Ишлаб чиқаришда фармакологик назорат тизимини жорий этиш мавзусида семинар ўтказилди
"Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш Давлат маркази"да “Қандай қилиб фармакологик назорат бўйича ваколатли шахс бўлиш мумкин? Ишлаб чиқаришда фармакологик назорат тизимини жорий этиш" мавзусида семинар ўтказилди.
Тадбирда Хорижий фармацевтика компаниялари ва ишлаб чиқарувчиларининг ваколатхоналари ассоциацияси раҳбари Муҳаббат Акбарова, Миллий фармаконазорат илмий маркази бош директори, RQA, ISOP ассоциацияси аъзоси Анатолий Крашенинников ҳамда Давлат маркази Фармакологик назорат бўлими бошлиғи Эльвира Свечникова, шунингдек, Давлат марказининг Фармакология қўмитаси ходимлари, Хорижий фармацевтика компаниялари ва ишлаб чиқарувчиларининг 40 га яқин вакиллари иштирок этишди.
Семинар аввалида Фармакологик назорат бўлими бошлиғи Эльвира Свечникова фармаконазорат ўзи нима, фармаконазорат тизмини асосий мақсади, Ўзбекситон Республикасида фармаконазорат бўйича меъёрий хужжатлар уларнинг қисқача мазмуни, фармаконазорат тизимини ривожлантиришдаги истиқболлар, ишлаб чиқарувчилар томонидан фармаконазорат тизимини йўлга қўйишдаги тамойиллар, фармаконазорат тизими таркибий қисмлари, фармаконазорат тизимидаги ҳужжатлар бўйича маълумот берди.
Шундан сўнг фармацевтика фанлари доктори Анатолий Крашенинников фармаконазорат тизимига қўйиладиган меъёрий талаблар, фармаконазорат бўйича ваколатли шахснинг компания ташкилий тузилмасидаги ўрни, фармаконазорат бўйича ваколатли шахснинг вазифалари, фармаконазоратда ваколатли шахс мажбурияти бўйича маъруза қилди.
Тадбир давомида иштирокчилар, шу жумладан “Zoom” платформаси орқали уланган 50га яқин қатнашчиларни қизиқтирган саволларга жавоб берилди.

Pharmaceutical companies and experts discussed the introduction of the pharmacological control system in production during a seminar
Experts in Pharmaceuticals discussed "How to become an authorized person on pharmacological control? Introduction of the pharmacological control system in production" at the seminar held at the "State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Products, and Medical Equipment."
At the event, the head of the Association of Representative Offices of Foreign Pharmaceutical Companies and Manufacturers, Muhabbat Akbarova, general director of the National Pharmacological Research Center, RQA, member of the ISOP Association Anatoly Krasheninnikov and head of the Pharmacological Control Department of the State Center Elvira Svechnikova, as well as employees of the Pharmacological Committee of the State Center, about 40 representatives of foreign pharmaceutical companies and manufacturers participated.
At the beginning of the seminar, Elvira Svechnikova, the head of the Department of Pharmacological Control, explained what pharmacy control is. She noted the primary purpose of the pharmacy control system, their summary of normative documents on pharmacy control in the Republic of Uzbekistan, prospects for the development of the pharmacy control system, and the implementation of the pharmacy control system by manufacturers. In addition, she provided information on the principles of performance, the pharmaco-control system's components, and the pharmaco-control system's documents.
After that, Anatoly Krasheninnikov, Doctor of Pharmaceutical Sciences, reported on the regulatory requirements for the pharmacy control system, the role of the authorized person in pharmacy control in the organizational structure of the company, the duties of the authorized person in pharmacy control, and the obligations of the authorized person in pharmacy control.
The participants' questions, including about 50 participants connected through the "Zoom" platform, were answered during the event.