Давлат марказининг Самарқанд вилоятидаги шўъба корхонаси ходимлари билан учрашув ташкил этилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 2 апрелдаги “Дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тизимини жорий этиш тўғрисида”ги 149-сонли карорига мувофиқ жорий этилаётган, дори воситaлари ва тиббий буюмларни рақамли маркировкалаш ишлари юзасидан жорий йилнинг 19 сентябр санасида “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш Давлат маркази”нинг Самарқанд вилоятидаги шўъба корхонасида учрашув ташкил этилди.
Учрашув давомида Давлат марказининг Дори воситалари ва тиббиёт буюмларини рақамли маркировкалаш бўлими етакчи мутахассиси Искандар Иногамов томонидан мазкур корхонада фаолият юритаётган ходимларга:
- маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тартиби жорий қилинган кундан бошлаб, мажбурий рақамли маркировкалаш тартиби жорий қилинган кунга қадар ишлаб чиқарилган дори воситалари ва тиббий буюмларни (қадоқда кўрсатилган сана) рақамли маркировкаланмаган ҳолда 90 кун ичида сертификациядан ўтказишга;
- хорижий ишлаб чиқарувчиларга дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тартиби жорий қилинган кунга қадар ишлаб чиқарилган (қадоқда кўрсатилган сана) ва рақамли маркировкаланмаган маҳсулотни 180 кун ичида сертификациядан ўтказиш ҳамда “эркин муомалага чиқариш (импорт)” божхона режимига расмийлаштиришга рухсат берилганлиги юзасидан батафсил тушунтириш берилди.
Шунингдек, Давлат марказининг Самарқанд вилоят шўъба корхонаси Сертификатлаштириш органи ва Синов маркази мутахассилари томонидан берилган саволларга атрофлича жавоблар берилди.
Эслатиб ўтамиз, Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарорига мувофиқ, дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тизими 2022–2025 йиллар давомида босқичма-босқич жорий қилиниши белгиланган бўлиб, Қарорга кўра, 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб иккиламчи (ташқи) қадоқларда ишлаб чиқарилган дори воситалари мажбурий рақамли маркировкаланиши лозим.

Состоялась встреча с представителями Самаркандского областного дочернего предприятия Государственного центра
19 сентября текущего года организована встреча со специалистами Самаркандского областного дочернего предприятия Государственного центра экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, на которой рассмотрены вопросы внедрения системы цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 апреля 2022 года №149 «О введении обязательной системы цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения».
В ходе встречи ведущим специалистом отдела цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения Государственного центра Искандаром Иногамовым даны пояснения о том, что дано разрешение:
— местным производителям в течение 90 дней со дня введения процедуры обязательной цифровой маркировки пройти сертификацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения (дата указана на упаковке) и без цифровой маркировки, произведенных до даты введения процедуры обязательной цифровой маркировки;
—иностранным производителям в течение 180 дней со дня введения процедуры обязательной цифровой маркировки пройти сертификацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения (дата указана на упаковке) и без цифровой маркировки, произведенных до даты введения процедуры обязательной цифровой маркировки, а также оформить таможенный режим «вывод в свободное обращение (импорт)».
Также, были даны подробные ответы на вопросы, заданные экспертами Органа по сертификации и Испытательного центра Самаркандского областного дочернего предприятия Государственного центра.
Напоминаем, что согласно соответствующему постановлению Кабинета Министров, в течение 2022-2025 годов намечено поэтапное внедрение системы обязательной цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения. В соответствии с решением, начиная с 1 сентября 2022 года лекарственные препараты, выпускаемые во вторичной (внешней) упаковке, должны пройти обязательную цифровую маркировку.