Ўзбекистон-Венгрия: фармацевтика соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик тўғрисида келишувга эришилди
Жорий йилнинг 16 феврал куни Ўзбекистон ҳукумат делегациясининг Венгрияга ташрифи бошланди. Ўзбекистон Бош вазири ўринбосари, Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов бошчилигидаги делегация таркибига вазирлик ва идоралар раҳбарлари кирди.
Ташрифнинг биринчи кунида ҳукумат делегацияси таркибига кирган Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори Сардор Кариев Дебрецен шаҳрида Дебрецен университети ректори ҳамда “PHARMAPOLIS” инновацион фармацевтика кластери вакиллари билан учрашувлар ўтказди.
Сардор Кариевнинг сўзларига кўра, фармацевтика клатери вакиллари билан учрашув якунлари бўйича Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ва “PHARMAPOLIS” инновацион фармацевтика кластери ўртасида Ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
-Ушбу Меморандум ўзаро манфаатли масалалар бўйича фармацевтика соҳасида маълумотлар алмашинувини, тадқиқотлар ўтказиш ва икки мамлакатнинг таълим муассасалари ва ташкилотлари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш, ўқув дастурларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, мутахассислар малакасини ошириш ва тажриба алмашишни назарда тутади. Шунингдек, қўшма семинарлар ва илмий-амалий тадбирларни ташкил этиш ҳам шулар қаторидандир, - деди Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори.
Сардор Кариев кластер ва университет фаолияти билан яқиндан танишиб, у ердаги лабораторияларнинг иш жараёнини атрофлича ўрганди. Ташриф якунлари бўйича Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори маҳаллий оммавий ахборот воситалари вакилларига интервью берди.
Томонлар имзоланган Меморандум асосида Дебрецен университетининг фармацевтика ва тиббиёт факультетлари филиалларини Ўзбекистонда очиш масаласи бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги Битимни имзолашга келишиб олдилар.

Узбекистан-Венгрия: договорились о взаимовыгодном сотрудничестве в сфере фармацевтики
16 февраля текущего года начался визит правительственной делегации Узбекистана в Венгрию. В состав делегации, возглавляемой заместителем Премьер-министра Узбекистана, министром инвестиций и внешней торговли Сардором Умурзаковым, вошли руководители министерств и ведомств.
В первый день визита Директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли Сардор Кариев, также вошедший в состав правительственной делегации, провёл встречи с Ректором Дебреценского университета и представителями Инновационного фармацевтического кластера “PHARMAPOLIS” в городе Дебрецен.
По словам Сардора Кариева,  по итогам встречи с представителями фармклатера был подписан Меморандум о взаимопонимании между Агентством по развитию фармацевтической отрасли Узбекистана и Инновационным фармацевтическим кластером “PHARMAPOLIS”.
- Данный Меморандум подразумевает обмен информацией в фармацевтической сфере по вопросам, представляющим взаимный интерес, установление прямых контактов между фармацевтическими научно-исследовательскими и образовательными учреждениями и организациями обеих стран, разработку и реализацию программ обучения, повышения квалификации и обмена опытом для фармацевтов, а также организацию совместных семинаров и научных мероприятий, - отметил Директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли.
В рамках встреч был организован тур по кластеру и Университету, где Сардор Кариев детально ознакомился с процессом работы лабораторий.
Стороны договорились на основе Меморандума подписать Соглашение о сотрудничестве по рассмотрению вопроса создания филиала фармацевтических и медицинских факультетов Дебреценского университета в Узбекистане, в рамках визита венгерской делегации в Узбекистан.