Ўзбекистондаги илк GLP сертификати DVSIM лабораториясига тақдим қилинди
Жорий йилнинг 28 сентябрь санасида “Зарур амалиётлар маркази” ДУК томонидан юртимизда фаолият юритаётган 4 та ишлаб чиқарувчи корхонага GMP, 3 та дистрибюторга GDP ва илк бор  клиник олди тадқиқотлар лабораториясига GLP сертификатлари  тақдим  этилди.
Хусусан, Ўзбекистон–Россия–Буюк Британия қўшма корхонаси бўлган "Reka-Med Farm" МЧЖ ҚК катта ҳажмли суюқ дори шаклларини; Марказий Осиёдаги йирик фармацевтик компаниялардан бири бўлган "Merry Med Farm"  МЧЖ ностерил дори воситаларини; 5 та фармакологик гуруҳга мансуб дори воситаларини ишлаб чиқарувчи "OKS MASSAGET"  МЧЖ ҳам ностерил дори воситаларини ва  10 йилдан буён самарали фаолият юритиб келаётган "ATM SANITA PHARMA" МЧЖ ХК стерил дори воситаларини ишлаб чиқариш линияси учун GMP сертификатини қўлга киритди.
Маҳаллий ва чет элдан келтирилган дори воситалари улгуржи савдоси билан шуғулланувчи "Curatio Pharm" МЧЖ ва "PHARMHEALTH" МЧЖ ХК ҳамда тайёр дори воситалари ва тиббий буюмларни улгуржи реализация қилиш билан шуғулланувчи "Aziya Pharm Lyuks"  МЧЖ дистрибьюторлик фаолияти учун GDP сертификатига эга бўлди.
Дунёнинг етук илғор компаниялари томонидан ишлаб чиқарилган замонавий лаборатория асбоб-ускуналари ва Mеrk компаниясининг 400 дан ортиқ кимёвий реагентлари билан таъминланган "Dori Vositalarini Standartlashtirish Ilmiy Markazi"  МЧЖ га Ўзбекистонда биринчи бўлиб дори воситаларини яратиш бўйича илмий тадқиқот ишларини амалга ошириш ва сифатини назорат қилиш, фармацевтик фаолиятларини амалга ошириш учун GLP сертификати топиширилди.
Эслатиб ўтамиз,  Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2022 — 2026 йилларда республиканинг фармацевтика тармоғини жадал ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-55-сон фармонига мувофиқ фармацевтика тармоғи ва республика соғлиқни сақлаш тизимидаги ташкилотларнинг бари 2024 йил 1 январга қадар зарур амалиётлар (GxP) талабларига мувофиқ мажбурий сертификатлашдан ўтишлари даркор.

DVSIM laboratory receives the first GLP certificate in Uzbekistan
On September 28 of this year, the "Center for Necessary Practices" SUE presented GMP certificates to 4 manufacturing enterprises operating in our country, GDP certificates to 3 distributors, and GLP certificates to the pre-clinical research laboratory for the first time.
In particular, "Reka-Med Farm" LLC, (a joint venture of Uzbekistan-Russia-Great Britain, produces bulk liquid drug forms) "Merry Med Farm" LLC, (one of the largest pharmaceutical companies in Central Asia, which makes non-sterile drugs) "OKS MASSAGET" LLC, (a manufacturer of drugs belonging to 5 pharmacological groups) and "ATM SANITA PHARMA" LLC, (which has been operating effectively for ten years) also receive a GMP certificate.
"Curatio Pharm" LLC and "PHARMHEALTH" LLC, engaged in the wholesale trade of domestic and foreign drugs, and "Aziya Pharm Lux" LLC, engaged in the wholesale sale of finished medicines and medical supplies, received a GDP certificate for distribution activities.
"Scientific Center for Standardization of Medicines" LLC, equipped with a modern laboratory and possesses more than 400 chemical reagents of Merck company, is the first in Uzbekistan to carry out scientific research on the creation of medicines and quality control, and pharmaceutical activities, receive a GLP certificate.
We remind you that following the decree of the President of the Republic of Uzbekistan, "On additional measures related to the rapid development of the pharmaceutical industry of the Republic in 2022-2026," No. PF-55, the pharmaceutical industry, and all organizations in the healthcare system of the Republic are required to implement (GxP) until January 1, 2024, and must undergo mandatory certification according to the requirements.