Давлат маркази мутахассислари ҳалқаро конференцияда иштирок этишди
Жорий йилнинг 8 декабр куни Беларусь Республикасининг Минск шаҳрида “Дори воситаларига нисбатан референт нарх шакллантириш. Тажриба ва муаммоларни ўрганиш” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди. Унда Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш Давлат маркази мутахассислари Агзам Нартаев ҳамда Равшан Ҳамидовлар иштирок этишди.
Конференция доирасида дори воситаларига чекланган нархларни қайд этиш ва қайта қайд этиш, шу билан бирга нарх белгилашдаги ёндашувлар, референт нарх шакллантириш тизимининг натижадорлиги, Белоруссия Республикасида чекланган нархларни қайта қайд этишнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, Давлат маркази мутахассислари дори воситаларини ишлаб чиқариш жараёнларида маркировкалаш тизимини жорий қилган Белоруссиянинг “Лекфарм” МЧЖ корхонасига ташриф буюришди ҳамда иккиламчи ва бирламчи қадоқларда ишлаб чиқарилган дори воситаларини маркировкалаш жараёни билан яқиндан танишишди.

Specialists of the State Center participated in the international conference
On December 8 of this year, Agzam Nartaev and Ravshan Hamidov, specialists of the State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Products, and Equipment, took part in an international conference that discussed the "Formation of the reference price for medicines: Sharing experience and the studying the problems" in Minsk, Belarus.
Within the framework of the conference, experts shared their views on the registration and re-registration of limited prices for medicinal products and approaches to pricing. They also focused on the effectiveness of the reference price formation system and actual issues of re-registration of limited prices in the Republic of Belarus.
Also, experts of the State Center visited the Belarusian enterprise "Lekfarm" LLC, which introduced the marking system in the production processes of medicines and got acquainted with the process of marking medicinal drugs produced in secondary and primary packaging.