«Бойсун-фарм» эркин иқтисодий зонаси дирекцияси фаолиятининг асосий йўналишлари нималардан иборат?
Президентимизнинг 2017 йил 3 майдаги ПФ-5032-сонли фармойиши билан Сурхондарё вилояти Бойсун тумани, «Сайроб» ширкат хўжалиги «Хўжабулғон» участкасида 39 гектар ҳудудда «Бойсун-фарм» эркин иқтисодий зонасини ташкил этилган бўлиб, туманни фармацевтика саноати марказига айлантириш, хорижий инвестициялар жалб этиш, янги иш ўринларини ташкил қилиш мақсадида 15 хил тиббиёт буюмлар ва дори-дармон воситаларини ишлаб чиқаришга ихтисослашган корхоналар ташкиллаштириш бўйича 44,2 млн. АҚШ доллари қийматидаги лойиха сметаси ишлаб чиқилган.
Дирекция фаолиятининг асосий йўналишлари эса қўйидагилардан иборат:
"Бойсун-фарм" ЭИЗ қатнашчиларини рўйхатдан ўтказиш ва уларнинг реестрини юритиш, уларга тегишли гувоҳномалар бериш;
"Бойсун-фарм" ЭИЗ ҳудудида "Бойсун-фарм" ЭИЗ қатнашчилари ҳисобланмайдиган бошқа хўжалик юритувчи субъектлар ҳисобини юритиш;
белгиланган тартибда танланган инвесторлар билан Сурхондарё вилоятининг эркин иқтисодий зоналари ва кичик саноат зоналари Маъмурий кенгаши (кейинги ўринларда Маъмурий кенгаш деб аталади) қарорларига мувофиқ "Бойсун-фарм" ЭИЗ ҳудудида инвестиция киритиш тўғрисида битимлар, "Бойсун-фарм" ЭИЗ қатнашчилари билан давлат мулки бўлган фаолият кўрсатмаётган ташкилотларни ва мол-мулкни нулга тенг харид қиймати бўйича сотиш тўғрисида шартномалар тузиш;
белгиланган тартибда танланган инвесторлар томонидан ўз зиммасига қабул қилган мажбуриятларнинг зарур даражада бажарилишини назорат қилиш, кейинчалик унинг натижаларини Маъмурий кенгашга тақдим этиш;
"Бойсун-фарм" ЭИЗ ҳудудида фармацевтика маҳсулотлари, дори воситалари ва тиббий буюмлар ишлаб чиқариш бўйича инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун хорижий ва маҳаллий инвесторларни қидириш ва жалб этиш;
ишлаб чиқилган "Бойсун-фарм" ЭИЗ бош режаси ва Маъмурий кенгаш қарорлари билан маъқулланган инвестиция лойиҳаларини жойлаштириш;
доривор ўсимликларнинг саноат плантациялари ташкил этилишида иштирок этиш, кейинчалик дори воситалари чуқур қайта ишланиши ва ишлаб чиқарилишини ташкил этиш;
"Бойсун-фарм" ЭИЗ ҳудудида жойлашган давлат мулки бўлган кўчмас мулк объектларини Дирекцияга берилган ваколатлар доирасида бошқариш;
"Бойсун-фарм" ЭИЗ қатнашчиларига инвестиция лойиҳаларини ўз вақтида амалга ошириш, ташкилотларни ишга тушириш ва уларнинг фаолияти учун зарур бўлган инфратузилма (электр энергияси, газ ва сув таъминоти, канализация, кириш йўллари ва бошқалар) билан таъминлаш билан боғлиқ масалаларни ҳал этишда кўмаклашиш;
"Бойсун-фарм" ЭИЗ қатнашчиларига, шу жумладан давлат органларида уларнинг манфаатларини ифодалаш йўли билан хизматлар кўрсатиш;
Маъмурий кенгаш ваколатларига кирувчи масалалар бўйича унинг мажлисларида кўриб чиқиш учун материаллар тайёрлаш;
"Бойсун-фарм" ЭИЗ фаолиятини оператив бошқариш бўйича бошқа функцияларни амалга ошириш.
Қонун ҳужжатларида ушбу Уставда назарда тутилган тегишли фаолият турининг лицензияланиши зарурлиги белгиланган тақдирда, Дирекция фаолиятнинг ушбу турини лицензия олмасдан, тегишли лицензияловчи орган билан тузилган лицензия битими асосида амалга оширишга ҳақлидир.
Дирекция Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатларида тақиқланмаган фаолиятнинг бошқа турларини амалга ошириши мумкин.

What Are the Main Activities of the Directorate of Boysun-Pharm Free Economic Zone?
On May 3, 2017, the President of the Republic of Uzbekistan signed a Decree No. DP-5032 on the creation of Boysun-Pharm Free Economic Zone, for which it was allocated 39 hectares of land in Boysun District, Surkhandarya Region. The main goal was to turn the district into the pharmaceutical industry center, attract foreign investment and create new jobs. The project, worth USD 44.2 million, made to launch enterprises for the production of 15 types of medical products and medicines.
The main activities of the FEZ Directorate are:
• registration and maintenance of the register of participants in Boysun-Pharm FEZ, issuance of relevant certificates to them;
• keeping records of other business entities on the territory of the zone that are not members of Boysun-Pharm FEZ;
• signing agreements with investors selected in accordance with the decisions of the Administrative Council of free economic zones and small industrial zones of Surkhandarya region, concluding contracts for the sale of inactive organizations and property at a zero purchase price;
• control over the necessary fulfillment of obligations assumed by investors, with the subsequent presentation of its results to the Administrative Council;
• search and attraction of foreign and domestic investors for the implementation of investment projects for the production of pharmaceuticals, medicines and medical products on the territory of Boysun-Pharm FEZ;
• placement of investment projects approved by the developed general plan of Boysun-Pharm FEZ and decisions of the Administrative Council;
• participation in the creation of industrial plantations of medicinal plants, the organization of subsequent deep processing and production of medicinal products;
• management of state real estate located on the territory of Boysun-Pharm FEZ within the powers delegated to the Directorate;
• assistance to the participants of Boysun-Pharm FEZ in the timely implementation of investment projects, launching organizations and solving issues related to the provision of infrastructure necessary for their activities (electricity, gas and water supply, sewerage, access roads, etc.);
• providing services to the participants of Boysun-Pharm FEZ, including by representing their interests in government agencies;
• preparation of materials for consideration at its meetings on issues related to the competence of the Administrative Council;
• implementation of other functions for the operational management of Boysun-Pharm FEZ.
If the legislation provides for the need to license the relevant type of activity provided for by this Charter, the Directorate has the right to carry out this type of activity without obtaining a license on the basis of a license agreement with the relevant licensing authority.
The Directorate has the right to carry out other activities not prohibited by the legislation of the Republic of Uzbekistan.