Ўзбекистонда бактерия ва вирусдан зарарланишни олдини олувчи тиббий комбинезонлар яратилди
Ўзбек тўқимачилари 100% пахтали гидрофоб матосига асосланган ҳимоя воситаларини ишлаб чиқаришни бошладилар. Бу ҳақда «Ўзтўқимачиликсаноат» уюшмаси матбуот хизмати хабар қилди.
Пахта матоларига махсус ҳимоя хусусиятларини бериш технологиясини қўллаш орқали ишлаб чиқарилган комбинезонлар патоген бактерия ва вирусларни юқтириш хавфини олдини олади. Лойиҳа ташаббускори «Ўзтўқимачиликсаноат» уюшмаси таркибига кирувчи “Cotton Road” қўшма корхонаси бўлиб, ҳозирги вақтда Германиянинг “СHT GmbH” ва Швейцариянинг “CHT Switzerland AG” компаниялари билан тузилган шартномага биноан корхона Европанинг сўнгги «HeiQ Viroblock» инновацион ишланмасини ўзлаштирди. Бу кумуш ионларининг микроқисмлари билан сингдирилган махсус везикуляр таркибий қисмларга эга антивирус ва антибактериал технология орқали пахта матосидан ҳимоя костюмлар ишлаб тизимидир.
Кумуш ионлари бир-бирига қарама-қарши зарядланган вирусларни жалб қилади ва дарҳол уларнинг олтингугурт гуруҳларига боғлайди, кейин везикуляр таркибий қисм вирусни йўқ қилади. Ушбу янги технология қисқа 5-10 дақиқада SARS-CoV-2 патоген секрециясини фаол равишда йўқ қилишга, кийимларни ўз-ўзини тозалашга имкон беради, бу эса ҳозирги вақтда ишлатилганлар ҳимоя комбинезонларига қараганда самаралироқ. Ушбу инновацион технология Швейцарияда антивирус матоларни ишлаб чиқариш учун махсус яратилган.
Мавжуд амалиёт шуни кўрсатдики, пахта матосидан ишлаб чиқарилган комбинезонлар полимер, хусусан спанбонддан ишлаб чиқарилган комбинезонларга нисбатан қуйидаги устунликларга эга:
– Ҳавони яхши ўтказиши туфайли бундай комбинезонлар ҳимоя хусусиятларини сақлаб, ортиқча иссиқликни олиб ташлашни таъминлаб, узоқ муддатли қулай ишлашни таъминлайди.
– Қайта фойдаланиш имконияти туфайли 5-7 мартадан кўпроқ молиявий тежашни таъминлайди, чунки қайта ишлатиладиган (камида 15 маротаба фойдаланишга имкон берадиган) комбинезонлар нархи бир мартали ишлатиладиган маҳсулот нархидан атиги 2 баравар юқори.

В Узбекистане разработан медицинский комбинезон, предотвращающий заражение бактериями и вирусами
Текстильщики Узбекистана приступили к производству защитных медицинских комбинезонов на основе 100% х/б гидрофобной ткани. Комбинезоны основанные на технологии придания х/б тканям специальных защитных свойств.
Инициатором выступило совместное предприятие «Сotton Road», входящее в состав ассоциации “Узтекстильпром”, которое разработало и освоило выпуск указанных комбинезонов.
В настоящее время по соглашению с компаниями СHT GmbH (Германия) и CHT Switzerland AG (Швейцария) предприятие освоило новейшую европейскую инновационную разработку «HeiQ Viroblock». Это антивирусная и антимикробная технология производства защитных костюмов из х/б тканей, пропитанных составом с микрочастицами ионов серебра в комплексе со специальным везикулярным компонентом.
Ионы серебра привлекают противоположно заряженные вирусы и мгновенно связывают со своими серными группами, далее везикулярный компонент уничтожает вирус. Это новая технология позволяет в течение короткого 5-10 минут времени активно уничтожать патогенные выделения SARS-CoV-2, самоочищаясь на одежде, что делает такие комбинезоны более эффективными по сравнению с используемыми в настоящее время.
Эта инновационная технология разработана в Швейцарии специально для производства активных антивирусных тканей.
Имеющаяся практика показала следующие преимущества х/б комбинезонов по сравнению с комбинезонами из полимеров, в частности из спанбонда:
• Благодаря свойству воздухопроницаемости такие комбинезоны, при сохранении защитных свойств, обеспечивают длительную комфортную работу, обеспечивая отвод избыточного тепла.
• Обеспечивают экономию финансовых средств более чем в 5-7 раз за счет возможности многоразового использования, т.к. стоимость многоразового (допускающего не менее 15-кратного использования) комбинезона лишь в 2 раза превышает стоимость одноразового.