Ҳиндистонда “IPHEX ва Global Regulators Conclave” Глобал регуляторлар конклави ўтказилди
Ҳиндистоннинг дори воситаларни тартибга солувчи миллий органи ҳамда Ҳиндистон ҳукуматининг Савдо саноат вазирлиги томонидан ташкил этилган Ҳиндистон фармацeвтика маҳсулотлари экспортини ривожлантириш кeнгаши (Pharmexcil) томонидан жорий йилнинг 21-23 сентябр кунлари Нью-Деҳли шаҳрида “IPHEX ва Global Regulators Conclave” Глобал регуляторлар конклави ўтказилди.
“Pharmexcil” кенгашининг расмий таклифига биноан мазкур анжуманда Ўзбекистондан Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ҳузуридаги “Зарур амалиётлар маркази” директори Азиз Дўсматов ва “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази” Фармакопея қўмитаси раиси ўринбосари Улуғбек Яхъяевлар ўз маърузаси билан иштирок этди.
Маълумот учун, Глобал регуляторлар конклавининг асосий йўналишлари:
▪️ ҳудудлар ичида ва ўртасида тартибга солиш стандартларини уйғунлаштириш бўйича мумкин бўлган ҳамкорлик;
▪️ тиббий маҳсулотларга қулай фойдаланиш учун ўзаро ишонч механизми;
▪️ тиббий маҳсулотлар учун таъминот занжирининг мустаҳкамлигини таъминлаш;
▪️ ҳудудлар бўйлаб ривожланаётган меъёрий ўзгаришлар ҳақида хабардорликни ошириш масалаларни ўз ичига олади.

Trade Fair: IPHEX and Global Regulators Conclave held in India
IPHEX and Global Regulators Conclave, an international pharma and healthcare exhibition, was held in New Delhi on September 21-23 this year. Indian Pharmaceutical Products Export Promotion Council (Pharmexcil), under India's national drug regulatory body and the Ministry of Commerce and Industry of the Government of India, organized this significant event.
According to the official invitation of the "Pharmexcil" board, Aziz Dosmatov, director of the "Center for Necessary Practices" under the Pharmaceutical Network Development Agency of Uzbekistan, and Ulug'bek Yakhyaev, the deputy chairman of the Pharmacopoeia Committee of the "State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Products, and Medical Equipment" took part in this fair.