Қозоғистоннинг Олма-ота шаҳрида "Lab-Qurultai 2022" форуми бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 26-27 сентябр кунлари Қозоғистоннинг Олма-ота шаҳрида "Lab-Qurultai 2022" - Юқори технологияли лаборатория ечимлари ишлаб чиқарувчиларининг биринчи Марказий Осиё форуми бўлиб ўтди.
Анжуманда ташкилотчилар таклифига биноан, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ҳузуридаги “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази” мутахассислари Вакциналар, зардоб препаратлари ва микробиологик таҳлил лабораторияси мудири Наргиза Махсумова ва мазкур лаборатория етакчи мутахассиси Севар Тожиева ҳамда Дори воситалари сифатини назорат қилиш ва стандартлаштириш лабораторияси мудири ўринбосари Ирина Новиковалар иштирок этишди.
Шунингдек тадбирда 400 нафар офлайн иштирокчи жумладан, Микробиология, Молекуляр диагностика ва генетика, Гистология ва цитология, Цитогенетика, Иммунология ва клиник диагностика, Ҳужайра технологияси ва эко, Умумий кимё, Фармацевтика соҳасида фаолият юритувчи 300 нафар эксперт ҳамда 1000 дан ортиқ онлайн томошабинлар қатнашишди.
Икки кун давомида бўлиб ўтган ушбу халқаро форумда Давлат маркази мутахассислари микробиологик, кимёвий ва фармацевтик таҳлиллар соҳасидаги сўнгги ютуқлар билан яқиндан танишиб иштирокчилар билаб ўзаро тажриба алмашишди.

The "Lab-Kurultai 2022" forum was held in Almaty, Kazakhstan
On September 26-27 of this year, "Lab-Kurultai 2022," - the first Central Asian forum of manufacturers of high-tech laboratory solutions, was held in Almaty, Kazakhstan.
At the conference, at the invitation of the organizers, experts Nargiza Makhsumova, head of the Laboratory of Vaccines, Serum Preparations and Microbiological Analysis of the "State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Products, and Medical Equipment" under the Agency for the Development of the Pharmaceutical Network, and Sevar Tojieva, the leading expert of this laboratory, and the Quality Control of Medicines and Irina Novikova, deputy head of the standardization laboratory, took part.
Four hundred offline participants, including 300 experts in Microbiology, Molecular diagnostics and genetics, Histology and cytology, Cytogenetics, Immunology, clinical diagnostics, Cell technology and eco, General Chemistry, Pharmaceuticals, and more than 1000 online viewers attended the event.
During this two-day international forum, experts of the State Center got acquainted with the latest microbiological, chemical, and pharmaceutical analysis achievements and exchanged experiences with the participants.