Эркин иқтисодий зоналар ҳудудидаги фаолият учун қандай имтиёз ва имкониятлар берилган?
Эркин иқтисодий зоналар ҳудудида имтиёз ва преференциялар Ўзбекистон Республикаси Президентининг 26.10.2016 йилдаги ПФ-4853-сон Фармонида эркин иқтисодий зоналар иштирокчи корхоналари қуйидагилардан:
➖ ер солиғи, даромад солиғи, юридик шахслар мулк солиғи, ободонлаштириш ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш солиғи, микрофирмалар ва кичик корхоналар учун ягона солиқ тўлови, шунингдек, Республика йўл жамғармаси ва Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги таълим ва тиббиёт муассасаларининг моддий-техника базасини ривожлантириш жамғармасига мажбурий ажратмаларидан;
➖ бўшаб қоладиган маблағларни янги корхоналарни ташкил этиш, шунингдек, мавжуд ишлаб чиқаришларни модернизациялаш, реконструкция қилиш ва техник, технологик қайта жиҳозлаш, кенгайтириш, ишлаб чиқариш биноларини қуриш, ўз ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун зарур хом ашё ва материаллар харид қилишга мақсадли йўналтирган ҳолда ўз ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун олиб кириладиган ускуналар, хом ашё, материаллар ҳамда бутловчи буюмларни, маҳсулот экспорт қилинганда вужудга келадиган қўшилган қиймат солиғининг манфий суммаси қайтарилмаслиги ҳуқуқи билан божхона тўловларидан (божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари);
➖ мамлакатимизда ишлаб чиқарилмайдиган ва лойиҳаларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳузуридаги «Лойиҳалар ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш маркази» ДУКнинг товарлар рўйхатини комплекс экспертиза қилиш натижалари бўйича ижобий хулосаси бўлган тақдирда четдан келтириладиган қурилиш материалларини божхона тўловларидан (божхонада расмийлаштириш йиғимлари бундан мустасно);.
✅ ЭИЗда имтиёзлар киритилган инвестициялар ҳажмига қараб 3 йилдан 10 йил муддатгача, жумладан:
➖ 300 минг АҚШ долларидан 3 миллион АҚШ долларигача ҳажмдаги инвестициялар — 3 йил муддатга;
➖ 3 миллион АҚШ долларидан 5 миллион АҚШ долларигача ҳажмдаги инвестициялар — 5 йил муддатга;
➖ 5 миллион АҚШ долларидан 10 миллион АҚШ долларигача ҳажмдаги инвестициялар — 7 йил муддатга;
➖ 10 миллион ва ундан кўп АҚШ доллари ҳажмидаги инвестициялар сўнгги 5 йилда амалдаги ставкалардан 50 фоиз кам ҳажмдаги даромад солиғи ва ягона солиқ тўлови ставкалари қўлланган ҳолда — 10 йил муддатга берилади.
➖ ЭИЗда иштирок этаётган корхоналар эркин иқтисодий зоналар фаолияти давомида экспортга йўналтириладиган маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун олиб келинадиган хом ашё, материал ва бутловчи буюмлар учун божхона тўловлари тўлашдан (божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) озод этилади.
➖ Давлат эркин иқтисодий зоналарнинг қатнашчиларининг муҳнадислик-коммуникация тармоқларга, уларни ишлаб чиқариш майдончаларига ўз вақтида туташтирган ҳолда, кафолатли уланишини таъминлайди.

What Benefits and Preferences Are Provided to Businesses Operating on the Territory of Free Economic Zones?
Benefits and preferences provided to enterprises operating on the territory of free economic zones in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 26, 2016 No. DP-4853:
• exemption from land tax, income tax, property tax for legal entities, tax on the improvement and development of social infrastructure, a single tax payment for micro and small enterprises, as well as from mandatory contributions to the Republican Road Fund, off-budget Fund for the Development of Logistical Base of Educational and Medical Institutions under the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan;
• exemption from customs payments (except for customs clearance fees) for equipment, raw materials, materials and components imported for their own production needs, with the targeted use of the released funds for the creation of new ones, as well as modernization, reconstruction, technical and technological re-equipment, expansion of existing production facilities, construction of industrial buildings, purchase of raw materials and materials necessary for their own production needs, without the right to return the negative amount of value added tax arising from the export of products;
• exemption from customs duties (excluding customs clearance fees) for imported building materials that are not produced in the country and have a positive conclusion based on the results of a comprehensive examination of the list of goods of the State Unitary Enterprise ‘Center for Comprehensive Expertise of Projects and Import Contracts’ under the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan.
The following benefits and preferences are given from 3 to 10 years, depending on the amount of investment in the FEZ:
• investments in the amount of USD 300 thousand to USD 3 million - for a period of 3 years;
• investments in the amount of USD 3 million to USD 5 million - for a period of 5 years;
• investments in the amount of USD 5 million to USD 10 million - for a period of 7 years;
• investments in the amount of USD 10 million and more - for a period of 10 years with the application of income tax and single tax rates 50% lower than the current rates for the last 5 years;
• enterprises participating in the FEZ are exempted from paying customs duties (except for customs clearance fees) on raw materials, materials and components imported for the production of export-oriented products during the period of functioning of free economic zones;
• the government ensures guaranteed connection of the participants of free economic zones to engineering and communication networks, their timely connection to production sites.