Эркин иқтисодий зоналар ҳудудидаги фаолият учун қандай имтиёз ва имкониятлар берилган?
Эркин иқтисодий зоналар ҳудудида имтиёз ва преференциялар Ўзбекистон Республикаси Президентининг 26.10.2016 йилдаги ПФ-4853-сон Фармонида эркин иқтисодий зоналар иштирокчи корхоналари қуйидагилардан:
➖ ер солиғи, даромад солиғи, юридик шахслар мулк солиғи, ободонлаштириш ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш солиғи, микрофирмалар ва кичик корхоналар учун ягона солиқ тўлови, шунингдек, Республика йўл жамғармаси ва Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги таълим ва тиббиёт муассасаларининг моддий-техника базасини ривожлантириш жамғармасига мажбурий ажратмаларидан;
➖ бўшаб қоладиган маблағларни янги корхоналарни ташкил этиш, шунингдек, мавжуд ишлаб чиқаришларни модернизациялаш, реконструкция қилиш ва техник, технологик қайта жиҳозлаш, кенгайтириш, ишлаб чиқариш биноларини қуриш, ўз ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун зарур хом ашё ва материаллар харид қилишга мақсадли йўналтирган ҳолда ўз ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун олиб кириладиган ускуналар, хом ашё, материаллар ҳамда бутловчи буюмларни, маҳсулот экспорт қилинганда вужудга келадиган қўшилган қиймат солиғининг манфий суммаси қайтарилмаслиги ҳуқуқи билан божхона тўловларидан (божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари);
➖ мамлакатимизда ишлаб чиқарилмайдиган ва лойиҳаларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳузуридаги «Лойиҳалар ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш маркази» ДУКнинг товарлар рўйхатини комплекс экспертиза қилиш натижалари бўйича ижобий хулосаси бўлган тақдирда четдан келтириладиган қурилиш материалларини божхона тўловларидан (божхонада расмийлаштириш йиғимлари бундан мустасно);.
✅ ЭИЗда имтиёзлар киритилган инвестициялар ҳажмига қараб 3 йилдан 10 йил муддатгача, жумладан:
➖ 300 минг АҚШ долларидан 3 миллион АҚШ долларигача ҳажмдаги инвестициялар — 3 йил муддатга;
➖ 3 миллион АҚШ долларидан 5 миллион АҚШ долларигача ҳажмдаги инвестициялар — 5 йил муддатга;
➖ 5 миллион АҚШ долларидан 10 миллион АҚШ долларигача ҳажмдаги инвестициялар — 7 йил муддатга;
➖ 10 миллион ва ундан кўп АҚШ доллари ҳажмидаги инвестициялар сўнгги 5 йилда амалдаги ставкалардан 50 фоиз кам ҳажмдаги даромад солиғи ва ягона солиқ тўлови ставкалари қўлланган ҳолда — 10 йил муддатга берилади.
➖ ЭИЗда иштирок этаётган корхоналар эркин иқтисодий зоналар фаолияти давомида экспортга йўналтириладиган маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун олиб келинадиган хом ашё, материал ва бутловчи буюмлар учун божхона тўловлари тўлашдан (божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) озод этилади.
➖ Давлат эркин иқтисодий зоналарнинг қатнашчиларининг муҳнадислик-коммуникация тармоқларга, уларни ишлаб чиқариш майдончаларига ўз вақтида туташтирган ҳолда, кафолатли уланишини таъминлайди.

Какие льготы и преференции предоставляются для ведения деятельности на территории свободных экономических зон?
Льготы и преференции, предоставляемые предприятиям, ведущим деятельность на территории свободных экономических зон согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 26 октября 2016 года № УП-4853:
• освобождение от уплаты земельного налога, налога на прибыль, налога на имущество для юридических лиц, налога на благоустройство и развитие социальной инфраструктуры, единого налогового платежа для микро и малых предприятий, а также от обязательных отчислений в Республиканский дорожный фонд, внебюджетный Фонд развития материально-технической базы образовательных и медицинских учреждений при Министерстве финансов Республики Узбекистан;
• освобождение от таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) за оборудование, сырье, материалы и комплектующие изделия, завозимые для собственных производственных нужд, с целевым направлением высвобождаемых средств на создание новых, а также модернизацию, реконструкцию, техническое и технологическое перевооружение, расширение действующих производств, строительство производственных зданий, приобретение сырья и материалов, необходимых для собственных производственных нужд, без права возврата отрицательной суммы налога на добавленную стоимость, возникающей при экспорте продукции;
• освобождение от уплаты таможенных пошлин (без учета платы за таможенное оформление) на ввозимые строительные материалы, не производимые в стране и имеющие положительное заключение по результатам комплексной экспертизы перечня товаров ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан.
Следующие льготы и преференции от 3 до 10 лет в зависимости от суммы инвестиций в СЭЗ:
• инвестиции в размере от 300 тысяч долларов США до 3 миллионов долларов США - сроком на 3 года;
• инвестиции в размере от 3 миллионов долларов США до 5 миллионов долларов США - сроком на 5 лет;
• инвестиции в размере от 5 миллионов долларов США до 10 миллионов долларов США - сроком на 7 лет;
• инвестиции в размере 10 миллионов долларов США и более выдаются сроком на 10 лет с применением ставок налога на прибыль и единого налога в размере на 50% ниже действующих ставок за последние 5 лет;
• предприятия, участвующие в СЭЗ, освобождаются от уплаты таможенных пошлин (кроме сборов за таможенное оформление) на сырье, материалы и комплектующие, ввозимые для производства экспортно-ориентированной продукции в период функционирования свободных экономических зон;
• государство обеспечивает гарантированное подключение участников свободных экономических зон к инженерным и коммуникационным сетям, своевременное их подключение к производственным площадкам.