Хориждан чартер рейслар орқали кириб келаётган фуқаролар ўзлари билан шахсий фойдаланиши учун қанча миқдорда дори воситалари ва тиббий буюмларни олиб кириши мумкин?
Вазирлар Маҳкамасининг 2016 йил 8 июндаги 191-сон “Дори воситалари ва тиббий буюмларни жисмоний шахслар томонидан шахсий фойдаланиш учун олиб кириш ҳамда олиб чиқиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги Қарорига мувофиқ, яшаш ёки бўлиш мамлакати тиббиёт муассасаси томонидан берилган ҳужжат тақдим этилмасдан қуйидагилар жисмоний шахслар томонидан шахсий фойдаланиш учун олиб ўтилиши мумкин:
- турли номдаги 10 тагача дори препаратларидан иборат дори воситалари ва уларнинг ҳар бири учун 5 ўрамдан ортиқ бўлмаган дори воситалари;
- 5 бирликдан ортиқ бўлмаган тиббий буюмлар.
Бунда бир ўрамда:
- қаттиқ (таблеткалар, дражелар, гранулалар, кукунлар, капсулалар) дори шакллари учун — 100 бирликдан ортиқ эмас;
- эритма тайёрлаш учун қўлланиладиган кукунлар учун — 500 граммдан ортиқ эмас;
- гранула шаклдаги гомеопатик дори воситалари учун — 50 граммдан ортиқ эмас;
- инфузион эритмалар ва орал (оғиз орқали) қўлланиладиган эритмалар учун — 500 миллилитрдан ортиқ эмас;
- инъекциялар учун эритмалар — 10 ампуладан ёки 10 флакондан ортиқ эмас;
- ташқи дорилар учун — 200 миллилитрдан ёки 200 граммдан ортиқ эмас.
Дори воситалари ва тиббий буюмлар ишлаб чиқарувчининг ўрамида бўлиши керак. Дори воситаларини юқорида кўрсатилганидан ортиқ миқдорда олиб кириш ва олиб чиқишда жисмоний шахслар божхона органларига бўлиш ёки яшаш мамлакатининг тиббиёт муассасасидан унинг шахсий фойдаланиши учун мўлжалланган дори воситасининг номини, унинг доривор шаклини ва даволаш курсига тавсия қилинган миқдорини кўрсатган ҳолда муайян жисмоний шахсга берилган ҳужжатни тақдим этадилар.
Халқаро қатнайдиган денгиз (дарё) кемаларида, самолётларда тиббий дорилар қутичасида гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддаларининг чекланган миқдорини олиб кириш ва олиб чиқиш тегишли транспорт воситалари рўйхатдан ўтказилган давлатнинг қонун ҳужжатларида белгиланган назорат чораларига риоя этилган ҳолда лицензиясиз амалга оширилади.

Какое количество медикаментов и медицинских изделий граждане могут привозить из-за границы для личного пользования?
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров №191 от 8 июня 2016 года «Об утверждении Положения о порядке ввоза и вывоза лекарственных средств и медицинских изделий для личного пользования физическими лицами», разрешён ввоз следующего количества медикаментов, без предписания медицинского учреждения в месте пребывания или проживания, для личного пользования:
• лекарственные средства до 10 препаратов разных наименований и не более 5 упаковок для каждого из них;
• не более 5 единиц изделий медицинского назначения.
В одной упаковке:
• твердые лекарственные формы (таблетки, драже, гранулы, порошки, капсулы) - не более 100 единиц;
• порошки, используемого для приготовления раствора - не более 500 грамм;
• гомеопатические препараты в гранулированной форме - не более 50 грамм;
• инфузионные растворы и растворы для приёма внутрь - не более 500 миллилитров;
• растворы для инъекций - не более 10 ампул или 10 флаконов;
• препараты для наружного применения - не более 200 миллилитров или 200 граммов.
Лекарства и медицинские изделия должны быть в упаковке производителя. При ввозе и вывозе лекарств, превышающих вышеуказанные, физические лица должны предоставить в таможенные органы документ, выданный конкретному физическому лицу, с указанием наименования лекарственного препарата, его лекарственной формы и количества, рекомендованного для курса лечения от медицинского учреждения страны пребывания или проживания.
Ввоз и вывоз ограниченного количества наркотических средств и психотропных веществ в ящике с лекарственными средствами на международных морских (речных) судах, самолётах осуществляется без лицензии в соответствии с мерами контроля, установленными законодательством государства регистрации соответствующих транспортных средств.