий фармацевтика корхоналари томонидан ишлаб чиқариладиган ва республикага импорт қилинадиган дори воситаларини сифатини назорат қилиш учун меъёрий ҳужжатларни ишлаб чиқиш, тайёрлаш ва баҳолашнинг барча босқичларида Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг “Зарур фармакопея амалиёти (GPhP)” стандартига мос келадиган Ўзбекистон Республикаси стандартларини ишлаб чиқиш ва қўллашга асос бўлиб хизмат қилади.
Ўзбекистон Республикасининг “Давлат тили ҳақида”ги қонуни (1995 йил 21 декабрдаги 167-I-сон) шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 21 октябрдаги “Ўзбек тилининг давлат тили сифатидаги нуфузи ва мавқеини тубдан ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5850-сон фармони ижросини таъминлаган ҳолда, Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеяси 1-нашри давлат тилида ишлаб чиқилди.
Юқорида кўрсатилган буйруққа биноан, 2021 йилнинг 1 мартидан бошлаб Ўзбекистон Республикасида давлат рўйхатидан ўтказиш учун тақдим этиладиган маҳаллий ва хорижий дори воситалари ва тиббий буюмлар норматив ҳужжатларини тайёрлаш, уларни экспертизадан ўтказиш ва тасдиқлаш жараёнларига Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеяси талабларини жорий этиб борилишини таъминлаш, 2021 йилнинг 1 мартига қадар давлат рўйхатидан ўтказилган маҳаллий ва хорижий дори воситалар ва тиббий буюмлар норматив ҳужжатларини Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясига мувофиқлаштириш масаласи эса, уларни қайта рўйхатдан ўтказиш жараёнида 2026 йилнинг 1 мартигача амалга оширилиши белгиланган.
Шу сабабли фармацевтика соҳасида фаолият юритаётган мутахассисларга, шу жумладан Ўзбекистон фармацевтика бозорида фаолият юритаётган хорижий мутахассисларга ҳам қулайлик яратиш, қолаверса Давлат фармакопеяси матнлари нафақат лаборатория таҳлилларида, балки кенг миқёсида дори воситалари муомаласини ташкил қилувчи барча босқичларда фойдаланилишини инобатга олган ҳолда, Давлат фармакопеясини бир вақтнинг ўзида мос равишда рус тилида ҳам нашр этилишини ўринли деб топдик.
Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясининг биринчи томи, биринчи жилди 5 та бобдан, 40 та бўлимлардан ва 1200 га яқин саҳифалардан иборат ўзбек тилида ва айнан шунга мос равишда рус тилида ишлаб чиқилган монографиялар матнларидан ташкил топган.
Давлат фармакопеясининг биринчи жилди умумий таҳлил усуллари, шу жумладан, физикавий, кимёвий, физик-кимёвий, биологик, фармакогностик, фармацевтик-технологик, иммунобиологик ва бошқа тадқиқот усулларини, тадқиқотларда қўлланиладиган асбоб-ускуналар, реактивлар, махсус эритмалар кабиларни ўз ичига олган. Бу жилдга дори шакллари, иммунобиологик, радиофармацевтик дори воситалари ҳақидаги умумий фармакопея мақолалари ва уларга тегишли маълумотлар ҳам киритилган.
Юқорида кўрсатилган буйруққа биноанЎзбекистон Республикаси Давлат фармакопеяси таҳририятига Давлат фармакопеясини ишлаб чиқиш, нашрга (қайта нашрга) тайёрлаш, унга алоҳида ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ишларини ташкиллаштиришни давом эттира бориб, 2021 йилнинг 31 декабригача Давлат Фармакопеясининг иккинчи жилдини ва 2022 йилнинг 31-декабригача Давлат фармакопеясининг учини жилдини тасдиқлаш учун тақдим этиш вазифаси белгиланган. Давлат фармакопеясининг иккинчи томига дори шакллари ва дори субстанцияларининг хусусий фармакопея  мақолалари, кейинчалик нашрга тайёрланадиган учинчи томга эса доривор ўсимлик хом-ашёлари, доривор ўсимликлардан тайёрланган препаратлар, шунингдек, иммунологик, биологик ва радиофармацевтик препаратларни хусусий фармакопея мақолаларини киритиш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, Давлат фармакопеяси таҳририятига Европа фармакопеяси 10 нашрини босқичма-босқич чоп этилиш жараёнида, унга киритиб борилаётган ўзгартириш ва тўлдиришларга асосан, шунингдек,  Евроосиё иқтисодий иттифоқи фармакопеясининг босқичма-босқич тасдиқланиб бораётган умумий ва хусусий фармакопея мақолалари матнларини республика ички шароитларини ҳисобга олган ҳолда таҳлил қилиб бориш ва таҳлил натижаларига асосан Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеяси матнларига мунтазам равишда тегишли тўлдиришлар, ўзгартиришлар ва қўшимчалар киритиб бориш вазифалари ҳам юклатилгандир.
Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясининг биринчи нашри биринчи жилдига киритилган умумий фармакопея мақолалари (монографиялар) www.uzpharmagency.uz ва www.uzpharm-control.uz веб-сайтларига жойлаштириш йўли билан унга алоқадор бўлган ташкилот ва муассасалар эътиборига етказилади ва ўзбек (давлат) ва рус тилларида нашр этишга тайёрланган Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясининг биринчи нашри биринчи жилди 500 нусхада юқори сифатли полиграфия даражасида китоб кўринишида чоп этилади.
Шунингдек, маҳаллий дори воситаларини яратиш борасида илмий-тадқиқот ишларини амалга оширувчи ташкилот ва муассасалар, дори воситалари ва тиббий буюмларни ишлаб чиқарувчи ва уларни сифатини назорат қилувчи ташкилот ва муассасаларни мутасадди ходимлари учун махсус семинарлар ташкил этилади.

Государственная фармакопея - главный критерий определения качества лекарственных средств и изделий медицинского назначения
Согласно приказу №227 Министерства здравоохранения от 28 августа 2020 года, утверждён первый том первого издания Государственной фармакопеи Республики Узбекистан.
Особое внимание руководство нашей страны уделяет здоровью населения, и, конечно же, важное место в нём отводится лекарственным средствам. Быстрое развитие отечественной фармацевтической отрасли отражается в увеличении количества фармацевтических компаний, создании и внедрении новых оригинальных лекарств, совершенствовании системы управления лекарствами и усилении контроля качества, а также в ряде других вопросов.
Качество лекарственных средств проверяется в установленном порядке и оценивается на соответствие требованиям утвержденных стандартов, что осуществляется в сложной последовательности процессов создания, организации производства, хранения, транспортировки и применения лекарственных средств в установленном порядке.
Государственная фармакопея - это совокупность современных требований к качеству лекарственных средств и изделий медицинского назначения, которая, с одной стороны, определяет уровень развития фармацевтической отрасли в конкретной стране, а с другой - формирует основу для дальнейшего повышения качества лекарственных средств.
По данным Всемирной организации здравоохранения, на сегодняшний день зарегистрировано 56 национальных фармакопей, а также четыре региональных и международных фармакопеи. Существующие фармакопеи различается по структуре, степени выраженности охватываемых в них статей, требованиям к стандартам, уровню установленных норм.
Из приведённой выше информации ясно, что сегодня в большинстве стран нет собственных национальных фармакопей, то есть требования и методы контроля качества лекарственных средств и медицинских изделий в обращении ограничиваются принятием и применением требований других стран.
Это, в свою очередь, может привести к установлению разных критериев качества к одной продукции, производимой в разных странах, введению в обращение продукции с низкими показателями качества и другим подобным негативным ситуациям.
Организация разработки, утверждения и внедрения Государственной фармакопеи Республики Узбекистан в эти дни является ещё одним свидетельством особого внимания, уделяемого Президентом фармацевтической отрасли. Это играет важную роль во внедрении лекарств и медицинских изделий, производимых местными фармацевтическими компаниями, включая новые оригинальные фармацевтические продукты, созданные в стране, для использования в международной медицинской практике.
Основание для публикации Государственной фармакопеи Республики Узбекистан отражено в Законе Республики Узбекистан от 5 января 2016 года № ЗРУ-399 «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности», в 8-статье которого говорится, «Государственная фармакопея — официальное издание, являющееся сборником документов, содержащих требования к лекарственным средствам и изделиям медицинского назначения, общие фармакопейные статьи, фармакопейные статьи и методы контроля качества лекарственных средств и изделий медицинского назначения».
Согласно изложенному, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 10 апреля 2019 года № УП-5707 «О дальнейших мерах по ускоренному развитию фармацевтической отрасли республики в 2019-2021 годах» была поставлена ​​задача разработать и утвердить Государственную фармакопею Узбекистана до сентября 2020 года. Для обеспечения выполнения данной задачи Агентством по развитию фармацевтической отрасли подписан приказ от 17 июля 2019 года № 24 «Об организации работы и подготовки к публикации (переизданию) Государственной фармакопеи Республики Узбекистан», и в данное время предпринимается ряд необходимых мер для выполнения приказа.
Европейская фармакопея является региональной фармакопеей, максимально сочетающая в себе методы контроля качества современных лекарств и медицинских изделий. Европейская фармакопея в настоящее время принята в 38 странах, включая страны Европейского союза, а её основные монографии используются более чем в 100 странах.
Другой примечательный аспект Европейской фармакопеи заключается в том, что Всемирная организация здравоохранения учредила Фармакопейную дискуссионную группу (Pharmacopeial Discussion Group - PDG), которая стремится гармонизировать фармакопеи Европы, США и Японии. Это, в свою очередь, означает, что при разработке Государственной фармакопеи Республики Узбекистан Европейская фармакопея используется в качестве основного источника и согласована с ней, что во многом означает, что фармакопея нашей страны будет согласовываться с фармакопеями США и Японии.
Принимая во внимание действующие международные требования к качеству фармацевтической продукции, Агентство по развитию фармацевтической отрасли совместно с Государственным центром экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинского техники подписало соглашение с Европейским директоратом по качеству лекарственных средств и здравоохранения (EDQM). Согласно двустороннему соглашению, подписанному в 20 марта 2019 года, при разработке и подготовке к публикации Государственной фармакопеи Республики Узбекистан её тексты были согласованы с 8-10 изданиями Европейской фармакопеи как основного источника.
Также, согласно сравнительному анализу, 155 из 157 общих фармакопейных статей (монографий), включенных в первый том первой части Фармакопеи Евразийского экономического союза соответствуют текстам Государственной фармакопеи Республики Узбекистан.
Кроме того, учитывая продолжающиеся процессы глобализации в фармацевтической отрасли необходимо совершенствование методов контроля качества лекарственных средств и медицинских изделий для облегчения экспорта отечественной фармацевтической продукции на зарубежные рынки. В этих целях, тексты основных монографий, включаемые в Государственную фармакопею, будут дополнительно приводиться в соответствие с ведущими фармакопеями - Международной фармакопеей, Фармакопеей США (USP), Британской фармакопеей (BP), Японской фармакопеей (JP), Российской фармакопеей (GF RF), Белорусской фармакопеей (GF RB), Казахстанской фармакопеей (GF RK), Фармакопеей Украины (SFU) и другими.
На основании соответствующего законодательства Республики Узбекистан было решено не включать в Государственную фармакопею Республики Узбекистан тексты фармакопейных статей, касающихся лекарственных средств и медицинских изделий, используемых в ветеринарной практике.
При создании Государственной фармакопеи Республики Узбекистан максимально учитываются рекомендации Всемирной организации здравоохранения «Необходимая фармакопейная практика» (GPhP). Это, в свою очередь, требует разработки стандартов Республики Узбекистан в соответствии со стандартами Всемирной организации здравоохранения «Необходимая фармакопейная практика» (GPhP) на всех этапах разработки, подготовки и оценки нормативных документов по контролю качества лекарственных средств, производимых местными фармацевтическими компаниями и импортируемых в страну, и служит основанием для применения.
Во исполнение Закона Республики Узбекистан «О государственном языке» (№ 167-I от 21 декабря 1995 г.) и Указа Президента Республики Узбекистан от 21 октября 2019 года № УП-5850 «О мерах по радикальному повышению роли и авторитета узбекского языка в качестве государственного языка», первая редакция Государственной фармакопеи Республики Узбекистан разработана на государственном языке.
В соответствии с указанным приказом с 1 марта 2021 года обеспечить выполнение требований Государственной фармакопеи Республики Узбекистан в процессе подготовки, экспертизы и утверждения нормативных документов отечественных и зарубежных лекарственных средств и изделий медицинского назначения, представляемых на государственную регистрацию в Республике Узбекистан. Задача по гармонизации нормативных актов отечественных и зарубежных лекарственных средств и изделий медицинского назначения, прошедших государственную регистрацию до 1 марта 2021 года с Государственной фармакопеей Республики Узбекистан будет реализована до 1 марта 2026 года.
Поэтому для удобства фармацевтов, в том числе иностранных специалистов, работающих на фармацевтическом рынке Узбекистана, а также с учётом того, что тексты Государственной фармакопеи используются не только при лабораторных анализах, но и на всех этапах обращения лекарственных средств, мы также сочли целесообразным опубликовать его на русском языке.
Первый том первого издания Государственной фармакопеи Республики Узбекистан состоит из 5 глав, 40 разделов и около 1200 страниц текстов монографий на узбекском языке и соответственно на русском языке.
Первый том Государственной фармакопеи содержит общие методы анализа, в том числе физические, химические, физико-химические, биологические, фармакогностические, фармацевтические-технологические, иммунобиологические и другие методы исследования, а также оборудования, реагенты, специальные растворы для проведения исследований. Этот том также включает общие фармакопейные статьи о лекарственных формах, иммунобиологических, радиофармацевтических препаратах и ​​сопутствующую информацию.
В соответствии с указанным приказом, Государственная фармакопея Республики Узбекистан продолжит разработку Государственной фармакопеи, подготовку к публикации (переизданию), внесение в неё отдельных изменений и дополнений, а также будет заниматься подготовкой к согласованию второго тома Государственной фармакопеи до 31 декабря 2021 года и третьего тома Государственной фармакопеи до 31 декабря 2022 года. Второй том Государственной фармакопеи будет включать частные фармакопейные статьи о лекарственных формах и субстанциях, а третий том, который будет подготовлен к публикации, будет включать частные фармакопейные статьи о лекарственном растительном сырье, растительных препаратах, а также иммунологических, биологических и радиофармацевтических препаратах.
Кроме того, на редакцию Государственной фармакопеи возложены задачи по регулярному внесению дополнений и изменений в общие и частные статьи Государственной фармакопеи путём анализа изменений и дополнений в 10-издании Европейской фармакопеи, а также в Фармакопеях Евразийского экономического союза с учётом внутренних условий республики.
Статьи (монографии) общей фармакопеи, включенные в первый том первого издания Государственной фармакопеи Республики Узбекистан, доводятся до сведения заинтересованных организаций и учреждений путем размещения их на веб-сайтах www.uzpharmagency.uz и www.uzpharm-control.uz на узбекском (государственном) и русском языках. Подготовленный к печати первый том первого издания Государственной фармакопеи Республики Узбекистан будет издан тиражом 500 экземпляров в качественной печати.
Кроме того, будут организованы специальные семинары для должностных лиц организаций и учреждений, занимающихся исследованиями в области разработки местных лекарств, организаций и учреждений, которые производят лекарственные средства и изделия медицинского назначения и контролируют их качество.
С.Х.Кариев - Директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли
Ш.Х.Абдуганиев - Директор ГУП “Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники”