Давлат марказининг Самарқанд вилоятидаги шўъба корхонаси ходимлари билан учрашув ташкил этилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 2 апрелдаги “Дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тизимини жорий этиш тўғрисида”ги 149-сонли карорига мувофиқ жорий этилаётган, дори воситaлари ва тиббий буюмларни рақамли маркировкалаш ишлари юзасидан жорий йилнинг 19 сентябр санасида “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш Давлат маркази”нинг Самарқанд вилоятидаги шўъба корхонасида учрашув ташкил этилди.
Учрашув давомида Давлат марказининг Дори воситалари ва тиббиёт буюмларини рақамли маркировкалаш бўлими етакчи мутахассиси Искандар Иногамов томонидан мазкур корхонада фаолият юритаётган ходимларга:
- маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тартиби жорий қилинган кундан бошлаб, мажбурий рақамли маркировкалаш тартиби жорий қилинган кунга қадар ишлаб чиқарилган дори воситалари ва тиббий буюмларни (қадоқда кўрсатилган сана) рақамли маркировкаланмаган ҳолда 90 кун ичида сертификациядан ўтказишга;
- хорижий ишлаб чиқарувчиларга дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тартиби жорий қилинган кунга қадар ишлаб чиқарилган (қадоқда кўрсатилган сана) ва рақамли маркировкаланмаган маҳсулотни 180 кун ичида сертификациядан ўтказиш ҳамда “эркин муомалага чиқариш (импорт)” божхона режимига расмийлаштиришга рухсат берилганлиги юзасидан батафсил тушунтириш берилди.
Шунингдек, Давлат марказининг Самарқанд вилоят шўъба корхонаси Сертификатлаштириш органи ва Синов маркази мутахассилари томонидан берилган саволларга атрофлича жавоблар берилди.
Эслатиб ўтамиз, Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарорига мувофиқ, дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тизими 2022–2025 йиллар давомида босқичма-босқич жорий қилиниши белгиланган бўлиб, Қарорга кўра, 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб иккиламчи (ташқи) қадоқларда ишлаб чиқарилган дори воситалари мажбурий рақамли маркировкаланиши лозим.

The specialists of the Samarkand regional subsidiary of the State Center discussed the issues of the digital marking system
Following the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated April 2, 2022, "On the introduction of the mandatory digital marking system of drugs and medical products," on September 19 of this year, specialists working at the subsidiary of the State Center for Expertise and Standardization of Medical Equipment and Equipment in Samarkand Region brought up the issues of digital marking system during a meeting.
Iskandar Inogamov, the leading specialist of the Department of Digital Marking of Medicines and Medical Products of the State Center, shared the following instruction with the participants.
- Local manufacturers to undergo certification within 90 days from the date of introduction of the mandatory digital marking procedure for drugs and medical products until the date of opening of the digital compulsory marking procedure (the date indicated on the packaging) and without digital marking;
- Explanation of the fact that foreign manufacturers are allowed to undergo certification and customs regime of "free circulation (import)" of products produced before the date of introduction of the mandatory digital marking procedure (date indicated on the packaging) and non-digitally marked products within 180 days given.
Also, organizers gave detailed answers to the questions asked by the experts of the Certification Body of the Samarkand Regional Subsidiary of the State Center and the Testing Center.
We remind you that following the Cabinet of Ministers' relevant decision, the mandatory digital marking system of drugs and medical products is set to be gradually introduced during 2022-2025.