“Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги Қонун маъқулланди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн тўртинчи ялпи мажлисида “Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, бугунги кунда лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор этиш масалалари 2 та қонун, Олий Мажлиснинг 1 та қарори, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 7 та Фармон ва қарорлари, Вазирлар Маҳкамасиниг 2 та қарори ҳамда бошқа бир қатор идоравий ҳужжатлар билан тартибга солиниб келинмоқда.
Хусусан, 2000 йилда қабул қилинган “Фаолиятнинг айрим турларини лицензиялаш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг 2001йил 12 майдаги “Амалга оширилиши учун лицензия талаб қилинадиган фаолият турларининг рўйхати тўғрисида”ги Қарори шулар жумласидан.
Масалага оид қонунчилик ҳужжатларининг кўплиги тадбиркорлик субъектлари ва аҳоли учун турли ноқулайликларни келтириб чиқариши билан бирга коррупция ҳолатларининг ҳам юзага келишига омил бўлиши мумкин.
Ушбу ҳолатлар Сенатнинг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитаси томонидан 2019 йилда Олий Мажлис ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти билан биргаликда ўрганиб чиқилиб, Вазирлар Маҳкамасига тўғридан-тўғри амал қиладиган янги таҳрирдаги қонун лойиҳасини киритиш тавсия этилган эди.
Шунга кўра киритилган Қонун амалдаги иккита қонун, Олий Мажлис Қарори ва бошқа қонунчилик ҳужжатларини бирлаштириш орқали соҳада замон талабига мос, содда тизимни яратмоқда.
Қонун билан лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомилларидан ўтишнинг фақат электрон тарзда ишлайдиган махсус - “Лицензия” ахборот тизими орқали (шунингдек, Ягона интерактив давлат хизматлари портали) амалга оширилиши мустаҳкамлаб қўйилмоқда.
Қонун юридик шахсларнинг филиаллари ва ваколатхоналари учун алоҳида лицензия ва рухсатнома олиш талабини ҳамда лицензия ва рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатларнинг электрон шаклда берилиши муносабати билан лицензия шартномасини тузиш институтини бекор қилмоқда.
Қонун билан илк бор хабардор этиш орқали фаолиятни амалга оширишнинг тартиби ва механизмлари жорий этилмоқда.
Шу билан бирга, лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор этиш тартиб-таомилларини бузганлик учун юридик шахсларга жарима солиш тартиби ҳам белгиланмоқда.
Қонуннинг қабул қилиниши натижасида лицензиялаш ва рухсатнома бериш борасида бюрократик тўсиқлар ва давлат органлари томонидан йўл қўйилиши мумкин бўлган қонун бузиш ҳолатлари бартараф этилиб, тадбиркорларга қулайликлар яратилиши ҳамда барча жараёнлар тўлиқ рақамлаштирилиб, улар шаффофлигининг таъминланиши кутилмоқда.

Одобрен Закон «О лицензионных, разрешительных и уведомительных процедурах»
На четырнадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан рассмотрен Закон Республики Узбекистан «О лицензионных, разрешительных и уведомительных процедурах».
Отмечалось, что на сегодняшний день вопросы лицензирования, выдачи разрешений и уведомления регулируются 2 законами, 1 постановлением Олий Мажлиса, 7 указами и постановлениями Президента Республики Узбекистан, 2 постановлениями Кабинета Министров и другими ведомственными документами.
В частности, это Закон Республики Узбекистан «О лицензировании отдельных видов деятельности», принятый в 2000 году, и Постановление Олий Мажлиса Республики Узбекистан от 12 мая 2001 года «О Перечне видов деятельности, на осуществление которых требуются лицензии».
Множество актов законодательства может вызвать различные неудобства для субъектов предпринимательства и населения, а также стать фактором порождения случаев коррупции.
Эти обстоятельства были изучены Комитетом Сената по вопросам бюджета и экономическим реформ в 2019 году совместно с Институтом проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе и было рекомендовано внести в Кабинет Министров новую редакцию проекта закона прямого действия.
В соответствии с этим внесенный Закон создает простую, современную систему в этой сфере, объединяя два действующих закона, Постановление Олий Мажлиса и другие акты законодательства.
Законом устанавливается порядок лицензирования и выдачи разрешений только через специальную электронную информационную систему «Лицензия» (а также Единый интерактивный портал государственных услуг) с выдачей электронного документа.
Законом отменяется требование необходимости получения отдельных лицензий или разрешительных документов филиалами и представительствами юридических лиц, а также упраздняется институт заключения лицензионного договора в связи с выдачей лицензий и документов разрешительного характера в электронной форме.
Законом впервые вводится порядок и механизмы осуществления деятельности посредством уведомления.
При этом также устанавливается порядок наложения штрафов на юридических лиц за нарушение лицензионных, разрешительных и уведомительных процедур.
В результате принятия Закона будут устранены бюрократические барьеры для лицензирования и выдачи разрешений и возможные нарушения закона государственными органами, будут созданы удобства для предпринимателей, а также все процессы будут полностью оцифрованы и обеспечена их прозрачность.